Karar verildi... EBA'daki başörtülü öğretmenleri hedef alan Can Ataklı'ya ceza!

Gazeteci Can Ataklı'nın EBA TV'de eğitim veren başörtülü öğretmene yönelik sözleri nedeniyle "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan 10 bin 110 lira adli para cezasına çarptırdı.

GİRİŞ 06.07.2022 16:18 GÜNCELLEME 06.07.2022 16:40
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Gazeteci Can Ataklı hakkında, 23 Mart tarihinde özel bir televizyon kanalında yayınlanan programda EBA TV üzerinden uzaktan eğitim veren başörtülü öğretmene yönelik sözleri nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçundan 1 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tarafların avukatları hazır bulundu. Duruşmada müşteki avukatı, şikayetlerinin devam ettiğini söyleyerek sanığın cezalandırılmasını talep etti. Sanık avukatı ise suçun unsurunun oluşmadığını, aşağılamanın da söz konusu olmadığını savunarak müvekkilinin beraatını talep etti.

10 BİN 110 LİRA PARA CEZASINA ÇARPTIRILDI

Kararını açıklayan mahkeme, sanık Can Ataklı’yı ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan 11 ay 7 gün hapis cezasına çarptırdı. Verilen cezayı 10 bin 110 lira adli para cezasına çeviren mahkeme, cezada herhangi bir indirim veya erteleme uygulamadı.

KADEM'den Can Ataklı davası açıklamasıKADEM'den Can Ataklı davası açıklaması

"CAN ATAKLI İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ VE ELEŞTİRİ SINIRINI AŞAN NEFRET İÇERİKLİ BU SÖYLEMLERIYLE TOPLUM İÇİNDE AYRIMCILIĞA SEBEBİYET VERMİŞTİR’’

Duruşmanın ardından açıklama yapan avukat Helin Görgül, ‘’23 Mart 2020 tarihinde EBA TV’deki başörtülü öğretmen hakkında sarf ettiği sözler sebebiyle ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçundan Can Ataklı hakkında dava açılmıştı. Can Ataklı ifade özgürlüğünü ve eleştiri sınırını aşan nefret içerikli bu söylemleriyle toplum içinde ayrımcılığa sebebiyet vermiştir" dedi.

Can Ataklı, “Şu an okullarda başörtülü öğretmen var mı? Var. Ama milyonlarca öğrenciye rol model olarak türbanlı öğretmeni vermek çok yanlış. Yani bana özgürlük mözgürlük falan diye anlatmayın kardeşim. Öğretmenin görüntüsü, türbanlı öğretmen değil. Hiç türbanlı öğretmen görmemiş olan var, gören var. Ama sen ilk gün başlıyorsun ve imaj olarak türbanlı öğretmen ile başlamak kadar facia bir şey olamaz” demişti.

KAYNAK: İHA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 25
 • Efendisininköpeklri 1 yıl önce Şikayet Et
  Evrime inanmayan, dünyanın pof diye yaratıldığına inanan insandan eğitimci olmaz. Hakaret etmek saçma ama eğitim sistemimiz ve eğitimcilerimiz rezalet.
  Cevapla
 • konya 1 yıl önce Şikayet Et
  ödül verilmiş gerçekten böyle ceza olursa arkası kesilmez
  Cevapla
 • öfke 1 yıl önce Şikayet Et
  Böyle komik cezalar olunca bunlarda susmaz
  Cevapla
 • Tarık 1 yıl önce Şikayet Et
  ya yazıktır günahtır bu kadar ağır cezalar vermeyin nasıl ödesin bu parayı mümkün mü! ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' ile kendi gibi milyonlarca insanı kışkırtıp onlara hedef göstermenin bedeline bakar mısınız...
  Cevapla
 • gsli 1 yıl önce Şikayet Et
  bu hadsiz böyle konuşuyorsa demek ki ülkede müslümanlık zayıf maalesef
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan tarih vermişti! Yerli uçak motorunda kritik viraj
İsrail-Filistin savaşı: Hamas'tan son dakika açıklaması