Cuma hutbesinin bu haftaki konusu: 15 Temmuz

Cuma hutbesi Diyanet tarafından paylaşıldı. Cuma hutbesinin bu haftaki konusu "15 Temmuz, Birlik ve Beraberliğin Zaferi" olarak belirlendi

Cuma hutbesinin bu haftaki konusu: 15 Temmuz
Cuma hutbesinin bu haftaki konusu: 15 Temmuz
GİRİŞ 15.07.2022 14:41 GÜNCELLEME 15.07.2022 14:42
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

 İşte 15 Temmuz Cuma hutbesi...

Aziz Dostlar!

Âyet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı sarılın. Bölünüp parçalanmayın…”

Hadis-i şerifte ise Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir; ona ihanet etmez, ona yalan söylemez, onu yüzüstü bırakmaz. Her Müslüman’ın ırzı, malı ve kanı bir diğer Müslüman için dokunulmazdır.”

Muhterem Dostlar!

Bugün 15 Temmuz. Bundan tam altı yıl önce bugün ülkemiz tarihin şahit olmadığı korkunç bir ihanet ile karşılaştı. Suret-i haktan görünerek yıllar yılı milletimizin tüm maddî ve manevi değerlerini istismar edip pek çok alanda güç sahibi olduktan sonra bunu milletimizin istikbali ve menfaati için değil, dış güçlerle, şer odaklarıyla işbirliği yaparak kendi menfaatleri için kullanan bir yapının nasıl bir ihanetin içerisinde olduğu ortaya çıktı. Anlaşıldı ki bu ihanet şebekesi FETÖ yarım asırdır kardeşi kardeşe kırdırmanın sinsi planlarını yapmış. Gençlerimizi ailesinden koparmaya çalışmış. Yüreklerinden vatan sevgisini, millet olma bilincini ve ümmet olma şuurunu söküp atmak için çaba göstermiş. Tarih boyunca nice ihaneti feraset, cesaret ve fedakârlığıyla aşan aziz milletimiz, Allah’ın nusret ve inayetiyle bu işgal girişimine de geçit vermedi elhamdülillah.

Kıymetli Dostlar!

Peygamber Efendimiz (s.a.s) bizleri şöyle uyarmaktadır:
“Mümin, bir delikten iki kere ısırılmaz.”

O halde, bir daha 15 Temmuzlar yaşamamak için her birimiz sorumluluğumuzun farkında olalım. Yüce dinimiz İslam’ı sahih ve güvenilir kaynaklardan öğrenelim. Kur’an-ı Kerim’in rehberliğinde, sünnet-i seniyyenin örnekliğinde bir hayat yaşayalım. Çocuklarımızın dini bilgiyi, doğru yöntem ve metotlarla, ehil kişilerden almasına özen gösterelim. Yüreklerinden vatan sevgisini, millet olma bilincini ve ümmet olma şuurunu söküp atmak isteyen şer odaklarına fırsat vermeyelim. Ülkemizi fitne ve fesada sürüklemek isteyenlere karşı yekvücut, tek yürek olalım.

Değerli Dostlar!

Diyanet İşleri Başkanlığımız, geçmişte olduğu gibi bugün de toplumsal varlığımızı, milli birliğimizi, huzur ve kardeşliğimizi bütün menfaatlerin üstünde tutarak hizmetlerini sürdürmektedir. Cami ve Kur’an kursları, gençlik merkezleri, Aile ve Dini Rehberlik büroları vasıtasıyla Kur’an ve sünnete dayalı sahih dini bilgiyle milletimizi buluşturmaktadır. Hutbeler, vaazlar, seminerler, konferanslar, yazılı ve görsel yayınlarla aziz milletimizin dini hayatına rehberlik etmektedir. Yüce dinimiz İslam’ı ve onun muazzez değerlerini istismar eden yapılarla mücadeleye kararlılıkla devam etmektedir.

“Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden koruyun…” ayeti gereğince başta çocuklarımız, gençlerimiz ve ailelerimiz olmak üzere toplumun
bütün kesimlerini her türlü şiddetten, hurafeden, aşırılıktan, zararlı alışkanlıktan ve din istismarından korumak için var gücüyle gayret göstermektedir.

Aziz Dostlar!

Gün, farklılıklarımızı zenginlik kabul ederek milletçe kenetlenme ve geleceğimizi birlikte inşa etme günüdür. Gün, şahsi emelleri için dini istismar edenlerle samimi gayret içerisinde olanları feraset ve basiretle birbirinden ayırt etme günüdür. Gün, aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize vefa günüdür.

Hutbeyi bitirirken, geçmişten günümüze vatan, millet ve mukaddesat uğruna fedayı can eyleyen aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla yâd ediyoruz.

Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 3
 • ehli sünnet 2 yıl önce Şikayet Et
  Cumanın konusu 15 Temmuz mu olur yıllardır doğru düzgün hutbe verilmiyor günlük yıllık olaylar konu yapılıyor 1 ayet okuyor 50 tane konu yapıştırıyor cemaati titretecek bir konu anlatamıyor cehennemin azabını anlatsana ortada hayasızca dolaşan insanları anlatsana faizi anlatsana nerede Timurtaş hocalar...
  Cevapla
 • Yurdum 2 yıl önce Şikayet Et
  Anlatmazlar abi, demokrasi dinini korumanın faziletleri anlatılıyor.
  Cevapla
 • VATANSEVER 2 yıl önce Şikayet Et
  15 TEMMUZ'u UNUTMA ve UNUTTURMA. En son Vatan Hainide Temizleninceye ve Etkisiz hale getirilinceye kadar mücadeleye devam.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Denize haşema ile giren kadınlarla aklı sıra dalga geçti!
Parasını kaptıranlar bir kez daha üzülecek! Yeni Seçil Erzan parayı estetiğe harcamış