Koronavirüs vakaları yükselişe geçti: İlk tedbir kararı Eskişehir'den geldi!

Koronavirüs vakalarının artmasıyla ilk tedbir kararı Eskişehir'den geldi. Eskişehir İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüsle mücadele kapsamında yeni kararlar aldı.

GİRİŞ 21.07.2022 10:13 GÜNCELLEME 21.07.2022 11:47
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı veriye göre, haftalık vaka sayıları 100 binleri aştı. 4-10 Temmuz arasında 117.095 vaka görülürken, 31 kişi vefat etti. Toplam vaka sayısı 15.297.539 bin olurken, toplam vefat sayısı ise 99.088 kişi oldu.

BAKAN KOCA'DAN RİSK GRUBUNA MASKE UYARISI

Vaka artışlarına dikkat çeken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Giderek artan bir vaka sayısı olduğunu görüyoruz. Vaka sayısının artışıyla birlikte hastane yükü aynı oranda artmıyor. Vaka sayısı artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. Riskli, 50 yaş üstü, kronik hastalığı, ek hastalığı olan kişilerin de kalabalık ortamlarda maskelerini her zaman olduğu gibi takmalarını ısrarla öneriyoruz." dedi.

İLK TEDBİR ESKİŞEHİR'DEN

Vakaların artmasıyla ilk tedbir Eskişehir'den geldi. Eskişehir İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüsle mücadele kapsamında yeni kararlar aldı.

20 Temmuz tarihli kararda şu ifadeler kullanıldı:

 • Covid 19 vaka sayıları nedeniyle ilimizde bulunan üniversite, özel ve kamu hastanelerine Covid 19 şüphesiyle başvuran hastaların takip ve tedavilerinin öncelikli olarak başvurunun yapıldığı hastanelerde gerçekleştirilmesine ve zorunlu olmadıkça diğer hastanelere sevk edilmemesine,
 • Vaka sayıları göz önünde bulundurularak, üniversite, özel ve kamu hastanelerinin Covid 19 yataklı servis, yoğun bakım servisi ve acil servis gibi birimlerinde malzeme, ekipman, yatak ve personel sayılarının gözden geçirilerek gerekli planlamaların yapılmasına,
 • Covid 19 hastalarının başvuracağı Covid 19 Çağrı Merkezi ve Filyasyon Merkezinde görevli personel sayısının vaka sayıları ve ihtiyaç doğrultusunda güncellenmesine ve çalışma saatlerinin düzenlenmesine,
 • İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 16.11.2020 tarihli ve 102 sayılı alınan kararın güncellenerek devamına;

Oy birliği ile karar verilmiştir.

KAYNAK: DHA
Ömer Faruk Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Faruk Aktaş
YORUMLAR 2
 • DİPLOMASIZLAR. 3 hafta önce Şikayet Et
  TETANOZ AŞISI NASIL KARDEŞ İYİDiR, İYİDİR HAYAT KURTARIR AMA DSÖ' NÜN AŞISI, OLSUN. KOVİT-19 AŞISI NASIL KARDEŞ KÖTÜDÜR, KÖTÜDÜR HAYAT KURTARMAZ, AMA DSÖ'NÜN AŞISI, OLMASIN. PEKİ NİYE Bİ ZİM OKULLARIMIZ VAR, İLİM, BİLİM PEŞİNDE, İLİM DE, BİLİM DE BU VİRÜS VAR VE İNSANLA RI ÖLDÜRÜYOR DİYOR, DİYOR DA BİZİM DİPLOMASIZ UZMAN LARIMIZ VİRÜS ÖLDÜRMEZ, AŞI OLMAYIN DİYOR, ŞİMDİ BİZ İLİMİ, BİLİMİ YUTMUŞ İNSA NLARA MI, YOKSA VİRÜS, AŞI KORKUSUNDAN DİLİNİ YUTM UŞ İNSANLARA MI İNANACAĞ IZ.
  Cevapla
 • Efe 3 hafta önce Şikayet Et
  Küreselcilerin Allah belasını versin. Mılyon yıllık garip nezle oldu Koovid aldatılıyoruz.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika... Başkan Erdoğan'dan "Bir olduk, 21 olduk" paylaşımı
Prof. Dr. Üstün Dökmen'den skandal açıklama: Başörtülü psikolog olamaz