2022 YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Yerleştirme sonuçları için dikkat çeken takvim! (ÖSYM)

YKS tercihleri 27 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında ÖSYM AİS üzerinden gerçekleştiriliyor. Tercih listelerini önceden belirleyen adaylar ise YKS tercih sonuçları tarihlerini şimdiden gündemlerine aldı. İlk yerleştirmede herhangi bir üniversiteye kayıt hakkı kazanamayan adaylar için ek tercih fırsatı verilecek. Peki 2022 YKS tercih (yerleştirme) sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM’nin yayınladığı dikkat çeken o tarihler…

2022 YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Yerleştirme sonuçları için dikkat çeken takvim! (ÖSYM)
2022 YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Yerleştirme sonuçları için dikkat çeken takvim! (ÖSYM)
GİRİŞ 28.07.2022 09:45 GÜNCELLEME 28.07.2022 09:46

YKS tercih sonuçları, tercihlerin başlamasına kısa bir zaman dilimi kala merak konusu oldu. Lise eğitimlerini bitiren öğrenciler 18-19 Haziran'da gerçekleştirilen AYT-TYT ve YDT oturumlarında ter dökmüştü. Sınav sonuçları geride bıraktığımız 18 Temmuz'da açıklandı. Sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil puanlarını öğrenen adaylar, sıralamalarını dikkate alarak tercihlerini yarından itibaren gerçekleştirebilecek. Tercih listelerini erkenden hazırlayan öğrenciler, YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı tarihi gündemlerine aldı. ÖSYM konuyla ilgili kılavuzu yayınlarken, YKS tercih sonuçları için ön görülen tarih de belli oldu. Peki 2022 YKS tercih sonuçları ne zaman, açıklanacak? Tercih sonuçları ösym.gov.tr adresi üzerinden veya mobil uygulamadan öğrenilecek. İşte YKS tercih sonuçları için beklenen o tarih...

2022 YKS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

YKS tercih işlemleri 5 Ağustos tarihinde sona erecek. Birçok üniversite akademik takvimlerini yerleştirme sonuçlarını baz alarak hazırlıyor. Bunun yanı sıra Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) burs ve yurt başvuruları da bu tarihler dikkate alınarak oluşturuluyor. YKS tercih kılavuzunda sonuçların açıklanma tarihine ilişkin direkt bir bilgi yer almadı.

Ancak üniversitelerin elektronik ve yüz yüze kayıt takvimi duyuruldu. Kayıt işlemleri 22 Ağustos tarihinde başlayacak. Bu tarih dikkate alındığında YKS tercih sonuçlarının Ağustos ayının üçüncü haftasında duyurulması bekleniyor.

YKS yerleştirme sonuçları adaylara herhangi bir posta veya e-mail yoluyla bildirilmeyecek. Sonuçlar ösym.gov.tr adresi üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifreyle sorgulanabilecek.

YKS Ek Tercihler Ne Zaman Başlayacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen adaylar için ikinci bir tercih hakkı veriyor. Bu tercihler üniversitelere kayıtlar alındıktan sonra gerçekleştiriliyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) boş kalan kontenjanlara ilişkin ÖSYM'ye bilgilendirme yapıyor. Bu bilgilendirme doğrultusunda boş kontenjanlar yayınlanan kılavuz ile birlikte öğrencilere duyuruluyor. Boş kalan kontenjanların doldurulması için ise YKS ek tercihler alınıyor. Ek tercih takvimi henüz açıklanmadı. Ancak üniversite kayıtlarının sona ermesinin ardından (26 Ağustos) ek tercih tarihleri duyurulacak.

Fuat İğci . Haber7.com - Seo Editörü
Haber 7 - Fuat İğci .
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
Özel’den Gebze’de “kurultay” intikamı: Ön seçimi yok sayıp ittifak yaptı