TOKİ başvuruları ne zaman? Sosyal Konut Projesinin detayları açıklandı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesinin detaylarını açıkladı. TOKİ kapsamında yürütülecek ucuz konut projesi ile dar gelirliler ev sahibi olacak. 81 ilde en az 150 bin konut üretilecek ve kira öder gibi ev sahibi olunacak. TOKİ başvuruları ne zaman başlayacak?

TOKİ başvuruları ne zaman? Sosyal Konut Projesinin detayları açıklandı!
TOKİ başvuruları ne zaman? Sosyal Konut Projesinin detayları açıklandı!
GİRİŞ 16.08.2022 10:44 GÜNCELLEME 16.08.2022 10:45
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz. İlk kez ev sahibi olacakların sabırsızlıkla beklediği projenin hazırlıkları bitmek üzere." dedi. Peki Sosyal konut projesinin detayları ne? Kimler yararlanabiliyor?

KİRACILARI KURTARACAK PROJE!

Hükümet, yüksek kira artışlarının önüne geçmek için kiraları yüzde 25 artışla sınırlayan bir düzenleme yaptı. Ancak ev sahipleri yasal olmayan yollar, ikinci sözleşmeler imzalatmak gibi yöntemlerle vatandaşa sıkıntı çıkarmaya devam etti. Meclis'in tatile girmesi ile birlikte Türkiye'nin dört bir yanına yayılan AK Parti milletvekillerine en çok iletilen konulardan biri de yüksek ev fiyatları ile kiralar oldu.

MYK'da bu sorunlarını çözümü için iki formül gündeme getirildi. Bunlardan ilki büyükşehirlerin içinde ya da kentin hemen dışındaki atıl durumda olan kamu arazilerinin TOKİ'ye devredilmesi oldu.

MADDE MADDE PROJENİN DETAYLARI AÇIKLANDI!

Dar gelirli vatandaşlar kira öder gibi taksitlerle, yerel ve yatay mimari anlayışına göre inşa edilmiş konut projeleriyle ev sahibi olacak. Projenin maddeleri şu şekilde olacak:

 • 81 ilde en az 150 bin konut üretilecek.

 • Kira öder gibi ev sahibi olunacak.

 • Ödemeler evin içine girince başlayacak.

 • Evi olmayan emeklilere kontenjan ayrılacak.

 • Yeni evlenecek gençler de öncelikliler arasında yer alacak.

 • 240 ay vade imkanı sunulacak.

 • Şartlar asgari ücretli bir aileye göre oluşturulacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, SOSYAL KONUT MÜJDESİNİ VERDİ!

"TOKİ vasıtasıyla 1 milyon 170 bin vatandaşımızı ev sahibi yaparak ekonomik, sağlıklı, güvenli konut üretiminde dünyada eşi benzeri olmayan bir başarı ortaya koyduk. Ülkemizin 81 şehrinde hız kesmeden toplu konut projelerini sürdürüyoruz. Şimdi de Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz. İlke kez ev sahibi olacak vatandaşlarımızın sabırsızlıkla beklediği bu proje bitmek üzere. Sıfır atık uyumlu, enerji verimli malzemelerle yapılacak bu konut projesinde yenilenebilir enerji sistemi kullanılacaktır. Bu adım son dönemde ciddi şikayet konusu olan kiraların düşmesine de yol açacaktır. Şehit yakınları, gaziler ve emeklilere her zaman ki gibi yer ayrılacaktır. Ayrıca ilk defa evlenen geçlerimiz de kota sahibi olacaktır."

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini 81 ilde başlatacaklarını belirtti.

EV VE KİRA FİYATLARI DÜŞECEK!

Hükümet, Hazine arazilerini de uygun koşullarda konut yapımı için vatandaşa açacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Konya, Adana gibi konut fiyatlarının daha çok arttığı şehirlerde ihtiyaca ve talebe göre sayıyı belirleyecek. Hazine arazileri evi olmayan vatandaşlara verilecek.

Konut tipleri için bakanlık proje belirleyecek. Vatandaş imar planına uygun olarak projesini hazırlayıp, ruhsatını alarak, evini yapacak.

Örneğin, bir arazide 500-1000 metrekarelik alanlar olacak ve tek katlı evler yapılacak. Bazı yerlerde 8-10 bin metrekarelik arsada, emsal 0.50 olacak ve 3-4 katlı binalar yapılacak.

 • TOKİ, kirası düşük sosyal konutlar üretecek.

 • Devlet kiralık sosyal konut üretimi yapacak.

 • Atıl kamu arazileri TOKİ'ye devredilecek.

 • Özel sektöre de kiralık konut için teşvik verilecek.

TOKİ BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "İnşallah yeni sosyal konut projelerimizi de önümüzdeki ay itibarıyla, Cumhurbaşkanımızın milletine vereceği büyük bir müjdeyle duyuracağız.'' ifadelerini kullandı.

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık
YORUMLAR 72
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Yeni evlilere kontenjan ayırımı ne demek yıllardır kiradayım 2 çocuk var ikiside okula gidiyor benim gibi olan vatandaşlara ayrıcalık tanınmalı birde emeklilere Yeni evliler beklesin aceleleri yok.
  Cevapla
 • İsmet 1 ay önce Şikayet Et
  İkidebir suriyeli yanancılar gitsin diyen agalara söylüyorum Adamların dedeleri çanakkalede yatarken bunlar nasıl yabancı oluyor , onuda bizahmet yazsınlar 20 milyon k2 topraktan bu hale düşürüldüğümüz için suriye lilere yabancı diyenler 100 sene önceki topraklarımıza bir baksınlar
  Cevapla
 • Ümit Ayan 1 ay önce Şikayet Et
  Eee başvurular NE ZAMAN
  Cevapla
 • RECEP 1 ay önce Şikayet Et
  ülkede kişi başı konut sahipliği 1 konutla sınırlandırılmadıkça yeni yapılan konutlarda zenginlerin tekrar daha çok emlak zengini olmasını sağlıyacaktır. örnek isterseniz mevcut toki konutlarını gezin hepsi kiracı, ev sahipleri ise tokide değil rezidans larda yaşıyor. kimi yiyorsunuz. hep zengin çok zengin. alsın 1 ev daha kirasıyla havuzuna bakım yaptırır.
  Cevapla
 • byhermokubilen 1 ay önce Şikayet Et
  boş boş konuşma, şartları okumadın mı?
  Cevapla
 • bekir 1 ay önce Şikayet Et
  başvurular e devlet üzerinden olmalıdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan KKTC açıklaması! Tanıma çağrısı yapılmıştı
SSB Başkanı Demir: 'MARLİN' NATO tatbikatında görev aldı