Abdülhamid Han'ın göreve başlamasıyla Yunan medyasındaki panik manşetlere yansıdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilk seferine uğurlanan Türkiye'nin yedinci nesil Abdülhamid Han isimli sondaj gemisi Yunan medyasında büyük yankı buldu.

GİRİŞ 09.08.2022 20:16 GÜNCELLEME 09.08.2022 20:16
Bu Habere 78 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin Mavi Vatan'daki en modern ve en güçlü gemisi Abdülhamid Han'ı ilk görevine uğurlaması Yunanistan'da paniğe neden oldu. Günlerdir sosyalist lider Androulakis'ın dinlenmesini manşetlere taşıyan Yunan medyası, bir anda gündemini yine Türkiye'ye çevirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Abdülhamid Han gemisine helikopterden baktığı fotoğrafları manşet yapan basın kuruluşları, "Türkiye kendine ait payı istiyor" ifadelerine yer verdi.

Türkiye enerji alanında yaptığı atağa bir yenisini daha ekledi. 4. sondaj gemimiz Abdülhamid Han, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle bugün Mersin'den ilk seferine uğurlandı. Hem teknik donanımı hem de fiziki özellikleriyle "Mavi Vatan"daki filonun "en güçlüsü" olarak görev yapacak Abdülhamid Han, Fatih, Kanuni ve Yavuz'un ardından hidrokarbon arayan filonun 4. üyesi oldu.

YUNAN PANİKLEDİ

İhtişamıyla dikkati çeken Abdülhamid Han gemisi, Yunanistan'da paniğe neden oldu. Günlerdir, Panhelenik Sosyalist Hareket Partisi (PASOK) Lideri Nikos Androulakis'in cep telefonuna casus yazılım yerleştirildiği ve yasa dışı şekilde dinlendiği yönündeki iddiaları haberleştiren Yunan medyası, bir anda gündemini yine Türkiye'ye çevirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni nesil sondaj gemisi Abdülhamid Han'a helikopterden baktığı fotoğraflar, dakikalar içinde Yunan medyasında manşet oldu.

"TÜRKİYE PAYINI İSTİYOR"

Yunan Kathimerini gazetesi, Abdülhamid Han gemisinin göreve çıkışını haberleştirerek rotadaki belirsizliğin sona erdiğini belirtti. Aynı gazetede yayınladığı bir analizde "Türkiye, yıkıcı uluslararası gelişmelerin ortasında Abdülhamid Han sondaj kulesiyle kendine ait payı istiyor" ifadelerini kullandı.

"YENİ TÜRK MEYDAN OKUMASI"

CNN Yunanistan da Abdülhamid Han'ı manşetlerine taşıyarak "Yeni Türk meydan okumasına Atina'dan soğukkanlı yanıt- Erdoğan'ın bayramı sondaj kulesiyle başladı: Kimsenin iznine ihtiyacımız yok" ifadelerine yer verdi. Yunan Ta Nea gazetesi Abdülhamid Han sondaj gemisini "Türkiye'nin en modern, en güçlü gemisi" olarak tanımladı.

"BİZİM SİNİRLERİMİZLE OYNUYOR"

Abdülhamid Han sondaj gemisinin göreve başlamasıyla ilgili konuşan Yunanistan Eğitim Bakanı yardımcısı Angelos Syrigos, "Erdoğan Abdülhamid Han'ı kullanarak bizim sinirlerimizle oynuyor" ifadesini kullandı. Yunan siyasetçi Syrigos ise sondaj gemisinin rotasının son ana kadar açıklanmadığını belirtip Türkiye'nin bir zafer belirtisi aradığını söyledi.

ERDOĞAN'DAN NET MESAJ: HİÇ KORKMASINLAR

Yunan medyası geminin Akdeniz'deki varlığından rahatsız olduklarını beyan ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan "Akdeniz'de hakkımız olanı almamızı engelleyemeyecekler. Akdeniz'de Abdülhamid Han ismiyle karşılaşan birilerinin aklına önce Gazi Ethem Paşa ve Dömeke Savaşı gelir. Onlar anladı. Ama merak etmesinler, korkmasınlar." dedi.

Türkiye'nin 4'üncü sondaj gemisi Abdülhamid Han, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla Mersin'den ilk görevine uğurlandı. Kanuni, Fatih ve Yavuz'dan sonra Mavi Vatan'ın en güçlü gemisi olan Abdülhamid Han, Akdeniz'de hidrokarbon arama çalışmalarına güç katacak.

"KİMSEDEN İCAZET ALMAYACAĞIZ"

Bugünkü törende Abdülhamid Han'ın görev yerini açıklayan Erdoğan, üstü kapalı da Yunanistan'a mesaj verdi. Erdoğan, "Gemimiz buradaki çalışmaları bitince diğer kuyulara geçecektir. Petrolü bulana kadar durmayacaktır. Milletimizin duası, Abdülhamid Han gemimizde arama yapacak arkadaşlarla beraber olacaktır. Sizlerden de hayırlı haberi bekliyoruz. Gemimiz buradan diğer kuyulara geçecek, bulana kadar aramaya devam edecek. Akdeniz'de kendi egemenlik haklarımız var, bu yüzden kimseden icazet almayacağız. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz." ifadelerini kullandı.

"HİÇ KORKMASINLAR"

Erdoğan, açıklamalarına şöyle devam etti: "Abdülhamid Han gemisi, çalışmalarına başladığında arkalarına aldıkları ağababalarına güvenerek bize efelik etmeye yeltenenler muhtemelen çıkacaktır. Biz onları ciddiye almayıp kendimize müsavi ve muhatap görmedikçe şımarıklıklarını artıranların sonu bir gün kafayı duvara çarpıp kendine gelmek olacaktır. Ne kuklalar ne de onların iplerini ellerinde tutanlar Akdeniz'de hakkımız olanı almamızı engelleyemeyecektir. Gerçi Akdeniz'de Abdülhamid Han ismiyle karşılaşan birilerinin aklına önce Gazi Ethem Paşa ve Dömeke Savaşı gelecektir. Onlar anladı. Hiç değilse üzerinden henüz bir asır geçmiş olan milli mücadeleyi hatırlarlar. Ama hiç merak etmesinler, hiç korkmasınlar. Bizim ilkemizin ne hakkımızı yedirmek ne de kimsenin hakkına göz dikmektir."

 
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 78
 • Vatan sever 1 yıl önce Şikayet Et
  Gerçekten bu Yunanlı yumoşlar çok kaşındılar Yunanistan nereye Akdeniz nereye yemin ediyorum haddini bildirmek için çok kaşınıyorlar eh mehmetçiğimizde hazır Allah'ın izniyle bir giriş yaparsak atina'yı en sonki vilayetimiz yapacağız inşallah o zaman bu kaşınmaları sinirleri her şeyi böyle gevşeyecek ler...
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  O sinirleri Reis koparacak korkmayin ameliyat gerekiyor...
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Sonu Abdülhamit'in donanmasına dönmez inşallah.
  Cevapla
 • Ercan 1 yıl önce Şikayet Et
  Seninle dalga geçiyoruz yunan sen deil bizim derdimiz senin tasmani tutanla onunla carpisacak güce erişelim o zaman el mi yaman beymi görürsünüz biraz daha zaman amaç savaş deil caydirmak silahlı gücün süper olursa zaten dediğin olur bu dünya malesef gücü olan in dünyası
  Cevapla
 • Cumhur 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu durumda bir çok olumsuzluklara rağmen Erdoğan'dan başka birini düşünemiyorum.Aksi seçeneklerde ülkenin mahvolup gideceği kanaati çok ağır basıyor.Bir Türk vatandaşı olarak çok kritik bir dönemeçte olduğumuzu ve oy verirken bin defa düşünmek gerektiğimizi düşünüyorum.Zira yanlış bir karar verdiğimizde geriye dönüşümüzün olmayacağının altını çizerim.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Tam tersi, bende ondan başka herkes olabilir diyorum. Son yirmi senede başımıza gelmeyen kalmadı. Madem böyle başımıza her türlü iş gelecek, bari arada yönetimi değiştirelim de biraz da başkaları denesin. 20 senede düzeltemediğini seneye mi düzeltecek ömrümün üçte biri gitti.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ünlü oyuncu Yusuf Atala'ya dolandırıcılık gözaltısı
Selçuk Bayraktar paylaştı: KEMANKEŞ'ten başarılı uçuş!