Federasyondan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaret ettiği cemevi yönetimi için ihraç talebi

Alevi Vakıfları Federasyonu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dayanışma ziyareti gerçekleştirdiği Hüseyin Gazi Cemevi yönetiminin ihraç edilmesi için işlem başlattı.

GİRİŞ 10.08.2022 17:29 GÜNCELLEME 10.08.2022 17:35
Bu Habere 524 Yorum Yapılmış

Son dönemde Ankara başta olmak üzere cemevleri ve alevi derneklerine yönelik saldırılar Türkiye'nin gündemine oturdu.

Dini inançlara yönelik bu nefret suçları halkın büyük tepkisine neden olurken hükümetten sert açıklamalar yapılarak Alevilerle dayanışma mesajları verildi.

Güvenlik güçleri ve adli makamların harekete geçmesiyle failler yakalandı ve hukuk süreci başladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TARİHİ ZİYARET

Diğer yandan da devletin en üst makamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saldırıların ardından Ankara Mamak’taki Hüseyin Gazi Cemevi’ni ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada Alevi dedeleri ile buluştu, iftar programına katıldı.

Erdoğan'ın bu tarihi ziyareti gündemde geniş yer buldu. Bu tarihi ziyaretten rahatsız olan kesimler de oldu. 

FEDERASYON İHRAÇ SÜRECİ BAŞLATTI 

Alevi Vakıfları Federasyonu, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Hüseyin Gazi Cemevi yönetiminin ihraç edilmesi için işlemleri başlattığını duyurdu.

"Sayın Cumhurbaşkanımızın, 20 yıllık iktidarı süresince ilk defa bir Cemevini ziyaret etmesi Alevilere saldırılarının yapıldığı bir dönemde son derece önemli olduğu gibi toplumu kucaklayıcı ve birleştirici bir ziyarettir. Bu anlamda bu ziyareti önemsiyoruz.

"BİZE BİLGİ VERMEDİ"

Bu ziyaretin öncesi ve sırasınca yaşananlar ise bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Öncelikle; Federasyonumuz bileşeni olduğu halde, başından itibaren vakıf yönetimi tarafından Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti hakkında tarafımıza en ufak bilgi dahi verilmemiştir.

"İHRAÇ İŞLEMLERİNİ BAŞLATIYORUZ"

Alevi-Bektaşi toplumunun yüzyıllar boyunca geliştirdiği, yaşadığı zulüm ve baskılara rağmen bugünlere getirdiği yüce değerleri, basit çıkar hesaplarıyla ayaklar altına alan, Alevi-Bektaşi toplumunun en kutsal değerlerinden olan, 'Muharrem / Matem'; ve inanç ritüellerimizin fütürsuzca istismar edilmesine sessiz kalan Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı yönetimini kınıyor ve Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı hakkında Federasyonumuzun Yönetim Kurulunun aldığı karar gereği ihraç işlemlerine başladığımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz."

Ayşe Çolpan Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Çolpan Tan
YORUMLAR 524
 • Arslan 1 ay önce Şikayet Et
  Cumhurbaşkanının ziyaretini bir nevi düşman gibi gören bu ZİHNİYET bölücü ve kışkırtıcı bir tavırdır
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Reis in cemevi ziyareti güzel bir adım kilictaroglunuda bir kereliğine cuma namazına bekliyoruz
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ziyaret etti diye bir cemevi yönetimi ihraç ediliyorsa ihraç edenler bu ülkenin ve alevilerin düşmanıdırlar! Bunlardan her türlü kötülük beklenir
  Cevapla
 • gurbetchi vatandash 1 ay önce Şikayet Et
  ne bu kin ve nefret ??!
  Cevapla
 • abdulbaki 1 ay önce Şikayet Et
  ziyarete gitsen bir dert gitmesen bir dert. Bunların derdi aleviler sadece bize hizmet etsin. sakın ha ülkemizin birlik ve beraberliğine hizmet edecek bir hareket yapmasınlar. nerede bir islam düşmanı komünist, dinsiz var ise aleviler onlarla beraber olsunlar, zinhar bizde müslümanız demesinler. bu hainleri temizlemek ise alevi canlara düşer.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bir günde 1 trilyon 421 milyar liralık işlem: Borsada manipülasyon patladı
Korkulan oldu: Vaka sayıları yeniden patladı!