Bakan Çavuşoğlu'ndan İsveç ve Finlandiya açıklaması: Ağustos ayını teklif ettiler

Bakan Çavuşoğlu İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik süreci ile ilgili "Taahhüt ettiklerini yerine getirmediklerini görüyoruz. Ağustos ayını teklif ettiler, 26 Ağustos'ta bu mekanizma inşallah ilk toplantısını gerçekleştirir." dedi.

GİRİŞ 11.08.2022 18:17 GÜNCELLEME 11.08.2022 20:21
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13'üncü Büyükelçiler Konferansı kapanışında açıklamalarda bulundu. 

“26 AĞUSTOS'TA BU MEKANIZMANIN İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç ile imzalanan Mutabakat Zaptı sonucu kurulan ortak komite toplantısının ilkinin ne zaman yapılacağına ilişkin, “İsveç ve Finlandiya'dan henüz bu belgede ve açıklamalarda taahhüt ettiklerini yerine getirmediklerini görüyoruz, bu yönde atılan bir adım görmüyoruz. Açıklama var, niyetli olduklarını söylüyorlar; ama somut adım görmek istiyoruz. Bu somut adımların takibini yapmak için mekanizma onların teklifi ile kuruldu. Temmuz ayında bir araya gelme teklifinde bulunduk. Bizim için bir zaman baskısı yok, terör ile mücadelede elbette var; ama neticede NATO ülkesi olmak isteyen onlar. Onlar da Ağustos ayını teklif ettiler, 26 Ağustos'ta bu mekanizmanın ilk toplantısını gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“BAŞKONSOLOS VE BÜYÜKELÇİLERİMİZİN SAYISI ARTMAYA DEVAM EDECEK”

Bakan Çavuşoğlu, İsrail ve Mısır'la sürdürülen normalleşme çalışmalarına ilişkin gelen soruya, “Bir normalleşme süreci başladı. Bu normalleşme süreci bizim ilkelerimiz ve tavizlerimizden vazgeçmek anlamına gelmediğini söylüyoruz. Özellikle Filistin konusu. Sonuçta İsrail ile normalleşme sürecinde adımlar atıyoruz, bunlar devam ediyor. Şu an İsrail'de bir seçim ortamı var, seçimlere kadar olur mu, olmaz mı bir şey diyemem; çünkü iki tarafta da olması gerekiyor. Mısır'da geçen gün açılış konuşmasında da söyledim. Suudi Arabistan ve BAE'de yakaladığımız ivmeyi onlarla da yakalamak isteriz. Ayrıca yeni misyonlar da açıyoruz, sadece bu 2 ülkeye büyükelçi atama ile değil yeni misyonlarımız ile beraber de başkonsolos ve büyükelçilerimizin sayısı artmaya devam edecek” cevabını verdi.

“Ermenistan'ın da biraz daha kararlı ve cesur olması lazım, oyalama taktiğinden vazgeçmesi lazım”

Ermenistan ile de özel temsilcilerin görüştüğünü hatırlatan Çavuşoğlu, “Bazı adımlar atıldı. Azerbaycan ile eşgüdüm içindeyiz. Bunu söyleyince Ermenistan'dan bazen rahatsızlık duyulduğunu da öğreniyoruz. Ama biz en başından beri şeffaf bir ülkeyiz. Genel anlamda Güney Kafkasya'daki normalleşmeden bağımsız düşünmek mümkün değil zaten. Birlikte adım atalım, her ne kadar normalleşme sürecimizde diyaloğumuz ikili olsa da tüm Güney Kafkasya'nın istikrarı için hepimizin adım atması lazım. Bu konuda Ermenistan'ın da biraz daha kararlı ve cesur olması lazım, oyalama taktiğinden vazgeçmesi lazım. Biz bu konuda Türkiye olarak samimiyiz Ermenistan'ın da samimi olması lazım, Azerbaycan'ın da samimi olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

“Bugüne kadar yaptıklarımızı AB ile yapsaydık, AB küresel bir aktör olurdu”

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecine ilişkin oluşturulacak program ile Türkiye'nin nasıl Avrupalı olduğunun anlatılacağını söyledi. Bu programın AB üyelik sürece ile ilgili bir stratejik hedef olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Üyelik sürecimiz ile ilgili maalesef bir mesafe görmüyoruz. Ama biz yine teknik anlamda, siyasi engelleri kaldırıp her konuyu görüşmeye hazırız diyeceğiz. AB tarafından henüz samimi görüşme, müzakere yaklaşımı görmüyoruz, biraz oyalama var. Ayrıca bugün Avrupa'da sorunlar var. Sorunların çözümü konusunda ortaya tek başına irade koyabilen tek ülke Türkiye. Sorunların çözümü konusunda kafa yoran, somut adımlar atan ülke Türkiye. Bizim bugüne kadar yaptıklarımız ve yapıyor olduklarımız AB ile yapsaydık, AB küresel bir aktör olurdu ve ayakta alkışlanırdı. Bu sorunlar hepimizi etkileyen sorunlar, bu konularda da Türkiye vazgeçilmez ülke. Vazgeçilmez ülke ile sorunların çözümü için neler yapabiliriz, fırsatları nasıl değerlendirebiliriz bunları görüşeceğiz. Avrupa'nın gerçekten buna ihtiyacı var. Avrupa'nın içinde savaş var, sorun var. İçinde olduğumuz bu kıtaya sorumluluğumuz da var, biraz daha odaklanmak istiyoruz, bunu söylemek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

“AÇIK IHLALE MÜSAMAHA GÖSTERMEMIZ MÜMKÜN DEĞİL”

Yunanistan ile Türkiye arasında son günlerde tırmanan gerilime ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Çavuşoğlu şunları söyledi:
“Sonuçta burada da tüm sorunların hepsinin kapsamlı bir şekilde çözülmesi konusunda Türkiye irade ortaya koyuyor ama Yunanistan zamana oynuyor burada. Özellikle bizim bize yakın adalarda Lozan ve 1947 Paris Barış Anlaşması ile Yunanistan'a verilen adalarda Yunanistan'ın buraları silahlandırdığı açık ortada. Biz bunu Birleşmiş Milletler gündemine de taşıdık. Bunun da takipçisi olacağız. Uluslararası hukukun ve anlaşmaların açık ihlalidir. Açık ihlale müsamaha göstermemiz mümkün değil.”

 

Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR 39
 • Ahmet TUNA 3 ay önce Şikayet Et
  Avrupa hala Türkiyeyi tanıyamamış. Ama şu bir gerçek ki İsveç ve Finlandiya AB ile ilgili olayı daha henüz kavrayamamış ama bu gerçeği Türkiye onlara çok yakından gösterecektir. Türkiyeyi anlamaları da işte o zaman gerçekleşecek. Her şeyin farkında olacaklar ama sonuç bu iki ülke için iş işten geçmiş olacak.
  Cevapla
 • tunctunc 3 ay önce Şikayet Et
  Kim ne derse desin ama $u Vize konusunu gittigimiz her ülkede "kaldirin" diyoruz bu hic uygun bir$ey degil yalvarmak giib oluyor..Onun tek cözümü bizimde onlara vize uygulamamizdir´gururlu isek bunu yapalim..
  Cevapla
 • kemal 3 ay önce Şikayet Et
  Toplantı falan olmasın. Rapor göndersinler ne ilerleme sağlamışlar bakalım. 10 yıl boyunca izleyelim, tersine dönüş olma ihtimali var mı diye. Sözüne güven olmayan ülkenin siciline bakarak bu süreyi daha da uzatmamız gerekir.
  Cevapla
 • Mahmut 3 ay önce Şikayet Et
  Ülkenin geldiği noktaya bak. Helal olsun
  Cevapla
 • Bluepeace 3 ay önce Şikayet Et
  Almadan hiç onay sürecini bile baslatmayacaktiniz. Her zaman diş iliskilerde elimizdeki kozları kaybediyoruz. Yazıklar olsun. İllaki ben mi yönetim.
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Olabilir bir de sen dene, bilen bilmeyen farketmiyor ki zaten sırayla hepsi bir tur biniyor. Yabancı mısın gel sen de bir tur lafı mı olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da büyük buluşma: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Eyvallah etmeyeceğiz!
Pençe Kılıç Harekatı'nda terör hedefleri böyle vuruldu! İşte operasyondan yeni görüntüler