Bakan Koca'dan "Beyaz Reform" paylaşımları... "Bazı konuları 15 Ağustosa bırakıyoruz"

Sağlık Bakanı Koca "Beyaz Reform" dediği "Resmi Gazete’de yayınlanan Ek Ödeme Yönetmeliği hakkında "Yönetmeliğin teknik anlatımı sebebiyle anlaşılmayan noktalar var. Sırasıyla anlatacağız. Bazı konuları 15 Ağustosa bırakıyoruz." dedi.

Bakan Koca'dan "Beyaz Reform" paylaşımları... "Bazı konuları 15 Ağustosa bırakıyoruz"
Bakan Koca'dan "Beyaz Reform" paylaşımları... "Bazı konuları 15 Ağustosa bırakıyoruz"
GİRİŞ 12.08.2022 23:45 GÜNCELLEME 13.08.2022 01:15
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

Sağlık çalışanlarının ek ödeme ve özlük haklarını düzenleyen yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlığın Ek Ödeme Yönetmeliğini "beyaz reform" olarak nitelendirerek "Bir süredir bitkisel hayatta olan performans sisteminin fişi çekildi. Sağlık çalışanları için bir reform gerçekleştirildi" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Paylaşımında, "bir süredir bitkisel hayatta olan performans sisteminin fişi çekildi." değerlendirmesinde bulunan Koca, şunları söyledi:

"Resmi Gazete'de yayımlanan Ek Ödeme Yönetmeliği ile sağlık çalışanları için bir reform gerçekleştirildi. Biz buna 'beyaz reform' diyoruz. Yönetmeliğin teknik anlatımı sebebiyle anlaşılmayan noktalar var. Sırasıyla anlatacağız. Bazı konuları 15 Ağustos'a bırakıyoruz."

ÖDÜL VE TEŞVİK ESASLI YENİ BİR MODELE GEÇİLDİ

Koca, "Performansa göre Ek Ödeme Yönetmeliği"nin yürürlükten kaldırıldığını belirterek ödül ve teşvik esaslı yeni bir modele geçildiğini vurguladı.

"MAHSUPLAŞMA UYGULAMADA TAMAMEN KALDIRILDI"

Yönetmeliğin içeriğine ilişkin ise Koca, "Mahsuplaşma uygulamada tamamen kaldırılmıştır. Ne sabit ödemede ne de taban ödemede mahsuplaşma olmayacak. Hastanelerde bireysel iş yüküne bağlı teşvik ödemesi yapılacak. Sunulan en küçük hizmetin karşılığı olacak. Bir tek girişim bile, sağlık çalışanının teşvik ödemesine yansıyacak" ifadelerini kullandı.

Koca, döner sermayede taban ödemesi ile yeni bir sabit ek ödeme oluşturulduğunu ve 15 Ağustos'tan itibaren ödenecek olan taban ödemesinin, eylül ayı itibarıyla maaşla birlikte bordroda yer alacağını belirterek "Taban ek ödemesi, yıllık izinde 12 gün için ve hastalık sebebiyle raporlu olma durumunda da geçerli olacak, kesilmeyecek" ifadelerine yer verdi.

Taban ödemesinin memur maaşı artışına göre düzenli artacağının, mahsup edilmeyeceğinin altını çizen Koca, "Böylece sağlık çalışanlarının aylığı memur maaşı, sabit ödeme ve taban ödemesinden oluşacak" sözlerini kullandı.

Koca, "Eğitim kliniği başarısına göre asistanlara pozitif ayrımcılık yapılacak. Mesai sonrası görev yapan asistan hekimler ve hekim dışı personel ek ödemeden yararlanacak" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, poliklinik hizmetlerinin teşvikte ağırlığının artırılacağını yazan Koca, çalışanların bireysel ve klinik iş yükleri, görev tanımları ve görev yaptıkları birim ile hizmetin elde edilme maliyetinin dikkate alınacağını ifade etti.

DÖNER SERMAYE ÖDEMELERİNDEKİ DENGESİZLİKLER GİDERİLECEK

Döner sermaye ödemelerinde ülke genelindeki dengesizliklerin giderileceğinin altını çizen Koca, şunları ifade etti:

"Hastanelerin teşvik ödemesinde tahakkuk, kaynak kullanım verimliliği, finansal sürdürülebilirlik ile kurum hedeflerine ulaşma gibi hususlar etkili olacak."

"Normal doğum teşvik amacıyla kadın hastalıkları ve doğum kliniklerinde ek bir teşvik uygulanacak."

"Özellikli hizmetler teşvik edilmeye devam edilecek. Mesai sonrası çalışma, günlük iş yükü dikkate alınmak kaydıyla teşvik edilecek."

"Üniversitelerde olanlar dahil bütün sağlık çalışanlarının sabit ek ödemeleri merkezi yönetim bütçesine aktarılarak maaşa eklendi."

Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR 62
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Acil olarak aile diş hekimliği Aile diyetisyeni ve Aile hekimliği güçlü bir hal alıp revizyon ve yenilenerek başlatılmalıdır randevusuz buraya basvurulabilmelidir hastane yükü bu şekilde azaltılacaktır
  Cevapla
 • Uzulen saglikci 1 ay önce Şikayet Et
  Doktordan baska kimse yokmu hastanelerde de saglik calisanlari diyorsunuz
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Yardımcı sağlık personeli olan hemşireye bir şey yok mu??
  Cevapla
 • Taner 1 ay önce Şikayet Et
  Hemşire yardımcı değildir
  Cevapla
 • Nokta 1 ay önce Şikayet Et
  Insanlar neden kendi meslekleri dışındaki tüm mesleklere saldırıyorlar. Öğretmene imama doktara vs maaşı tatili vs. Devlet herşeyi görüyor biliyor gereken neyse onu yapıyor. Bu kadar basit. Sanki ülkede herkes cumhur başkanı.
  Cevapla
 • Vefa 1 ay önce Şikayet Et
  Sözleşmeliler kadro bekliyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kars ve Malatya'dan peş peşe acı haberler: 10 kişi hayatını kaybetti!
Ülkesinden kaçanlara büyük şok! Putin kararnameyi imzaladı!