MSB: Kıbrıs’ta tek çözüm, iki devletli bir yapı

MSB, Rum terör örgütü EOKA'nın, 1958'den itibaren sistemli bir şekilde Kıbrıs Türkü'ne yönelik saldırılara başladığı hatırlatarak, "Bu saldırılar Türklere yönelik acımasızca cinayetlerle soykırıma dönüşmüştür." ifadelerini kullandı.

MSB: Kıbrıs’ta tek çözüm, iki devletli bir yapı
MSB: Kıbrıs’ta tek çözüm, iki devletli bir yapı
GİRİŞ 15.08.2022 01:46 GÜNCELLEME 15.08.2022 01:51
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanlığınca (MSB) yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıs'ta tek çözümün, iki devletli bir yapı olduğunun görülmesi gerektiği belirtilerek, "Her zaman Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin haklı davalarında yanında olmaya devam edeceğiz" vurgusu yapıldı. Açıklamanın İngilizce metni de MSB'nin sosyal medya hesabı ve resmi internet sitesinden paylaşıldı

MSB'den yapılan yazılı açıklamada, Rum terör örgütü EOKA'nın, 1958'den itibaren sistemli bir şekilde Kıbrıs Türkü'ne yönelik saldırılara başladığı hatırlatılarak, "Bu saldırılar zamanla Türklere yönelik işkence ve acımasızca cinayetlerle soykırıma dönüşmüştür." ifadesi kullanıldı.

Kıbrıs'ta Türklere yönelik 23 Aralık 1963'te tüm dünyanın gözü önünde barbarca ve vahşice işlenen katliamın "Kanlı Noel" olarak hafızalara kazındığına işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

BARIŞ HAREKATI'NDAN BU YANA ADADA TEK BİR CAN KAYBI OLMADI

"Teröristler ve onların korkak destekçileri uzun bir süre çocuk, kadın, yaşlı demeden soydaşlarımızı yok etmek üzere saldırılarını sürdürmüştür. Kahraman TSK, bu zulme son vermek ve yangın yerine dönen adada barışı sağlamak üzere Temmuz 1974'te harekete geçmiştir. Garantörlük hakları çerçevesinde 48 yıl önce gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekatı'nda hem Türklerin hem de Rumların güvenliği sağlanmıştır. Kıbrıs Barış Harekatı'na işgal diyenler, tarihi gerçekleri yok sayanlar, 1958-1974 tarihleri arasında yapılan katliamları dünyanın görmesini engellemeye çalışanlardır."

Barış Harekatı'ndan bu yana adada tek bir can kaybı olmadığı, adaya barış, huzur, sükun geldiği vurgulanan açıklamada, "Kıbrıs'ta tek çözümün, iki devletli bir yapı olduğu artık görülmelidir. Her zaman Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin haklı davalarında yanında olmaya devam edeceğiz!" değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamanın İngilizce metni de MSB'nin sosyal medya hesabı ve resmi internet sitesinden paylaşıldı.

Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR 34
 • Vatansever db 1 ay önce Şikayet Et
  Bu kez "fatma tatile çıksın" ve Güney Kıbrısımızı geri alalım.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Durup dururken böyle bir açıklama nereden çıktı. Son zamanlarda gündemde olmayan, sessiz ve dalgasız denizlerde dalga var havas ı yaratma ya çalışmak neden icap eder.Mesela, Ege de adalar işgal edilirken ses çıkarmıyorlar çok tuhaf işler oluyor.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  İlk yanlış hamleyi atan belli olsun
  Cevapla
 • veli 1 ay önce Şikayet Et
  receb erdpgan z kuşana ben bu kadar g-fakirdim şimdi çok zengin oldum be türkiye cumhuriyet başkanıyımımı zanlşatacan receb erdogan sen onların büyügü sden onların ee sen ne anlatacan bu z kuşaklara receb erdogan hadi söyşeyinde görsünb bu çocuklarda birişehy yada
  Cevapla
 • Olguncan 1 ay önce Şikayet Et
  Biri tercümesini yapsın...
  Cevapla
 • Deli 1 ay önce Şikayet Et
  Bide ne söylediğini anlasaydik
  Cevapla
 • veli 1 ay önce Şikayet Et
  aa sen 5 vakıt kıldım ama tüm türkiye halkın parasını çaldım ee ne mutlu sana çalsn hırskız siz busunuz sizde çalma ve insanların hakkını çalma ve bunuda arankzda övünerekten benim param bukadar diyen Allhsızlarsınız topunuz bu siizn
  Cevapla
 • veli 1 ay önce Şikayet Et
  sizi seviyom sizde ben dedigim uyandıgında sadece Alllah de o yeter topunuza dedim ben bunu hepinize dedim çok kolay bu uyandıgında göz ünü açtıgında sadece Allhj de dedim buda size çoksa buda size ve özür dilerim sizden hepinizden ve topujzdanda
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sosyal konut projesiyle konut fiyatları ve kiralar düştü
Yarasalarda aşılara dirençli yeni koronavirüs: Khosta-2