KOAH hastası 138 kez Kovid-19 testi yaptırdı

Samsun'da 138 kez yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi olan KOAH hastası Kaşif Sevinç'in son testi pozitif çıktı.

KOAH hastası 138 kez Kovid-19 testi yaptırdı
KOAH hastası 138 kez Kovid-19 testi yaptırdı
GİRİŞ 18.08.2022 03:54 GÜNCELLEME 18.08.2022 03:54
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Özel bir hastanede, KOAH hastası Sevinç'in takibini yapan göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, Sevinç'in, Kovid-19 salgını çıktığı günden itibaren hastalığı atlatamayacağı endişesi ile test yaptırdığını söyledi.

Özkaya, şöyle devam etti:

"Test yapılmaya başlandığı günden itibaren hemen hemen her gün test yaptırmış. İşin ilginç yanı şu, ilk aşısını yaptırana kadar testleri negatif çıkıyor. Aynı zamanda antikor testi de yaptırıyor. İlk aşısını 2021 yılının Mart ayında oluyor. Aşı olduktan sonra yine Kovid-19 testi ile antikor testi yaptırıyor. Testleri yine negatif çıkarken antikoru da olmadığı ortaya çıkıyor. İkinci Sinovac aşısını olduktan sonra antikorları artıyor. Yani hastalığa yakalanıp antikorları artmıyor, aşıdan sonra antikorları artıyor. O zamana kadar yaptırdığı tüm Kovid-19 testleri negatif çıkıyor."

İkinci aşısından sonra Sevinç'in Kovid-19'dan, antikorları oluştuğu için korunmaya devam ettiğini öne süren Prof. Dr. Özkaya, şunları kaydetti:

"Hastalığa yakalanma korkusu ile testlerine devam ediyor. Hastanın KOAH hastası olduğu için nefes darlığı bulunuyor. Bunun için her fırsatta Kovid-19 testi yaptırma imkanına sahip. Nefes darlığı yüzünden hiçbir doktor sorumluluk almadığı için her seferinde test yaptırabiliyor. 138. kez test yaptırıyor, dünyada bu kadar test yaptıran kimse yok. Aynı zamanda aşının bu kadar etkin olduğunu, yani antikor oluşturduğunu ve salgından koruduğunu da dünyada gösteren tek vaka."

Prof. Dr. Özkaya, hastanın son testinin pozitif olduğunu ancak aşılar sayesinde hastalığı evinde grip gibi geçirdiğini de sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 31
 • İstanbul-18 1 yıl önce Şikayet Et
  Dayıcığım bu kadar evhamlı olmaya gerek yok. Sen tedbirini al hayatın sahibi olan Allah'a tevekkül et. Bir alimimiz şöyle demiş; ''Ecel birdir değişmez'' Ecel ne bir dakika öne ne bir dakika geriye gider. Muhiddin-i Arabi hazretleri demiş ki '' İnsanı ölümden koruyan ecelidir''
  Cevapla
 • TOSUN 1 yıl önce Şikayet Et
  muradına erdi
  Cevapla
 • Fehmi 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadar test yaptırırsan tabi ki testte bıkmış sonunda pes etmiş.
  Cevapla
 • vatandaş51 1 yıl önce Şikayet Et
  Nihayet . Sende kurtulmuşun, devlette...
  Cevapla
 • skoc 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunun bir sınırı olmalı her test benim senin vergilerinle verilen paralardan harcanıyor.
  Cevapla
 • Endar 1 yıl önce Şikayet Et
  Canından bu kadar korkma ya hu, dünyaya kazık çakmadık biraz tevekkül!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ülke TV "8. Spor ve Spor Ödülleri" sahiplerini buldu
Türkiye'den Elon Musk açıklaması! İsrail'in algısı çürütüldü