Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kentsel dönüşüm açıklaması: Tarihi bir başarıya imza attık

Son dakika... Başkan Erdoğan kentsel dönüşümde hedefin 5 yılda 85 milyon nüfusu kapsayacağını ifade ederek "Bugüne kadar İstanbul'da 300 bin konutu dönüştürerek gerçekten zor bir işi gerçekleştirdik. Tarihi bir başarıya imza attık." dedi.

GİRİŞ 19.08.2022 19:03 GÜNCELLEME 19.08.2022 23:27
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 60 Bin Konutluk Büyük İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Etap Teslim Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından önemli satır başları şu şekilde:

Tüm bedenimiz ve ruhumuzla yaşadığımız İstanbul'u her köşesiyle ayrı seviyoruz. Geçen cuma, Üsküdar ayazma Camii ile iftihar verici bir eser olan Medeniyet Üniversitemizin kütüphanesini hizmete açtık. 

Ukrayna tahılının taşınması törenine şahitlik ettik. Yenilenen arkeoloji müzelerimizi hizmete açtık. Ülkemizin yakın tarihindeki en büyük ihaneti 15 Temmuz şehitlerimizi andık. İstanbul Fethi yıl dönümü coşkusunu da Atatürk Havalimanı alanında hep beraber yaşamıştık. eğitimden, kültür-sanata, uluslararası etkinliklerden milli bayramlarımıza kadar ülkemize ve şehrimize değer katan İstanbul'un her anıyla birlikte oluyoruz. 

Depremin üzerinden 23 yıl geçti ama acısı hala ilk günkü gibi içimizde. O felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı, rahmetli olmuş Ecevit vardı. İktidar ne yaptı? Bitti, tükendi. Biz yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl, Van, Simav, Kütahya depremlerini hatırlayın. Hepsinde anında Malatya'da, Elazığ'da bütün bu şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırdık. Biz, söz verdik mi yaparız. Afetleri engellemek beşeri olarak engellemek bizim elimizde değil ama yıkıcı etkilerine karşı tedbir almak bizim elimizde. 81 ili kapsayacak şekilde büyük bir kentsel dönüşüm çalışması başlattık. 

"DÜNYAYA ÖRNEK BİR MODELİ HAYATA GEÇİRDİK"

Amacımız sağlıksız çirkin yapı bırakmamaktı. Şehirlerimizi adete yeniden inşa ederken, vatandaşımızı mağdur etmedik. Teknolojik imkanı da kullanarak eski kötü alışkanlıkların önünü kestik. 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. 12 milyon vatandaşımızı güvenli bina yeşil alanlarıyla huzur içinde hayatlarını sürdürecek yuvalarına kavuştular. Dünyaya örnek bir modeli hayata geçirdik.

1 milyon 170 bin konut sayesinde 5 milyon vatandaşın huzurla oturmasını sağladık. Yüzde 60'ın 50 milyon vatandaşı afete karşı koruma altına aldık. Ana muhalefet Antalya'da yangın oldu. Muğla'da yangın oldu. Büyükşehir onlarda. Ne yaptınız? Herhangi bir şey yaptılar mı? Biz yaptık. İzmir Belediyesi CHP'de. Ne yaptılar? Hiçbir şey. Konutları ayağa kaldıran biz olduk. Muğla'da, Antalya'da belediye CHP'de diye biz seyredemezdik. Devlet olarak buralara yardım elimizi uzattık. Bu işler yalan çarpıtmayla olmaz.

5 YIL İÇİNDE 85 MİLYONUN TAMAMI KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİNDE OLACAK

Bugüne kadar 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Bu evlerde oturan 12 milyon vatandaşımız huzur içinde hayatlarını sürdürebilecekleri yuvalarına kavuştu.

(Kentsel dönüşümde) İnşallah hedefimiz yeni başlatacağımız hamlelerle önümüzdeki 5 yıl içinde 85 milyonun tamamını bu güvenli şemsiyenin altına almaktır.

"TARİHİ BİR BAŞARIYA İMZA ATTIK"

Biz milletimize ne söz vermişsek harfiyle yerine getiriyoruz. Ne aldanan ne aldatan olacağız. İlkemiz bu. Depreme ve diğer afetlere hazırlık konusunda bu ilkeye bağlıyız. Bizim projelerimiz gibi aklın ve bilim dışında işlerde esip gürleyenlere itibar etmeyin. Bay Kemal'in sabah söylediği akşam söylediği başka. İstanbul'da 300 bin konutu dönüştürerek tarihi başarıya imza attık. 140 bin konut işyeri dönüşümü devam ediyor. Fikirtepe'de bile 15 bin konutun dönüşümünü sağlıyoruz. Kirazlıtepe'de 5 bin konutluk dönüşüm gerçekleşiyor. Kartal, Beyoğlu Beykoz, Silivri'de 9 ilçenin tamamında projeleri tamamlamak için işçi ve mühendisimiz arı gibi çalışıyor.

"YIL SONUNDA TOPLAM 4 BİN KONUT TESLİM EDİLECEK"

60 bin konutluk dev dönüşüm projesini burada yükseltiyoruz. 4 katı geçmeyen yatay mimariye sahip depreme dayanıklı eserlerden oluşuyor. Esenler'de inşa edilen evler, 80 ile 125 metrekare büyüklükleri kapalı otoparkı ile çevre ilçelerin çehresini değiştirecek. Bu projenin içinde yok yok desek yeridir. Bu projede 1924 derslikli 63 okul var. 23 cami var. 166 bin metrekarelik sosyal ve kültürel tesisler var. 35 bin kişinin istihdam edileceği teknoloji geliştirme bölgesi var. 2.etabı da tamamlandığında İstanbul'un en büyük millet bahçelerinden biri var.

Konutların yarısı Esenler'deki riskli yapıların dönüşümü diğerleri çevre ilçelerin dönüşümünde kullanılacak. Bugün 2 bin 100 konutumuzun anahtarlarını hak sahiplerine veriyoruz. Yıl sonunda 4 bine çıkarıyoruz. Evlerinin hayırlı olmasını diliyorum. Büyükşehir belediyesi kimde. CHP'de. CHP şu görevi aldı alalı 3 yıl oldu. Depreme yönelik konut inşasına yönelik bir şey gördünüz mü? Ben de belediye başkanlığı yaptım. KİPTAŞ konutlarını yapan bu kardeşiniz oldu. Bu iş aşk işi. Yok Bodrummuş, sel oluyor, nerede beyefendi? Yangın var nerede? Yine aynı yerde. İstanbullu gereken dersi 2023'te verecek mi? Deprem ardından yürütülen çalışmalar dahi gerçekleştirilmemiştir. Bireysel olarak herkes gayret göstermiştir, destekleyecek mekanizma maalesef yoktur. Kurumlarımızı bu doğrultuda yapılandırdık.

"YAPMAYA DEĞİL YIKMAYA GELECEKLERİNİ SÖYLÜYORLAR"

Eğitimde yaptıklarımız ortada. 208 üniversitemiz var. Biz ilkokula gittiğimizde 75 kişilikti. Şimdi 36. 81 vilayetimizde üniversiteler doçentler öğrencilerimizin olduğu yere gidiyor. Ey Bay Kemal bunlar boş lafla olmuyor. Sağlıkta şehir hastanelerimizi kuruyoruz. Eğitimdeki duruşumuz kararlı şekilde devam ediyor. Ulaşımda 28 bin km aşkın yollarımız var. Otoban, otoyollar, tüneller, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü düşünün. Acaba Bay Kemal oralardan geçti mi? Ben istiyorum o da nasiplensin, bazı şeyleri de öğrensin. Oraları da yıkma kararı alabilirler. Onlar yapmaya değil yıkmaya geleceklerini söylüyorlar. Yapacak çok şeyimiz var. 2.5 milyar avroya mal olmuş Çanakkale Köprüsü bir başka güzel. Bunları onların hayalleri bile ulaşamaz bizim icraatlerimize. 

Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 23
 • Ali Ergül 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahu reis ne kadar çok çalışıyor, blr Rusya’da blr Ukrayna’ya gidiyor açılışlar toplantılar mitingler hızına yetişemiyorum. Ama hiçbir vekil onun gibi değil maaşları alıp yatıyorlar lütfen biraz reise yardımcı olalım sahaya inelim. Yapılanları anlatalım. Dünya reise hayran ama bizim adamlar bunu halka tam anlatamıyor. Tutturmuşlar blr enflasyon yahu kardeşim dünyada enflasyon artmış biraz ülkeni düşün.
  Cevapla
 • yavuz 1 yıl önce Şikayet Et
  Fabrikalar küçük şehirlere açılsın. Büyük Şehirlerde İstanbul İzmir Ankara Adana vb yerlerde ne toprak ne de ev alınır.
  Cevapla
 • yağız 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Başkan, Fikirtepe Başaran İNŞ... Mina Taurus inş. da oyalıyor. 3 - 5 KİŞİ İLE NE KADAR ZAMAN DA BİTER. Ekonomik zorlukla kalan kişilere komik rakamlar karşılığında satış teklif ediliyor. Bu firma tarafından değil orada bulunan simsar emlakçılar bu görevi üstlenmişler.
  Cevapla
 • Mehmet kaddar 1 yıl önce Şikayet Et
  Kartal hürriyet mahallesi çoook büyük oyun var belediye de için de mutahitler de bazı vatandaşlarda
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Neymiş olacaklar ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tüm dünyayla eş zamanlı açıklandı! Türkiye damgasını vurdu
Son Dakika... Bakan Yerlikaya açıkladı: TikTok'taki ahlaksızlığa neşter!