Türkiye harekete geçti! Yunanistan'a karşı kritik hamle!

Başkan Erdoğan, Ege'de defalarca provokasyona imza atan Yunanistan'ı sert bir dille uyarmıştı. Türkiye'den Yunanistan'ın hukuksuz eylemlerine karşı diplomatik hamle geldi.

Türkiye harekete geçti! Yunanistan'a karşı kritik hamle!
Türkiye harekete geçti! Yunanistan'a karşı kritik hamle!
GİRİŞ 06.09.2022 19:37 GÜNCELLEME 06.09.2022 19:37
Bu Habere 106 Yorum Yapılmış

Türkiye, Yunanistan'ın Ege'deki tacizlerine karış yeni bir diplomatik hamlede bulundu. NATO'ya, Birleşmiş Milletler'e ve Avrupa Birliği 'ne Türkiye'nin tutumunu anlatan mektup gönderildi. Mektupta Atina'nın eylem ve taleplerine dikkat çekildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun imzasıyla 25 Avrupa Birliği (AB) başkentine, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'e, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e, Ege sorunlarının çözümüne ilişkin Türkiye’nin tutumunu ve görüşlerini açıklayan mektuplar gönderildi.

DİKKAT ÇEKİLEN KONULAR

Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, 25 AB başkentine, AB Yüksek Temsilcisi Borrell’e, BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ile NATO ve BM Genel Sekreterlerine 1 Eylül'de iletilen mektuplarda, Yunanistan’ın hukuksuz eylemlerine ve maksimalist taleplerine de dikkati çekildi.
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a sert tepki: Sabrın da bir sonu vardır!Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a sert tepki: Sabrın da bir sonu vardır!


Mektupta, Ege Denizi'nde birbiriyle yakından bağlantılı ve ilişkili bir dizi sorun bulunduğu, bu sorunların, kara sularının ve ulusal hava sahasının genişliği, kıta sahanlığı ve kara sularının sınırlandırılması, Doğu Ege Adaları'nın gayriaskeri statüsünün ihlali, geçerli uluslararası antlaşmalarla egemenliği Yunanistan’a devredilmemiş ada, adacık ve kayalıklar ile SAR, FIR ve NAVTEX gibi hizmet sahaları olduğu vurgulandı.BAŞKA BİR ÜLKE TARAFINDAN TANINMAYAN...

Yunanistan’ın, Ege'deki kara sularının genişliğinin 6 deniz mili olmasına rağmen, 10 deniz mili hava sahasına sahip olduğunu iddia ettiği vurgulanan mektupta, Yunanistan’ın başka hiçbir ülke tarafından tanınmayan, örtüşmeyen kara suları ve hava sahası sınırlarına sahip dünyadaki tek ülke olduğunun altı çizildi.

Öte yandan mektupta, Türkiye’nin, Ege meselelerinin iki ülkenin temel hak ve meşru çıkarlarının karşılıklı olarak tanınmasıyla uluslararası hukuk çerçevesinde çözülebileceğine inandığı aktarıldı.

Mektupta, Türkiye’nin diyalog ve iş birliği yanlısı tutumuna rağmen Yunanistan’ın diyalogdan kaçındığı, gerginliği tırmandırdığı ve AB'yi Ege sorunlarının bir parçası haline getirdiği de yer aldı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 106
 • Hikmet salman 4 ay önce Şikayet Et
  AB ve nato ile ilişkileri yavaşlayacaksınız rusyaya biraz ilgi göstereceksiniz tacizlerin birinde vuracaksınız pardon diyecen
  Cevapla
 • Erol 4 ay önce Şikayet Et
  Abd.ile ilişkileri keseceksin.Natodan çıkacaksın,Abu girmeyeceksin,Türkiye'deki üstleri kapatacak son.Bak o zaman dünya devletleri TÜRKİYENiN ayağına gelip yalvarmazlarsa.Ben kendimi Kızılay meydanında asarım.Bu kadar net konuşuyorum.
  Cevapla
 • ugr 5 ay önce Şikayet Et
  biz daha içimizde yunanı rumu fransızı abd liyi susturamıyoruz,bırakın savaşı,bizdeki hainler yunanistan adalarına gitmek için güneşin altında saatlerce kuyruk bekliyor.
  Cevapla
 • İrfan tümay 4 ay önce Şikayet Et
  E o zaman bizi yönetenler Yunanistan'a vize muaffiyeti uygulasın adadaki Rumlar ekmeğine kadar bizden aliyo adalarin Türkiye irtibatını bitir adalar savaşmadan alınır
  Cevapla
 • Vatansever 5 ay önce Şikayet Et
  Yunanistanın natodan atılması için gerekli girişim yapılabilir.
  Cevapla
 • Ali Kaya 4 ay önce Şikayet Et
  Zaten NATO'nun isteğiyle Türkiye'ye dikleniyor saf olmayin
  Cevapla
 • Osmanli 4 ay önce Şikayet Et
  Atilmasın natodan biz çıkalım vatansever kardeşim
  Cevapla
 • memo can 5 ay önce Şikayet Et
  bu is diplomasi ile cözülmez nasil Suriyede diz cöktürdük abd karsimiza cikamadi korkaklar. yunanlilarin bir iki ucagini indirin. Rus ucagini indirdigimiz zaman Rusya ile savasmi basladi üstelik nükler güce sahib ülke. AB bin defa düsünsün.Türkiye karsi embargo AB iflasa sürükler. bu is gücle olur sahada osmanli tokadi atacaksin baska türlü olmaz.
  Cevapla
 • Aslan Tunckesen 5 ay önce Şikayet Et
  Boş boş konuşan tırışkalarsınız
  Cevapla
 • Bos ver 5 ay önce Şikayet Et
  masada kazanamayacagin hic bir ise girismemek lazim.bütün AB karsinda iken, üstüne üstlük egede A B ye ait aciklamalarini da görmeliyiz. türkiyenin eli henüz AB yi karsisina alacak kadar güclü degil. biz rusya kadar degiliz. masa diplomasisini sonuna kadar kullanip, ilk kursunu, füzeyi yunanistanin atmasini beklemeliyiz.yunanin yaptigi kiskirtmalarin temel amaci da bu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Deprem bölgesinde mucize kurtuluşlar: Minik Muhammed'in şaşkın bakışları yürek dağladı
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan muhalefete tepki: Yazıklar olsun