Konya'da tesadüfen keşfedildi! Şehri heyecan sardı

Konya'da tesadüfen keşfedilen antik yer altı şehri heyecanlandırdı. Konya'nın Sarayönü ilçesinde altyapı çalışmaları sırasında ortaya çıkan erken Bizans dönemine ait yer altı şehrinin turizme kazandırılması için çalışma yürütülüyor.

Konya'da tesadüfen keşfedildi! Şehri heyecan sardı
Konya'da tesadüfen keşfedildi! Şehri heyecan sardı
GİRİŞ 10.09.2022 17:46 GÜNCELLEME 10.09.2022 17:46
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

Konya Müzeler Müdürlüğü Arkeoloğu ve Kazı Başkanı Hasan Uğuz , AA muhabirine açıklamalarda bulundu. 

 İlk belirlemelere göre 5 bin metrekare alana yayıldığı tespit edilen yer altı şehrinin sınırlarının, bölgede yürütülen yüzey araştırmalarına göre çalışmalar ilerledikçe daha da genişleyebileceği öngörülüyor.  Odayı andıran yaşam alanlarında, su kuyuları, ocaklar, bacalar, aydınlatma için kandil yerleri, kilerler, havalandırma delikleri bulunan yerin geçmişi, elde edilen ilk materyallere göre 8. yüzyıla tarihlendiriliyor.

8 YAŞAM ALANI ORTAYA ÇIKARILDI

Konya Müzeler Müdürlüğü Arkeoloğu ve Kazı Başkanı Hasan Uğuz, AA muhabirine, altyapı çalışmaları sırasında bulunan alanda yer yer oluşan göçüklerin temizlenmesiyle şu ana kadar 8 yaşam alanı ortaya çıkardıklarını söyledi. Uğuz, bulgulara göre Hristiyan yerel halkın, 150 yıl süren akınlardan korunmak için 8. yüzyılda yer altı şehrini kullandığını tespit ettiklerini dile getirdi. Kazı, temizlik ve haritalandırma çalışmalarını eş zamanlı sürdürdüklerini aktaran Uğuz, "Harita mühendisleri yer üstüyle yer altını çakıştırarak çalışmalarını sürdürüyor. Çıkardığımız haritalarla şimdilik 5 bin metrekarelik bir alana yayıldığını söyleyebiliriz. Yer altında mekanlar var ve mekanları birbirine bağlayan galeriler var. Galeriler oldukça küçük. Bu da bize insanların çok iyi beslenemediğini ve küçük yapıda olduklarını gösteriyor." diye konuştu. 

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 57
 • daver 1 ay önce Şikayet Et
  ALLAH'ın Dediği olur ...
  Cevapla
 • vay be arkadaş 1 ay önce Şikayet Et
  yüzyıllar öncesinde insan oğlu buzul çağla karşılaştı.sığınıcak hiçbir yer yokdu ve dünya önce yavaş yavaş ısındı sonra bu ısınma hızla soğumaya geçti.doğayı çok iyi anlıyan o zamanın insanları yer altına sığınma kararı aldı ve insanlık hızlıca uygun olan yerlerde yerin altına sığındı.kaç sene buzul çağ yaşandı bilmiyorum ama bu çok uzun bir zaman olmalı ki dünyanın heryerinde kıtalar arası bile ulaşım mağara yolları açıldı.şimdi insanlığı uyarıyorum dünya küresel ısınma yaşamıyor aldanmayın.buzul çağ yine yaklaşdı ve buna hazırlanın ya dünyayı terk edin yada yerin altına hazırlanın
  Cevapla
 • Nesimi 1 ay önce Şikayet Et
  Arkadaş 8. yüzyıl diyor, Ne buzul çağı ne uydurdun ya hiç mi nevşehire ürgüpe gitmedin yeraltı şehri görmedin, hristiyanlar dinlerini yaşamak için imparatorluktan saklanmışlar yuh ya
  Cevapla
 • el hak 1 ay önce Şikayet Et
  yüz yıllar boyu ne yedi ne içti insanlık
  Cevapla
 • Rifat 2 ay önce Şikayet Et
  Essalamu alüykum Aksaray Eskil de var aynısı ama çok yarasa var makinayla gezerim genelde yer altında çıkan herşey değerli dir
  Cevapla
 • Ramazan akkuş 2 ay önce Şikayet Et
  Bir sarayönlu olarak söylüyorum.tesaduf degil yıllardır biliniyordu.Sarayini eski adıdır buranın.inli Mahallesi'nde her köşe in dir.
  Cevapla
 • Halis 2 ay önce Şikayet Et
  Türk parasının dolar karşısında eridiğinide bulurlar belki
  Cevapla
 • Mustafa Akın 2 ay önce Şikayet Et
  İnsanlar iyi beslenemedikleri için küçük yapıdalarmış :) Keşke vitamin takviyesi alsalarmış :) Uydur kaydır tarihi böyle yazıyorlar işte.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İYİ Parti'de 'Erdoğan' çatlağı! Son anket Akşener'i zora sokacak
Süre 1 yıla düşürüldü: O telefonlar kullanılamayacak!