Ünlü psikiyatrist ölümünden 14 yıl sonra toprağa verildi

Ünlü psikiyatrist Doç. Dr. Kriton Dinçmen 2008 yılında vefat etti. 14 yılın ardından Dinçmen'in naaşı bugün Heybeliada Rum Ortodoks Mezarlığı'na defnedildi.

Ünlü psikiyatrist ölümünden 14 yıl sonra toprağa verildi
Ünlü psikiyatrist ölümünden 14 yıl sonra toprağa verildi
GİRİŞ 26.09.2022 16:35 GÜNCELLEME 26.09.2022 17:13
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Ünlü psikiyatrist Doç. Dr. Kriton Dinçmen ölümünden 14 yıl sonra toprağa verildi.

Adli psikiyatri alanında sayısız çalışması bulunan Doç. Dr. Kriton Dinçmen hayattayken vasiyetinde bedenin kadavra olarak kullanılmasını istedi.

2008 yılında 84 yaşında yaşamını yitirmesinin ardından bedeni İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Bilim Dalı'nda kadavra olarak kullanıldı. 14 yıl boyunca sayısız tıp öğrencisinin eğitiminde katkı sağladı.

Dinçmen'in naaşı dün Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden alınarak doğduğu yer olan Heybeliada'ya getirildi. Dinçmen'in naaşı adada bulunan Rum Ortodoks Mezarlığı'nda Eşi Reyhan Dinçmen, aile yakınlar ve öğrencilerinin katılımlarıyla yapılan törenin ardından toprağa verildi. Dinçmen'in 33 yıllık hayat arkadaşı Reyhan Dinçmen cenazeye gelen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencileri ile sohbet ettiği esnada duygulu anlar yaşandı.   

"RÜYA GİBİ BİR 33 SENE GEÇİRDİK"

Reyhan Dinçmen eşi Kriton Dinçmen'i gözyaşları içinde,  "Çok büyük bir insandı. Anlatılacak çok anılarımız var. Yaptıkları, ayatları ve kitapları kendisini benden daha iyi anlatabilir sizlere. Rüya gibi bir 33 sene geçirdik kendisiyle" dedi.

"BİZ HOCAMIZA KADAVRA DİYEMİYORUZ"

Dinçmen'in öğrencisi Yasemin Balcı "Hocam vefat ettikten sonra da eğitime katkıda bulundu. Vasiyeti üzerine tüm tıp öğrencilerine kadavra olarak katkıda bulundu. Bu çok önemli ve az insanın yaptığı bir şey. Henüz yaşarken bedeninin tıp eğitiminde değerlendirilmesini yaşarken şahitler eşliğinde vasiyet etti. Biz tıp dilinde kadavra olarak geçiyor ama biz hocamıza kadavra diyemiyoruz" diye konuştu.

Psikolog Julide Aral, Dinçmen'in çok iyi bir hekim olduğunu belirterek "Hekim olmasının saygısını da bedenini yeni hekim olacaklara adayarak gösterdi. Gerçekten de bu çok önemli bir olaydı. Bu bir örnektir. Kriton bey bunun öncülerindendir" dedi.

"KADAVRALARA BÜYÜK SAYGI İLE YAKLAŞIYORUZ"

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencisi Ayşe Mutlu "Anatomi laboratuvarımızda kadavralara büyük saygı ile yaklaşıyoruz. Bizim eğitimimize ve bilime sundukları katkıdan dolayı. Kriton hocamız tıp dünyasının içerisinde bulunan bir insan olarak bunun değerini biliyordu" diye konuştu.  

Dinçmen'in arkadaşı Ali Doluca "Kendisini kadavra olarak öğrencilerine adadı. Öğrencileri o kadar seviyordu ki el sürememişler. Bunca zamandır bekletiyorlardı. Bugün ise sevdiği adasında toprağa kavuşacak" şeklinde konuştu.

Psikiyatrist Kriton Dinçmen Heybeliada'da 1924 yılında doğdu , 1948 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu.

1961 yılında Amerika'ya giderek New Jersey Monmouth Medical Center'de dinamik psikiyatri alanında çalışan Dinçmen, daha sonra yine Amerika'da çeşitli hastanelerde görev yaptı.

Türkiye'ye 1965 yılında dönerek Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde çalışmaya başlayan Dinçmen, 1982-1994 yılları arasında Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulu Psikiyatri Başkanlığı, 1990-1999 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nde öğretim üyeliği yaptı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 5
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  He sen de ilkokulu zor bitirmisaindir
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Peygamber ümmi idi ama alemlere rahmet olarak gönderilmişti
  Cevapla
 • gorkem dogan 2 ay önce Şikayet Et
  büyük bir psikiyatris ama, kendini yoktan var edeni bulamamış, çok yazık . ömrü boşa gitmiş zavallının
  Cevapla
 • Davut 2 ay önce Şikayet Et
  Öldürülen teröristleri kadavra olarak kullanin fazlasini yurt disina satin
  Cevapla
 • ramazan 2 ay önce Şikayet Et
  inna lillahi ve inna ileyhi raciun. Allah ım ölümünde ölümden sonrasınının hayırlısını nasip etsin. Rabbim son nefeste iman selameti nasip etsin. cennetini cemalini görmeyi nasip etsin. ne diyelim. ibret alınacak o kadar çok şey varki. dünyaların tüm ünvanı , ünvanları senin olsun ne olur....
  Cevapla
DİĞER HABERLER
EYT'de gözler 12 Aralık'ta! Resul Kurt önemli detayı açıkladı: Bir sinyal alınmış oldu
Son dakika: Peru'da Cumhurbaşkanı Pedro Castillo gözaltına alındı