Son dakika: Yunanistan'ın skandal hamlesi sonrası Türkiye harekete geçti!

Son dakika haberi... Dışişlerine çağrılan Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi'nden adalardaki ihlallere son verilmesi ve gayriaskeri statüyü ihya etmesi istendi.

GİRİŞ 26.09.2022 17:11 GÜNCELLEME 26.09.2022 18:47
Bu Habere 113 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Türkiye, Yunanistan'ın Midilli ve Sakız Adalarına ABD menşeili zırhlı araçları konuşlandırmasını Yunanistan ve ABD nezdinde protesto etti. 

Türkiye, ABD’ye verdiği protesto notasında, Doğu Ege adalarının statüsüne riayet etmesini ve silahların statünün ihlali için kullanılmaması konusunda tedbir almasını istedi.

NE OLMUŞTU?

Yunanistan'ın Ege'deki Gayri Askeri Statüdeki Adalar'a (GASA) zırhlı araç sevk ettiği anlar ortaya çıkmıştı. Çıkarma gemilerinin Midilli ve Sisam'a özellikle ABD tarafından hibe edilen askeri araçları sevk etmesi dikkat çekmişti.

Ege'de görev uçuşu icra eden Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait İHA'lar bir hareketlilik tespit ederek, Yunanistan'a ait iki çıkarma gemisinin Midilli ve Sisam'a seyir halinde olduğunu belirlemişti.

Söz konusu gemilerin Gayri Askeri (GASA) statüdeki Midilli'ye 23, Sisam'a ise 18 taktik tekerlekli zırhlı araç sevkiyatı gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştı. Zırhlı araçların ABD tarafından Dedeağaç Limanı'na gönderilen araçlardan olması ise dikkat çekmişti.

Güvenlik kaynakları 18 Eylül ve 21 Eylül'de yaşanan bu olayları Yunanistan'ın Türkiye'ye yakın adaları silahlandırmaya ve GASA statüsünü ihlal etmeye devam ettiğinin en açık göstergesi olarak nitelendirmişti.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 113
 • bekleyin 2 ay önce Şikayet Et
  acele etmeyin akıl vermeye kalkmayın bırakın adaları zırhlı ile doldursunlar bu adalardan kaçışları olmayacak eğer bir savaş çıkarsa abd nin türkiye civarında ne kadar üssü varsa hepsi yerle yeksan edilmeli biz Allahımızla olalım o bize yeter büyük yardımlar gönderir O bize yardım ederse kim bize galip gelebilir? silahları zırhlıları ne işe yarar tarihte örneği çoktur silahları hep bizden fazla idi ama kaçarak mağlup oldular ALLAH yardımcımız olsun..
  Cevapla
 • İlyas 2 ay önce Şikayet Et
  Zırhlılari savunma amaçlı oraya koyduklarını sanmıyorum. Çıkarma gemisinde kullanacak lardir
  Cevapla
 • abdullah 23 2 ay önce Şikayet Et
  doğru hamle ancak bize zafer kazandırır acele etmemek lazım vakti saati geldiğinde harekat başlar.Milli savunma bakanımız konusunda mahirdir ona güveniyorum.ülkemiz savunmada ehil ellerde.
  Cevapla
 • Selami 2 ay önce Şikayet Et
  EYYYY ,PKK destekçisi, FETÖ azmettiricisi, DEAŞ kurucusu, AFGANİSTAN YAĞMACISI, IRAk KATİLİ, Suriye hırsızı ABD denen eşkiya senin kağıttan bir kaplan olduğun Ukrayna savaşında ortaya çıktı.Türkiyeye karşı kullandığın piyonlarını çek. Yüreğin yetiyorsa doğrudan gel
  Cevapla
 • Adalı 2 ay önce Şikayet Et
  kaşınan yunanı derhal kaşıyalım...
  Cevapla
 • Son 2 ay önce Şikayet Et
  Bu işin sonu belli. Hemen milli muharip uçak kendi milli motoruyla gelmeli. Altay tankı gibi olmamalı. Herşeyi Milli Uçak belli edecek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Müthiş açıklama geldi: Türkiye dev sektörde dünya lideri oldu
Millet İttifakının 'açıklanamayan aday karmaşasını' vatandaşa sorduk!