Son dakika: MGK toplantısı sona erdi! Kritik bildiri yayımlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki yaklaşık 4 saat süren MGK toplantısının ardından yayımlanan bildiride Yunanistan ve ABD'ye net mesaj verildi.

GİRİŞ 28.09.2022 20:51 GÜNCELLEME 29.09.2022 09:29
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Beştepe'de saat 16.45'te başlayan toplantı 4 saat sürdü.

Toplantıda, ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı kararları ile göreve getirilen Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ilk kez yer aldı.

MGK'da Yunanistan'ın son dönemde artan kışkırtıcı eylerimleri ele alındı. MGK bildirisinde, "Milletimizin hak ve menfaatleri için her türlü meşru yöntem ve aracı kullanmaktan imtina edilmeyecektir" denildi.

Toplantıda ABD'nin GKRY'ne yönelik silah ambargosunu kaldırma kararından geri dönmesi çağrısı yapılırken, çöküş sürecine giren PKK/KCK'nın yurt içinde ve dışında tevessül edebileceği eylemlere karşı alınacak ilave tedbirler görüşüldü.

MGK bildirisinde öne çıkanlar şu şekilde;

* Uluslararası hukuk ve antlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerine riayet etmeye yönelik çağrılarımıza rağmen hukuk dışı uygulamalarından vazgeçmeyen Yunanistan'ın bilhassa son dönemde artan kışkırtıcı eylemleri ayrıntılarıyla ele alınmıştır.

* Yunanistan'ın beyhude çabalarına karşı milletimizin menfaatlerinin muhafazası için her türlü meşru yöntem ve aracı kullanmaktan imtina etmeyeceğimiz vurgulandı.

* Gayriaskeri statüdeki adaların silahlandırılması konusunda Yunanistan'ı teşvik eden çevreler aklıselime davet edilmiştir.

TERÖRLE MÜCADELE VURGUSU

* PKK/KCK-PYD/YPG-SDG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık, başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuş; çöküş sürecine giren PKK/KCK terör örgütünün yurt içinde yurt dışında tevessül edebileceği eylemlere karşı alınacak ilave tedbirler görüşülmüştür.

ERMENİSTAN HATIRLATMA

* Ermenistan, Azerbaycan'a yönelik kışkırtıcı eylemleri sebebiyle kınanmış, Ermenistan yönetimine kendisine sunulan barış fırsatını değerlendirmesi ve tüm ahdi yükümlülükleri yerine getirmesi sorumluluğu hatırlatılmıştır.

ABD'YE 'GKRY' ÇAĞRISI

* ABD'nin GKRY'ye yönelik silah ambargosunu kaldırma kararı değerlendirilmiş; Doğu Akdeniz'de barış ve dengeyi menfi yönde etkileyecek ve müttefiklik ruhuna da aykırı olan bu karardan dönülmesi çağrısında bulunulmuştur.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

* Ukrayna'daki savaşın sonlandırılmasına matuf adımların gecikmeksizin atılması gerektiği, Türkiye'nin barışın sağlanması için gayretini sürdüreceği ifade edilmiştir.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 37
 • İbrahim 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD Yunanistan'a 9 üs kurdu. Bu üsleri kime karşı kurdu zannediyorsunuz. Yunanistan'ı arkadan destekleyerek üstümüze gönderiyor. Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyetine ABD silah satışını serbest bıraktı. Suriyede, Irakta askeri üsleri ile beraber Türkiyenin etrafını sardılar. Yani fırsatını buldukları anda TÜRKİYE ye saldıracaklar. Türkiye halkı sen ben davasını bırakıp kenetlenmeli, düşman pusuda bekliyor. Birbirimize düşmemizi fırsat bilip ülkemizi parçalamak için bekliyorlar. 35 yıldır PKK'yı kendi askeri gibi donatarak üstümüze saldılar. Biz Türk milleti aslında ABD ve Batı ülkelerine karşı savaş veriyoruz. Lütfen uyanık olalım.
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  abd , ab yi kendine muhtaç hale getirip üzerimize salacak. şuan kuzey akımda abd, avrupaya gelebilecek bütün gaz hatlarına sabotaj yapıyor
  Cevapla
 • Hakkı 1 yıl önce Şikayet Et
  Ege adalarına vize rejimi tekrar gelmeli Türkiye sayesinde turizim cazibesi haline gelen Yunan adaları Yunan halkı için ekmek kapısı konumunda turist olmadıgı zaman Yunan adayı ne yapsın aynı şekil Yunan balikcilarada aynen yunan sahil guvenligin angajmanı mukabele edilmeli ve son olarak yunanin başına bir terör musibet edilmeli ( Ruslar bu işin piri) bunlar acil reçete efendim tedavi batı tırakyada başlar adalar zaten bizim
  Cevapla
 • Keko 1 yıl önce Şikayet Et
  Sivil savunma sistemi acil hayata gecirilmeli muhtarlar bilgilendirilmeli halkimizi devlet acil orgutlemeli ve chpkk kapatilmali
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Muhtarmısın?????
  Cevapla
 • Harika adam 1 yıl önce Şikayet Et
  Milli uçağımız,milgemler,atak 2, denizaltı ve destroyerlerimizi seri üretime almadan sakın...sabreden derviş muradına ermiş. Yoksa şehit olmaya hazırım. Her Türk silahlansin ve yerli malı tuketsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İmamoğlu çabalıyor, Erdoğan boşa çıkarıyor! 'Polemik siyasetine prim yok'
İlber Ortaylı: Utanç ve hazin verici! Bütün nesiller bilsin bu adamları