Yenilenen Beyazıt Meydanı 3 yıl sonra açıldı!

3 yıldır tamamlanmaması nedeniyle vatandaşların ve esnafın tepkisine yol açan, İstanbul Büyükşehir Belediyesince (İBB) yenilenen Beyazıt Meydanı, düzenlenen törenle açıldı.

Yenilenen Beyazıt Meydanı 3 yıl sonra açıldı!
Yenilenen Beyazıt Meydanı 3 yıl sonra açıldı!
GİRİŞ 07.10.2022 00:28 GÜNCELLEME 07.10.2022 00:28
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, törende yaptığı konuşmada, Beyazıt Meydanı'nın kendisi için de önemli bir nokta olduğunu belirterek, çocukken geldiği bölgede ilk merak ettiği yerin İstanbul Üniversitesi'nin tarihi binası olduğunu, ilerleyen yıllarda bu üniversitede öğrenim gördüğünü söyledi.

Geçmişte bölge için başarılı çalışmaların yapıldığının altını çizen ve bunlara örnekler veren İmamoğlu, "Hiç mi iyi şeyler yapılmadı? Tabii ki yapıldı. İşte Sultanahmet restorasyonu, Fatih Camii restorasyonu, Topkapı… Eyvallah, yapıldı. Şimdi yanımızda yine bakanlığın bitirdiği Beyazıt Camisi'nin restorasyonu. Teşekkür ediyoruz. Camiyle beraber de bu alanın toparlanması, muazzam bir güzellik kattı." ifadelerini kullandı.

Tarihi Yarımada'nın kimliğini kazandığı zaman İstanbul'un da kimliğini kazanmış olacağını dile getiren İmamoğlu, şöyle devam etti:

"Burada 3 bin yıllık kimlik var. Üç imparatorluğun başkentliğini yapmış, neredeyse 200 yıllık şahitlik, şahitlikleriyle hem de tam bu alanlarda, bizim demokrasi tarihimiz var. Bizim Cumhuriyetimizin tohumları var, düşünceleri var. Tabii ki 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet'in, milletimize emanet ettiği İstanbul var. Tabii ki 5 yıl işgalden burayı kurtararak Mustafa Kemal Atatürk'ün tekrar o emaneti kurtarıp, bize emanet ettiği İstanbul var ama aynı zamanda bütün tarihsel geçmişiyle bize emanet İstanbul'u koruyarak, geliştirerek, 'Dünyanın en güzel yerini, vitrine koyarak bütün dünyaya anlatmayı ve milyonlarca turisti bu şehrin tam da bu noktasına davet etmeyi, çekmeyi başarmak istiyoruz' diyerek yola çıktık."

İmamoğlu, yenilenen Beyazıt Meydanı'nın, çevresindeki bütün güzellikleriyle vatandaşlara ve İstanbul'un bütün misafirlerine, turistlerine hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Konuşmaların ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş açılış kurdelesini kesti.

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici
YORUMLAR 14
 • zazaki 1 ay önce Şikayet Et
  bunada şükür... ya 5 yıl sürseydi... heykelsiz meydan olmaz...
  Cevapla
 • kamil 1 ay önce Şikayet Et
  istanbul üniversitesi kapısının önündeki bir kaç patika yolun duvarları ile yerdeki parkeleri değiştirmişler. Utanmadan bir sürü genel başkan yardımcısı ve milletvekili ile açılış yapıyor. Ki açılış programına harcanan para büyük ihtimalle taş değiştirmeden daha maliyetlidir.
  Cevapla
 • İsmail 1 ay önce Şikayet Et
  Yapılan her şey güzeldir. Devasa bütçesi ile İBB İstanbul a partisine ve başkanlığına çooook eserler kazandırabilirdi. Lakin başkan o treni kaçırdı artık.
  Cevapla
 • NİYAZİ KARACA 1 ay önce Şikayet Et
  Ekrem Osmanlı'nın eserlerini restorasyon yaptırıyor, altından ne çıkacak merak ediyorum
  Cevapla
 • Bidost 1 ay önce Şikayet Et
  insanda biraz utanma olur. üç yılın üstüne hemde öyle abartılı bir iş de değil iken bir de tören mi düzenliyorsunuz. vay be
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İslam Memiş'ten ezber bozan açıklama: İki metal yükselişe dahil olur
Yunanistan kendisiyle dalga geçti: Türklere alay konusu olduk