Cem Vakfı yöneticisi Ersin: Erdoğan'ın reformundan memnun olduğum için görevden alındım

Cem Vakfı Yerel Yönetimler Başkanı Esma Ersin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı reformdan memnuniyet duyduğunu dile getirmesinin ardından görevinden alındığını duyurdu.

GİRİŞ 12.10.2022 17:46 GÜNCELLEME 12.10.2022 18:08
Bu Habere 225 Yorum Yapılmış

Cem Vakfı Yerel Yönetimler Başkanı Esma Ersin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Alevi Bektaşi topluluğuna yönelik açıkladığı kararları desteklediği için görevinden alındığını duyurdu.

Ersin, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurulacağı açıklamasını olumlu bulduğunu ve reform niteliğindeki bu adımı desteklediğini kaydetti.

Alevi Bektaşi topluluğunun, Cumhuriyet tarihi boyunca edinemediği birçok hakka, atılan bu yeni adımlar vesilesiyle sahip olduğunu dile getiren Ersin, "Milli egemenliğimizin temel yapı taşlarından biri olan Alevi Bektaşi topluluğunun inanç önderleri, bu adımlar sayesinde resmi muhatap kabul edilmiştir. Şunun iyi bilinmesini isterim ki talep edilen hiçbir hak, kazanılmış hakları gölgede bırakmamalıdır. Bu bakış açısıyla Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan kararların, inanç özgürlüğü bağlamında önemli yaraları kapattığına ve türlü provokasyonların önüne geçtiğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuruluyoruz!Cumhurbaşkanı Erdoğan: Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuruyoruz!

Düşüncelerini bir televizyon programında dile getirdiği için mensubu olduğu Cem Vakfı tarafından beklenmedik bir tepkiyle karşılaştığını vurgulayan Ersin, kendisine yapılan bilgilendirme yazısıyla, vakıf bünyesinde yürüttüğü görevlerinden alındığını belirtti.

Ersin, kendisine tebliğ edilen kararda, vakfın yürüttüğü "siyaset üstü" politikalara aykırı beyanda bulunmakla itham edildiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Hakkımda bu kararı veren yetkili mercilerin takındıkları anti demokratik tavır, görevden alınmama gerekçe olarak gösterdikleri siyaset üstü tanımını ne kadar içselleştirememiş olduklarının en bariz göstergesidir. Bu çerçevede sormak isterim; Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Alevi Bektaşi toplumuna geniş haklar veren reformları açıklamasından ötürü duyduğum memnuniyeti dile getirmemin, demokrasi, düşünce ve inanç özgürlüğüne atıfta bulunan kişilerce rahatsız edici bulunması tutarsızlık değilse nedir? Hangi kanun, hangi anayasa maddesi, hangi mahkeme, hangi uluslararası sözleşme bir insanın yalnızca fikirlerini beyan ettiği için görevden alınmasına dayanak gösterilebilir?"

Hakkında verilen kararın gerekçesinde AİHM Büyük Dairesi'nin kararlarını benimsemediğimden bahsedildiğini ifade eden Ersin, "Açıkça ifade etmek isterim ki tüm etnik unsur ve inanç gruplarıyla birlik ve beraberlik içerisinde yaşamayı şiar edinmiş bir medeniyetin mensubu olarak, benimseme ihtiyacı duyduğum öncelikli yer, anti demokratik kararlara kalkan olarak kullanılan herhangi bir uluslararası merci değil bizatihi aziz Türk milletinin şaşmaz vicdanıdır. Alevi Bektaşi topluluğunun edindiği haklardan ötürü duyduğum memnuniyeti dile getirmem sebebiyle hakkımda alınan bu kararı da aziz Türk Milleti'nin vicdanına havale ediyorum." değerlendirmesini yaptı.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan cemevine ziyaretCumhurbaşkanı Erdoğan'dan cemevine ziyaret

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 225
 • hamza 1 yıl önce Şikayet Et
  Ak Parti ağzı ile kuş tutsa yinede Alevi vatandaşlara yaranamaz Chp alevileri kullanıyor halbuki alevilerede en büyük zulmü chp yapmıştır Sabiha Gökçen dersimde alevileri katletmişlerdir ne hikmetse emri vereni aleviler çok seviyor anlamsız
  Cevapla
 • tiryaki 1 yıl önce Şikayet Et
  hanımefendi gerekeni söylemiş kimin ne için çalıştığı belli kimin ne istediği belli bunlara ağzınla kuş tutsan yaranamazsın
  Cevapla
 • Bir garip yolcu 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir el sürekli alevileri kötü amaçları doğrultusunda kullanmak için sürekli chpkk nın içinde tutmaya çalışıyor. Alevilerinde bektaşilerinde birer Müslüman olduğunu ve ak partinin içinde siyasi mücadele verebileceğini kabullenemiyorlar.
  Cevapla
 • toto 1 yıl önce Şikayet Et
  benim vijdanım bu işe vijdansızlık diyor. vijdan olmayınca vefa da eksilir sonra dürüstlük te kesata girer olacağı bu. kız tam entellektüel imiş. bu toplulukta yer alması şaşılacak şey
  Cevapla
 • Trakyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Alevi Bektaşi kardeşlerimiz değil de o dernek ve vakıfların üst yönetimlerine kurulanlar kendi menfaatlerini düşünüyorlar sadece...
  Cevapla
 • Hak... 1 yıl önce Şikayet Et
  Ağzına sağlık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MSB duyurdu: Irak ve Suriye'de çok sayıda terörist öldürüldü
Trump ilk röportajını verdi: Şu anda ölmüş olmam gerekiyordu