Türkiye harekete geçti: Aşı geliyor!

Keneler tarafından taşınan ve ölümlere neden olabilen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı Türk bilim adamları kısa süre içinde Faz 1 aşamasına geçmeyi planladıklarını bildirdi.

GİRİŞ 17.10.2022 12:05 GÜNCELLEME 17.10.2022 12:35
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

TURKOVAC aşısını geliştiren Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, Kovid-19 salgını nedeniyle 2 yıl bekletmek zorunda kaldıkları Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı aşı geliştirme çalışmalarına tekrar başlayacaklarını ve kısa süre içinde Faz 1 aşamasına geçmeyi planladıklarını bildirdi.

Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (ERAGEM) Müdürü Özdarendeli, AA muhabirine, yerli inaktif aşı TURKOVAC'ın salgın koşullarında 18 ay içerisinde geliştirildiğini hatırlattı.

"TURKOVAC'ın şu an yeni varyantlarla ilgili çalışmalarını da gerçekleştiriyoruz. Farklı kombinasyonları araştırma anlamında deniyoruz." ifadesini kullanan Özdarendeli, KKKA hastalığına karşı aşı geliştirme çalışmalarına da tekrar başlanacağı bilgisini verdi.

Keneler tarafından taşınan ve ölümlere neden olabilen KKKA'nın Türkiye'nin ciddi bir halk sağlığı problemi olduğuna dikkati çeken Özdarendeli, şunları kaydetti:

"Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığıyla ilgili aşı geliştirme çalışmalarını salgın nedeniyle 2 yıl bekletmek durumunda kalmıştık, şimdi çalışmalarına tekrar başlayacağız. KKKA ile ilgili zaten öncesinde yaptığımız ciddi çalışmalar vardı, kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bu süreçte preklinik çalışmalarda hastalığa karşı farklı aşı platformları geliştirdik, en son 'rekombinant 1' platformunda yüzde 100 koruyuculuk aldık. Buradan ilerleyeceğiz, biraz zamanı var ama çok kısa bir sürede Faz 1 aşamasına geçebileceğimizi düşünüyorum."

KAYNAK: AA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 12
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Sivastaki üniversite bu işte uzman 20 yıldır daha yeni asi çıkıyor coronada 3 günde çıktı nasılsa...
  Cevapla
 • Ufuk ULUSOY 1 yıl önce Şikayet Et
  Keşke şu romatoit artrit içinde kesin bir tedavi bulsanız.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir yetkili bize içinde grafen bleşikleri olmadığını söylesin. ........................ (Sosyal medya düzenlemesinin 29. Maddesi sebebiyle yorum buraya kadar.)
  Cevapla
 • yorum 1 yıl önce Şikayet Et
  günaydın şimdiye kadar nerelerdeydiniz. Covid le ilgili toplu ölüm olunca hemen aşı bulunuyor. KKKA için şimdiye kadar aşı geliştirmeliydi.
  Cevapla
 • YiğidoProf 1 yıl önce Şikayet Et
  Sevgili Aykut hocamı yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. "veterinerden Tübitak başkanı yapmayacağım!" diyerek, Veteriner hekimleri aşağılayan gel bakalım Muharrem'e de kapak olsun!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hacıosmanoğlu'ndan ilk icraat! Yabancı kuralı değişiyor
İBB'nin töreninde peygamberlere hakaret! İmamoğlu sırıtarak karşılık verdi