CHP’li belediye Kur’an kursunun tabelasını söktü, suyunu kesti

Rize’de CHP’li Fındıklı Belediyesi, bina tahsis süresinin dolduğu gerekçesiyle 4-6 yaş Kur'an kursunun önce tabelasını söktü, sonra suyunu kesti.

CHP’li belediye Kur’an kursunun tabelasını söktü, suyunu kesti
CHP’li belediye Kur’an kursunun tabelasını söktü, suyunu kesti
GİRİŞ 04.11.2022 19:21 GÜNCELLEME 04.11.2022 19:29
Bu Habere 354 Yorum Yapılmış

Fındıklı Belediyesi tarafından İlçe Müftülüğü'ne 2017 yılında 5 yıllığına tahsis edilen ve Reyyan 4-6 yaş Kur'an Kursu olarak kullanılan binanın yasal süresinin sona ermesiyle belediye binanın boşaltılmasını istedi.

Binanın boşaltılmadığını gören belediye ilk olarak yazılı uyardığı kurumun tabelasını söktü. Sonrasında ise binada kaçak olarak kullanıldığı iddia edilen su kesildi. Kur’an kursuna çocuklarını gönderen veliler, suyu kesik olan binaya bidonlarla su taşıdı.

"KALORİFERLER YANMIYOR"

Tahsis süresi dolan binanın boşaltılmasına tepki gösteren velilerden Leyla Hancı, “Benim çocuğum da burada eğitim görüyor. Bu durumdan dolayı gerçekten çok üzgünüm. Çocuklarımız için şu anda burada devam eden bir eğitim süreci var. Daha sonuçlanmadan tabelamız dün indirilmiş. Sularımız kesilmiş, şu an kaloriferlerimiz yanmıyor. Hocalar bir yerden ısıtıcı bulup çocukları ısındırmaya çalışıyor. Hepimizin çocukları. Hep beraber bu sorunu çözmemiz gerekiyor. Biz bunun olumlu bir şekilde sonuçlanmasını istiyoruz” dedi.

"BİZ KUR'AN KURSU AÇMAYACAĞIZ DEDİK"

Yaşanan olaylar üzerine basın açıklaması yapan Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu, Kur’an kursu açmayı düşünmediklerini, çok dilli okul açmak istediklerini dile getirerek, “Burası 2016 yılında belediye olanakları ile yapılmış bir bina. Müftülüğe 5 yıllığına tahsis edilmiş. Biz göreve geldiğimiz 2019 yılından itibaren çocuklarımızın geleceği için kreş, yabancı dil eğitimi vereceğimiz programı hayata geçirmeye çalıştık. Öncesinde ‘buraya tahsis edilmiş, ellemeyelim’ dedik. Milli Eğitim’den boşaltılmış köy okullarını istedik, tamamından ret aldık. Süreç ilerledi ve bizim programımız hayata geçemedi. 31 Ekim 2022 tarihinde müftülükle yapılan sözleşme sona eriyor ve binanın tahsis süresi bitiyordu. Önce sözlü olarak müftü bey ile görüştük. Sonra yazılı olarak bütün belgeleri kaymakamlığa ilettik. Ne yazık ki bir santim adım atılmadı. Haziran ayında kaymakamlığa yazı yazdık, 'Açmayı planladığımız gündüz bakımevi hizmetimizi müftülüğünüze tahsis edilen ve tahsis süresi 31.10.2022 tarihinde dolacak olan kreş binasında yürütülmesi için proje çalışmalarına başlanmış olup, bu yüzden kreş binasının müftülüğünüze tahsis süresinin uzatımı ve yenilenmesi düşünülmemektedir. Bu itibarla bahse konu kreş binasında müftülüğünüzce yürütülen faaliyetlerle ilgili gelecek yıllara yönelik program yapılmaması, Belediyemizce yürütülmesi planlanan gündüz bakımevi mekan hazırlık çalışmalarına başlayabilmemiz için müftülüğünüzce de uygun görülmesi halinde tahsis süresinin bitimini beklemeden binanın en kısa sürede boşaltılarak belediyemize teslim edilmesini, binanın boşaltılması ve taşınma sürecinde her türlü yardım ve desteğe hazır olduğumuzu, bilgilerinize arz ederim' dedik. Kendileri ifade edilmesine rağmen hiçbir şekilde adım atmamışlar. 23 Ağustos 2022'de noterden ihtarname çektik. Bizden tahsis süresini uzatılmasını talep ettiler. Biz de tahsis süresinin uzatılmayacağını meclis kararıyla kendilerine bildirdik. En son 1 Kasım'da yazı yazdık, boşaltılması gerektiğini, çalışmalar yapacağımızı söyleyip 3 Kasım’da oraya gittik. Biz hemen yan tarafta sosyal tesisimizi kapatarak hedefimiz olan Gündüz Çocuk Konukevi ve Çocuk Hakları Merkezi kurduk ve bu merkezde İngilizce, Almanca eğitim yapmaktayız. Çocuklarımız için, geleceğimiz için. Arapça da yaparız. Biz çocuklarımız için her türlü şeyi yaparız. Çocuklar üstünden kimseye siyaset yaptırmayız. Çocuklar da bizim, bizim kreşimize gelebilirler. Biz Kur'an kursu açmayacağız, çok dilli okul açacağız dedik. Arapça eğitim verelim, Lazca da verelim.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK: İHA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 354
 • Bir adem 1 yıl önce Şikayet Et
  helalleşme değil, keriz yerine koyma bunların işi. İslam düşmanlığı bunları işi.
  Cevapla
 • esas 1 yıl önce Şikayet Et
  Koskaca belediye başka yer mi bulamıyor diye sormak lazım. Kendisi çok fakir bir belediye mi ki böyle bir tavır yapmış
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  chpye oy verenler yüzünden dindar halk eziliyor böyle...
  Cevapla
 • Ali yılmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Açıklama sonunda bu kanaattesiniz yani pes
  Cevapla
 • Kayı boylu 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu din ve Türk düşmanı olan chp lilerden zaten ne beklenirdi.
  Cevapla
 • Çiçek 1 yıl önce Şikayet Et
  Yazlıklar olsun CHP başa geçtikten beri sokaklar sarhoş adamlarla doldu sürekli içkili kutlamalar yapılıyor din ve İslam düşmanı olduğunuzu bu kadar belli etmezsiniz sizi başa getirenleride Allah bildiği gibi yapsın
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşim bunların sindiremediği tek şey imanlı, inançlı müslüman gençlik, anlayın artık bunu...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dev sektörde büyük tehlike: Çözmezsek, sıkıntı büyüyecek
Galatasaray milli yıldız için görüşmelere başladı!