Uzmanlardan Pençe-Kılıç'a övgü: Her ordu başaramaz

TSK'nın Irak ile Suriye'nin kuzeyindeki PKK/YPG'nin terör mevzilerini darmadağın ettiği Pençe-Kılıç Hava Harekatı'nı değerlendiren uzmanlar, dünyada az sayıda ordunun gece hava operasyonu kabiliyetine sahip olduğunu vurguladı.

GİRİŞ 21.11.2022 14:36 GÜNCELLEME 21.11.2022 15:13
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Güvenlik ve Terör Uzmanı Erhan Çalışkan, gece harekatı yapmanın her ordunun başarabileceği bir durum olmadığını söyledi. Erhan Çalışkan, "Gözle görüş söz konusu değildir. Hedeflerinizi tamamen gece görüş sistemleri ile vurmanız gerekir. Türkiye gece harekâtını sürdürebilecek kabiliyete sahip. Bölgede kara unsurları faaliyetlerini sürdürüyor zaten ancak bu harekâtla birlikte mutlaka farklı planlamalar yapılmıştır. Hava kuvvetleri kendisine verilen görevi yapar, kara kuvvetleri de harekâtın mütemmim bir şekilde sonlandırılması için gereken görevi icra ederler" şeklinde konuştu.

Pençe-Kılıç Hava Herakatı'nın ardından operasyonun karadan sürdürebileceğini söyleyen Çalışkan, "Hava harekâtında öncelikle istihbarat ekipleri tarafından tespit edilen terör yuvaları ve tüm hedefler vurulur. Buna müteakip hava harekatı sona erer. Ardından planlandığı şekilde kara harekâtı sürdürülür. Bu harekatla tespit edilen hedefler bir iki saatte bitirilir" dedi.

YERLİ MÜHİMMATLAR DAMGA VURDU

Çalışkan, "Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nde F-16'lardan oluşan 181. filo (PARS) ve 182. filo (ATMACA) bulunuyor. Özellikle PARS filosu lantirn (gece görüşü) özelliğine sahip F-16 C blok 50/50+ uçaklarından oluşuyor. 182. filo ise F-16 C blok 40 uçaklarından oluşuyor. 202. irtibat ve kurtarma filosu da mevcut. Bu filo CN-235 nakliye uçakları ve Cougar helikopterlerinden oluşur. Lantirn sistemi gece yer hedeflerini tam doğrulukla vurmayı sağlayan sistemdir ve bir filo 12 uçaktan oluşur. Operasyon bölgesinde havada SİHA'lar bulunmaktadır. Önce Awacs'lar kalkar sonra tanker uçak havada bulunur. Bundan sonra F-16 havalanarak hedefleri bombalar. Önceki gece uçaklar, SİHA'lar ve topçu silahları kullanıldı. 70 kilometre ötedeki hedefler füze atışıyla vuruldu. Batman'daki insansız uçak sistemleri komutanlığında bulunan AKINCI, ANKA ve TB-2 Bayraktar SİHA'larının da operasyona katıldığı kesinleşti" diye konuştu.

EN KAPSAMLI HAVA HAREKATI

İki ülkeye eş zamanlı hava harekatının 2017'de de yapıldığını belirten Güvenlik ve Terör Uzmanı Coşkun Başbuğ, Pençe-Kılıç Harekatı'nın alanının daha geniş olduğunu söyledi.

Hem Irak hem Suriye coğrafyasına yönelik hava harekatının hiç kimsenin beklemediği bir hareket olduğunu söyleyen Başbuğ, "Şimdiye kadar bu kadar kapsamlı hava harekatı görmedim. Tarihi bir operasyon olduğunu söyleyebiliriz. Yiğitlerimizi alınlarından öpmek lazım" diye konuştu.

KAYNAK: YENİASIR
Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 2
  • Çorumlu 1 yıl önce Şikayet Et
    Allah'ım ordumuzun yar ve yardımcısı olsun ayaklarına taş değmesin vurun ki kafir terör destekçileri dinlesin yer gök inlesin
    Cevapla
  • muhammet gündoğdu 1 yıl önce Şikayet Et
    ellerinize kollarınıza sağlık aslan parçaları domuzların soyu tükenene kadar devam
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Ankara'da neler oluyor! Mansur Yavaş gece yarısı fena yakalandı
1. Lig maçında ortalık karıştı! Arda Turan sakatlandı...