HAARP gündeme gelmişti! Düzce'de deprem anında oluşan ışığın sırrı çözüldü

Düzce'de depremin yaşandığı sırada ortaya çıkan ışık "HAARP devreye mi sokuldu" teorisini yeniden gündeme getirmişti. Uzmanlar, aynı olayın 17 Ağustos depreminde de yaşandığını aktardı ve ışığın sebebini anlattı.

GİRİŞ 24.11.2022 15:25 GÜNCELLEME 24.11.2022 15:25
Bu Habere 143 Yorum Yapılmış

Merkez üssü Düzce'nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Gölyaka'da dün saat 04.08'de meydana gelen depremde Düzce'de 37, İstanbul’da 1, Zonguldak'ta 6, Sakarya'da 1 ve Bolu'da 1 olmak üzere 46 kişi yaralandı.

Depremin ardından HAARP sistemi sosyal medyada gündem oldu. Sosyal medya kullanıcıları, bazı komplo teorilerini hatırlattı ve ABD'nin HAARP sisteminin devrede olabileceğini öne sürdü.

Düzce depreminde yaralı sayısı artıyor: Bakan Koca ve Soylu'dan son dakika açıklamasıDüzce depreminde yaralı sayısı artıyor: Bakan Koca ve Soylu'dan son dakika açıklaması

Düzce depremi sonrası uzmanlar konuştu: Dikkat çeken 700 bin ton dinamit detayıDüzce depremi sonrası uzmanlar konuştu: Dikkat çeken 700 bin ton dinamit detayı

Meteoroloji'den kritik uyarı! Deprem bölgesinde yağmur varMeteoroloji'den kritik uyarı! Deprem bölgesinde yağmur var

Bir Twitter kullanıcısı, 1997 yapımı "Komplo Teori" filminde ABD'nin deprem silahından bahsedildiğini, Türkiye üzerinde denemeler yapıldığını ve filmin çekiminden tam iki yıl sonra Türkiye'de deprem olduğunu hatırlattı.

Düzce'deki depreme ait kamera kayıtlarında, gökyüzünde beliren ışık dikkati çekti. Sosyal medyadan da bu görüntünün HAARP'ten kaynaklandığı öne sürüldü. 

17 AĞUSTOS DEPREMİNDE DE AYNI OLAY YAŞANMIŞTI

Düzce'de çarşamba saat 04:08'de merkez üssü Sarıdere-Gölyaka-Düzce'de meydana gelen depremde Zonguldak'ın Alaplı ilçesine bağlı Çamlıbel Köyü'nde gökyüzünde ışık ortaya çıkmıştı. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ali Pınar ışığı yorumladı.

Aynı olayın 17 Ağustos 1999 İzmit depreminde de yaşandığını belirten Prof. Dr. Pınar şunları söyledi: 

"Bu sismik enerjinin açığa çıkması genelde fayın hareketiyle meydana gelir. Fay hareketi ile çok yüksek ısı açığa çıkar. Aynı şekilde dün sabahki depremle birlikte bölgede bir ışık görüldü. Bunun kaynağı tamamen faylanmayla alakalı. Şunu da belirtmekte fayda var. Bir fay üzerinde biriken sismik enerjinin yüzde 90'ı tamamen ısıyla çıkar. O hareketle birlikte büyük ısı oluşmaktadır. Sadece geri kalan yüzde 10 sismik enerjiyle açığa çıkar. Bu aslında çok önemli bir olay. Çünkü eğer biriken enerjinin tamamı sismik dalgalara dönüşmüş olsaydı, bizim bugün gördüğümüz şiddetin 10 katı şiddetli dalgalar görebilirdik. Dolayısıyla bu fayın hareketiyle biriken enerjinin yüzde 90'ı ısıyla ortaya çıkması çok faydalı bir olay. Sadece yüzde 10 kısmı deprem dalgası olarak yayılmaktadır. Işık olarak gördüğümüz kısım yüzde 90'lık kısım. Çünkü fayın hareketi ile iki bloğun birbirine sürtmesiyle birlikte çok büyük ısı açığa çıkar. Görülen o ışıklar yüzde 90'lık kısım dediğimiz sismik enerjinin ısıya dönüşme olayıdır. Benzer olay sadece dün akşamki depremde olmadı aynı olay 17 Ağustos 1999 İzmit depreminde de görülmüş vatandaşlar tarafından bildirilmişti."

"YARIKLARINDAN ÇIKAN ELEKTRİK YÜKÜNÜN ATMOSFERLE TEMASI"

2020'de Elazığ'da meydana gelen depremde de gökyüzünde ışık belirmiş, HAARP iddiası yine gündeme gelmişti. 

O günlerde gökyüzünde beliren ışık hakkında açıklama yapan Fırat Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Şaşmaz, bu parlamaların deprem bölgesinde ve deprem sırasında meydana gelen ışık parlamaları olarak tanımlandığını söylemişti:

"Özellikle literatürde bunun nedenleri konusunda pek çok görüş var. Ancak bilim insanları bu konu üzerinde hemfikir değiller. Ancak genel kanaat, bu yansımaların Deprem sırasında iki kayacığın birbirine sürtünmesi sonucunda yerin derinliklerinde ortaya çıkan kayaçlar üzerinde stresin elektrik yüklediği şekilde ortaya çıkması ve bu da kırık sistemleri boyunca yüzeye doğru çıkarak, atmosferle temasta bulunması sırasında büyük bir ışık parlaması şeklinde ortaya çıkıyor. Bunun diğer bir görüşü ise özellikle deprem oluşmadan önce yerinde derinliklerindeki kayaçlar üzerindeki stres ve ek yükler, bazı oksijen bulunduran kayaçların elektron yüklü birtakım eksilmelerin kimyasal bağlarında bozulmalara neden olduğu ve bozulmaların elektrik yüklediği şekilde ortaya çıktığı ve bunun daha sonrasında kırık ve yarıklar vasıtasıyla yoğun bir basıncın etkisiyle yüzeye doğru fırladığını ve atmosferde ışık yansıması oluştuğu düşüncesi en hakim olan görüştür. Görüntülerde ışık patlaması muhtemelen Doğu Anadolu'daki fay üzerindeki ana yarıklardan çıkan elektrik yüklerinin atmosferle teması halinde oluşan ışık yansımadır. Bunun konsantrik halkalar şeklinde bir alev patlaması şeklinde görüyoruz. Ama küçük görüntülerdeki meteor taşlarının parlamasına benzeyen görüntüler de muhtemelen fay zonu yakınlarındaki mikro yarıklardan çıkan, düzensiz gelişigüzel elektron yükleri olabileceğini düşünüyorum."

2020'de İranlı General Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından İran, ABD üslerini savaş uçaklarıyla vurmuştu. Bu gelişmelerin ardından İran'da 4,9 ve 5,5 şiddetinde depremler meydana gelmişti. İran'daki depremlerin ardından "HAARP sistemi devreye mi sokuldu" sorusu gündeme gelmişti.

HAARP NEDİR?

Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Programı (İngilizce: High Frequency Active Auroral Research Program) ya da kısaca HAARP, ABD Ordusu, ABD Donanması ve Alaska Üniversitesi tarafından ortak yürütülen İyonosfer'in özelliklerini ve davranışlarını araştırmak üzere Alaska'da sürdürülen çalışmadır. İlk kez Sırp asıllı Amerikalı bilim adamı Nikola Tesla tarafından ortaya atılmış bir fikirdir.

HAARP SİLAHI NEDİR?

HAARP silahı blinçli olarak deprem, tsunami, aşırı sıcaklar tektonik silahlı saldırı olarak nitelendiriliyor. Depremin silah olarak kullanılması fikri bazı ülkelerce kabul edilmese de bu teori hala tartışılıyor.

HAARP NE İŞE YARIYOR?

Sırp asıllı Ünlü Amerikalı mucit Nikola Tesla'nın temellerini kurmuş olduğu bir teknoloji. Sonrasında bunu geliştirmek de Amerika'ya kalmış. Günümüzde HAARP; ABD Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Alaska Üniversitesi tarafından ortak yürütülen bir çalışma. İçinde yaşadığımız zamanın en üstün "HARP" teknolojisi olarak da görebileceğimiz bu teknoloji, elektromanyetik sinyallerle çok büyük enerjileri kontrol etme mantığı üzerine kurulu. Türkçe karşılığı Yüksek Frekans Aktif güneşsel Araştırma Programı olan bu sistem; yüksek enerjiler kullanarak aktif ve güçlü radyo dalgaları oluşturmakta.1997 yılında projenin son safhası tamamlandığında,3 milyar wattlık bir güçten fazla enerjiyi atmosferin üst katmanlarına yaymak için dizayn edilmiş güçlü bir verici inşa edilmişti.Proje dünyanın en büyük "iyonosfer ısıtıcısını" içeriyordu ve iyonosferin ısıtılması yoluyla VLF yani "çok düşük frekans" dalgaları üretilmekteydi. Bu amaçla" yüksek frekans bazlı bir radyo vericisi" kurulmuş ve 72 fit yüksekliğinde 180 kule inşa edilmişti.

İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 143
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  HAARP kullanılmayacaksa neden zahmet edip 3 milyar wattlık bir güçten fazla enerjiyi atmosferin üst katmanlarına yaymak için 72 fit yüksekliğinde 180 kule inşa edilmiş? Bu zahmete katlandılarsa illa ki bu sistemi bir yerde denemek isteyeceklerdir. Sonraki soru şu. bu sistemi neden ve nerede kullanmak isterler?
  Cevapla
 • Bilenbilmeyen 1 yıl önce Şikayet Et
  Haiti'nin haritada konumuna bak! Nerenin yakınına konumlanmış? Nerenin çıkışını tutuyor? Ama bazılarımıza göre bunlar heep tesadüff...
  Cevapla
 • emins 1 yıl önce Şikayet Et
  bill clinton deprem sonrası hemen damlamıştı...hatırlayın Nedeni işte bu
  Cevapla
 • yunus 1 yıl önce Şikayet Et
  Alemi islamın son kalesi Türkiye deprem olur taş taşın üstünde kalmazsa davamız öksüz kalır ne olur onca yüzlerce milyon kardeşimizin hali. Allah yurdumuzu milletimizi afedlerden korusun İnşallah.
  Cevapla
 • Volkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Geçen ankara semalarında Chemtrails harıl harıl spreyleniyordu. Hükümetimiz neden bu gibi şeyleri yasaklamıyor?
  Cevapla
 • Salih 1 yıl önce Şikayet Et
  1992 Erzincan depremi aynı ışık ozaman da olmuştu depremden bir kaçgün sonra konuşuluyordu mezarlığın yarısı 1.5 . 2 metre çökmüştü
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ülkelere göre denizaltı filo gücü... İşte Türkiye'nin denizaltı sayısı!
Netanyahu, Biden’a rest çekti! Katliam mesajı verdi