Tekirdağ'da sahte doktorun oyunu pes dedirtti! Ameliyata bile girmiş

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde tam 1 senedir kendini pratisyen hekim olarak tanıtan ve Tıpta Uzmanlık Sınavı'ndan 81 puan aldığını iddia eden (TUS) sahte doktor A.Ö, gözaltına alındı. Sahte doktorun, ameliyata bile girdiği iddia edildi.

GİRİŞ 25.11.2022 23:39 GÜNCELLEME 27.11.2022 12:52
Bu Habere 86 Yorum Yapılmış

İddiaya göre, Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde görev yapan doktor asistanının bölümün sorumlu doktoruna çocuk doktoru A.Ö.'nün TUS'ta 81 puan aldığını söylemesi üzerine hastane yönetimi durumdan şüphelendi.

EVİNDE BİRÇOK SAHTE BELGE ELE GEÇİRİLDİ

Sorumlu doktor, A.Ö.’den çelişkili cevaplar alınca durumu hastane yönetimine ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirdi. Emniyet güçleri A.Ö.’nün evinde yaptıkları aramada üç poşet dolusu tıbbi kitaplara ve dokümanlara el koyarken, sahte üniversite kimlikleri, sahte doktor kimlikleri, sahte diplomalar, çeşitli hastanelere ait kimliklerin yanı sıra ameliyat kıyafetleri ve dönem birincisi olduğuna dair sahte plaketler ele geçirdi. Emniyetteki ifadesinin ardından sahte doktor A.Ö. adliyeye sevk edildi.

TUTUKLANARAK CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Savcılık ifadesinin ardından Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunu çerçevesinde sahtekarlık suçlamasıyla zanlı tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.  Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde yaklaşık bir yıldır kendini doktor olarak tanıtan sahte doktor A.Ö., çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde yaşanan sahte doktor olayına ilişkin ihmali bulunanlar hakkında da ek soruşturma başlattı. 

SAHTE DOKTOR AMELİYATA BİLE GİRMİŞ

Çerkezköy Devlet Hastanesi yönetimine kendini Çapa Tıp Fakültesi’ni bitirmiş genç bir kadın doktor olarak tanıtan A.Ö.’nün hastane acilinde, servislerde doktorlar ve sağlık çalışanlarına yaklaşık bir yıldır hastanenin doktoruymuş gibi davrandığı öğrenildi. A.Ö.’nün yakın çevresinde ve sosyal medya hesaplarında Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde çekildiği iddia edilen ameliyat anına ait görüntüleri de paylaştığı iddia edildi.

SAHTE DOKTORLA İLGİLİ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA: "DOKTORLUK ROLÜNÜ SADECE SEYİRCİ OLARAK OYNAMIŞTIR

Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü, sahte doktor Ayşem Özkiraz ile ilgili açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada kendisini doktor olarak tanıtan kişinin herhangi bir tıbbi girişimde bulunmadığı kaydedildi.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Ayşem Özkiraz, Çerkezköy Devlet Hastanesinde, bu kurumda görevli bir doktormuş gibi çalışmamıştır. Hasta muayene etmemiş, reçete yazmamış, hekimin görevi olan hiçbir tıbbi girişimde bulunmamıştır. Kendisine, kurumun bir çalışanı olduğu varsayılarak muamele edilmemiştir. Fakat sahte doktor Ayşem Özkiraz, hastanenin idealist ve genç bir uzman doktorunu, kendisiyle meslektaş olduğuna; ona gösterdiği, sahte oldukları ise daha sonra anlaşılan belgelerle inandırmış; fakülte birinciliği, Tıpta Uzmanlık Sınavı puanı gibi sözde başarılarıyla etkilemeyi başarabilmiştir. Uzmanlık için Çocuk Cerrahisi dalını tercih etmeyi düşündüğünü söyleyen Ayşem Özkiraz, Çerkezköy Devlet Hastanesine bu şekilde gidip gelmeye başlamış, görüştüğü hekim tarafından kendisine, mesleki bir iyi niyetle yardımcı olunması amacıyla, hastanede hekimliğin nasıl yapıldığını gözlemleme imkânı verilmiştir. Dün yapılan aramada polis, Ayşem Özkiraz'ın evinde doktorlara özgü kıyafetler, fakülte sahte kimlik kartları ve çeşitli tıp kitapları bulduğunu açıkladı. Ayşem Özkiraz'ın uzakta yaşadığı ailesine, çevresine uzun süredir tıp öğrencisi, nihayet doktor olduğunu söylediği öğrenildi. Hastaneye ilk gelişinde, ona eşlik edip, kendisini takdim eden resmi görevlinin güvenini de suiistimal ettiği açık görülüyor. Kendisini doktor olarak tanıtan genç kadının, uzun zamandır zihninde kurguladığı ve hayatını buna göre planladığı anlaşılan 'doktor rolü', hastanede kendisine herhangi bir görev verilmesi ve uygulamalarının değerlendirilmesi söz konusu olmadığı için bir süre devam etmiştir. Fakat zamanla, hekim arkadaşlarımızın, bazı teorik bilgilerden yoksun olduğunu fark etmeleri üzerine tıp fakültesi mezunu olduğundan şüphe duyulmuş ve yapılan araştırmalarda şahsın doktor olmadığı, kendisini tanıtırken söylediklerinin yalan olduğu ortaya çıkmıştır. Konu Çerkezköy Devlet Hastanesi Başhekimliğine ve İl Sağlık Müdürlüğümüze bildirilip, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Ayşem Özkiraz, yanında kendisini kurumda çalışan hekim arkadaşımızla tanıştıran ve ilçede resmi görevi olan kişiyle birlikte, Çerkezköy Devlet Hastanesine Temmuz ayında gelmiştir. 17 Kasım'da yapılan suç duyurusu ve dün gerçekleşen tutuklama, olayda sürenin yayınlanan haberlerde yer aldığı gibi olmadığını göstermektedir. Bir yıl denen süre yaklaşık 4 aydır. Asıl yanlış bilgiyse bu kişinin doktorluk yaptığıdır.

HIÇBİR SURETTE HASTANENİN ÇALIŞANI OLMADI SADECE İZLEDİ

Zanlı, bu dört aylık süre içinde hiçbir surette hastanenin çalışanı olmamış, kendisine hekimlik süreçlerini hastane ortamında izleyebilme imkânı verilmiştir. Diğer pek çok mesleğin aksine, bir 'sahte doktor' vakasının daha fazla ilgi konusu olması; tıbbın uzun yıllar alan eğitimi ve mesleğin gerektirdiği büyük bilgidir. Olayı ilginç kılan bu tezattır. Çerkezköy Devlet Hastanesindeki olayda, hayali hekimlik olan şahıs doktor rolünü, doktorluk yapmadan, seyirci olarak oynamıştır” denildi.

CHP’YE YAKIN ANKETÇİNİN AKRABASI ÇIKTI 

Öte yandan sahte doktor Ayşe Özkiraz'ın CHP’ye yakınlığıyla bilinen Avrasya Araştırma anket şirketinin sahibi Kemal Özkiraz'ın da akrabası olduğu çıktı.

Özkiraz sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ''Ayşe Özkiraz babamızın amcasının torunu. 1-2 sene önce tıp fakültesi kazandığını duyduğumuzda mutlu olmuştuk. Doktor olarak çalıştığını haberle duyduk. Bildiğim kadarıyla yaşı 25 değil 20-21 olmalı. Bu yaşta nasıl atanmış anlayamadık.” açıklaması yaptı.

KAYNAK: DHA, İHA
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 86
 • Adalı 1 yıl önce Şikayet Et
  ulan bizi hastaneye ziyaret için bile almıyorlar...ama tanıdığı olanlar...vip...olarak giriyor...yazıklar olsun...bazı doktorlar ayrı bir hükümet...astığı astık...kestiği kestik...sanarsınki...hastanenin yeni sahibi...utanmazlar...iki elim yakanızda olacak...o zaman yalvaracaksınız...ama iş işten geçmiş olacak...inşaallah...
  Cevapla
 • yusuf bin abdal 1 yıl önce Şikayet Et
  Merhaba olayın olduğu yerde ikamet ediyorum hastanede hasta muayene ediyordu fakat kimse gitmek istemiyordu tanı ve teşhisleri iyi değildi diğer doktorlarda sıra varken buna kimse gitmiyordu hastane yonetimi şuan verdiği beyan yanlıştır bu konuda soruşturma açılmalı insan hayatı bu kadar ucuz olamaz hastanede kadroda açık var diye ne idüğü belirsiz insanları doldurmasınlar
  Cevapla
 • bekir 1 yıl önce Şikayet Et
  bu olay ilk çıktığında bakanlıkmı il sağlık müdürlüğümü ne hiç bir ameliyatı girmemiş muayene etmemiş felan diye açıklama yapmıştı onlarada soruşturma açılsın
  Cevapla
 • Çiko 1 yıl önce Şikayet Et
  Koskoca devletin hastanesinde 1 yıldır sahte diploma ile doktorluk yapıyor ve bunu kimse farketmiyo. Bu nasil bir iştir. O diploma hiç mi araştırılmiyor.birde çıkıp seyirci doktor yalanı ortaya atılıyor. Üstüne birde 1 yıl boyunca maaş alıyor. Kim ödeyecek o aldığı paranın vebalini. Devlet hastanelerinde böyle oluyorsa özel hastanelerde neler dönüyor Allah bilir
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Girişimci gençlik 2 sefer muane olmuşlugum vardı aslında iyi bir doktor :))))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
BM'den İsrail'e silah satışının durdurulması çağrısı
14 Başlıkta 202 proje! İlçenin çehresi değişecek