İnfiale neden olmuştu, Başkan Erdoğan talimat verdi: Yapmayan yanacak!

Konya'daki barınakta, bir köpeğin başına kürekle vurulup öldürülmesine ait görüntüler infiale neden olmuştu. Yaşanan olay sonrası Başkan Erdoğan bizzat devreye girerek Türkiye genelinde konuyla ilgili köklü bir çalışma talimatı verdi.

GİRİŞ 02.12.2022 10:17 GÜNCELLEME 02.12.2022 10:56
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Barınakların iyileştirilmesi konusunda değerlendirilme yapılan toplantıda, son çıkan Hayvan Hakları Yasası ile barınak açma yükümlülüğü getirildiği halde bunu yapmayan belediyelere yeni yaptırımların getirilmesi de gündeme geldi.

HAYVAN HAKLARI VE BAŞIBOŞ HAYVANLAR İYİ YENİ YOL HARİTASI

Konya'da vicdanları yaralayan olayın ardından gözler yeniden hayvan hakları yasasına çevrildi. Başkan Erdoğan'ın talimatı sonrası bir araya gelen 5 bakanlık ile bazı AK Parti vekilleri ve Türkiye Belediyeler Birliği'nin de yer aldığı komisyon üyeleri yeni yol haritasını belirliyor.

Barınakların denetlenmesi konusunda yeni düzenlemelerin de ele alındığı ilk toplantıda, önümüzdeki yıl hayvanların kısırlaştırılması için Tarım Bakanlığı tarafından özel ödenek ayrıldığı aktarıldı. Hem hayvan hakları hem de insanlara saldıran başıboş hayvanlarla ilgili düzenleme için kurulan komisyonun gelecek hafta yeniden bir araya gelmesi bekleniyor.

MİLYONLARCA BAŞIBOŞ HAYVAN İÇİN ÇÖZÜM ARANIYOR

Hayvan Hakları Yasası geçmişten ilham alınarak yapıldı. Gurabahane Laklahan Hayvan Hastaneleri'nden referans alınarak düzenlenen hayvan hakları yasasına ek olarak sokaktaki başıboş hayvanlara yönelik de yeni bir düzenleme yapılması için düğmeye basıldı. Resmi verilere göre 4 milyon başıboş hayvan olduğu öğrenildi.

TOPLUMUN HER KESİMİNDEN DESTEK BEKLENİYOR

Hayvan Hakları Yasası ile birlikte daha önce "mal" olarak nitelendirilen hayvanların mal değil, can olduğu kanunlaştırıldı. TBMM'de ilk kez tüm partilerin oy birliği ve desteği ile atılan adımın başıboş hayvanlara yapılacak düzenleme için de geçerli olması öngörülüyor. Başıboş sokak hayvanlarına yönelik atılan her adımda STK'lardan bilim insanlarına, milletvekillerinden veteriner hekimlere ve hayvan severlere kadar herkesin elini taşın altına koyması bekleniyor.

BELEDİYELERE YENİ YAPTIRIMLAR YOLDA

Hayvan hakları ve başıboş hayvanlar için hazırlanacak yol haritası kamuoyu ile paylaşılacak. Dünyanın da en büyük sorunlarından biri olan hayvanlarla ilgili mental dönüşüm sağlanacak. Bilim insanlarından da görüşler alınacak. Konunun çözümü için belediyelere özel bir bütçe ayrılacak. Kısırlaştırma ve barınak çalışmaları titizlikle yürütülecek. Çalışmaların takibi yapılacak. Yaşam alanı ve bakım evi kurma zorunluluğu olan belediyelerin bu yükümlülükleri yerine getirmediği takdirde yeni yaptırımlar uygulanacak.

İLK UYGULAMA İSTANBUL BEYKOZ'DA YAPILACAK

Bunların yanı sıra, önceki gün AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda Türkiye'nin gündeminde olan sokak hayvanları ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'nin hayvan barınaklarına yer bulunamayan illerde belediyelere ormanlarda yer verileceğini, ilk uygulamanın da İstanbul Beykoz'da başlatılacağını söyledi.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 69
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  ne alakası var devlet varolan bir sorunu çözmeye çalışıyor siz neyin kafasını yaşıyorsunuz
  Cevapla
 • MURAT 1 ay önce Şikayet Et
  Ben bu hayvan seviciliginin.bir proje oldugunu 4 5 yildir yakinimdakilere anlatiyorum ama bana inanmiyorlar
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Köpekler çok acil kısırlaştırılmalı , kaç kşi öldü hala çözüm yok
  Cevapla
 • Akıncı 1 ay önce Şikayet Et
  Köpeklere değil marketlere çözüm istiyoruz.
  Cevapla
 • Cemal 1 ay önce Şikayet Et
  Dünyada birçok yer gezdim bizdeki gibi başı boş köpek görmedim. Mesleğim gereği günde 3-5 köpeğin tedavisini yada aşısını yaparım ama evime giderken 3-5 başıboş köpek yüzünden arabamdan evimin kapısına gidinceye kadar hep sağa sola bakarak gidiyorum. Bazen saldırıyorlar ve hırlıyorlar da. Tedbir nedeniyle şimdiye kadar ısırılmadım ama ısırmaya kalkarlarsa elimde ne varsa kimse kusura bakmasın vurmaktan çekinmem de. Neymiş "aman ısırsınlar, sakın ses çıkarmayın" yok öyle yağma Gerekirse sokak köpekleri sahiplenilmiyorsa toplatılarak uyutulmalı. Nokta.....
  Cevapla
 • Mehmet Son Dakika 1 ay önce Şikayet Et
  15 gün önce oğlum gece gorevden gelirken anayola körek sürüsüne çarpmamak için yoldan çıkıp kaldırım kenarlarına çarptı, sonuç atka tekerler jant dahil kırıkdı yarıldı 9.300 Tl masraf lastik hariç kıș lastiğini taktırdım. Arabanın değeri düștü. Arkadașların geçmiș olsun tavsiyesi iyiki köpeğe çarpmamıșsın değilse en az 30 bin Tl giderdi diyorlar bizde sevindik tabiki. Bazılarına gire Kader oluyor muș bu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hac kuraları ne zaman çekilecek? Başvurular bugün sona eriyor!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Taşkın’dan ortak mutabakat metni itirafı! HDP için eklenmiş