Başkan Erdoğan'dan "tezek kokuyor" diyerek Türk müziğini engelleyenlere tepki

Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde, "Türk müziğini ‘tezek kokuyor’ diyerek radyolarda çalınmasını engelleyen faşizm heveslileri kültür sanat alanında tahribat oluşturdu" ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 21.12.2022 20:23 GÜNCELLEME 21.12.2022 22:27
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Son dakika haberleri... Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan'ın törendeki açıklamaları şöyle:

Ülkemizin eşi benzeri bulunmayan kültürel zenginliğine bir kez daha şahit oluyoruz. Müzik alanında Ajda Pekkan sanat dünyamızın çınarlarından birisidir. Sayın Pekkan, 'Kimler geldi kimler geçti' ve 'Petrol' gibi şarkılarıyla sanat tarihimize adını altın harflerle yazdırmıştır. 

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini bulduCumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu

Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan, 60 yılı aşkın sanat hayatında resim alanında ülkemizde ilk sıralarda yer alıyor. Hocamız gerek resim, özgün baskı ve heykel gibi geniş yelpazeye yayan eserleriyle müstesna bir. Yılmaz Erdoğan, Türk sinemasına yönetmen, yapımcı, oyuncu olarak yıllarını vermiş, her kesimden seyircinin gönlünde taht kurmuş bir sanatçıdır.

"HAYRETTİN HOCAMIZIN EMEĞİ BÜYÜKTÜR"

Tiyatro alanında Ayla Algan, gerek yurt içinde gerek yurt dışında sergilediği sahne performansıyla milyonları kendisine hayran bırakan bir değerimizdir. Kıymetli misafirler, bizim inancımızda alimler peygamberlerin varisleri olarak görülür. Prof. Dr. Hayrettin Karaman, İslami İlimlerde, hoşgörüsü, tevazusu ve özgün eserleriyle tanınan böyle bir hocamızdır. Türkiye'nin ilk İmam Hatip mezunlarından olarak, İmam Hatip neslinin yetişmesinde de Hayrettin hocamızın emeği çok büyüktür. İlim Kültür ödülünü taktim edeceğimiz Hayrettim Hocamızı tebrik ediyoruz, şahsen benim hocam olması sebebiyle de saygılarımı sunuyorum.

Yavuz Bülent Bakiler, hatıra, seyahatname ve mektup tarzında ele aldığı pek çok eseri bize armağan etti. 86 yıllık ömrüne siyaset, hukuk ve TV gibi birbirinden farklı tecrübeler sığdırdı. Kendisinin dilinden Sivas'ı, Ankara'yı, Balkanlar'ı dinleyen herkes bir dugu diline katılmaktan kurtulamaz. Edebiyat alanındaki bu senenin ödülünü Yavuz Bülent Bakiler'e veriyoruz.

Varol Yaşaroğlu, İçindeki çocuk ruhunu kaybetmeden çalışan ve üreten, Kral Şakir gibi çocuklarımızı sevindiren Yaşaroğlu'nun kutluyoruz. Gastronomi alanında ödüle layık görülen Ömür ve Emre Akkor, İl il dolaşarak Türkiye'nin Lezzetlerini çıkaran Ömür ve Emre Akkor kardeşleri tebrik ediyor, ellerine ve ömürlerine sağlık diliyoruz.

Sevan Bıçakçı'ya zanaat alanında ödül vermekten onur duyuyorum.

"VEFA ÖDÜLÜMÜZÜ AŞIK VEYSEL'E VEREREK BİR AYIBI TENZİH EDİYORUZ"

Asırlardır kültürümüzü yaşatan, gönüllerimizi ilimle, sevda ile dokuyanlar aşıklarımızdır. Aşıklarımızın dilinden ve sazından dökülen her türküde Anadolu insanımızın çığlığı, duyguları, irfanı vardır. 1973 yılında ebedi aleme irtikal eden Aşık Veysel, Anadolu Halk ozanlarının yakın tarihimizdeki en önemli kişilerindendir. Aşık Veysel'in Sivas ellerinden söylediği türküler bütün gönül coğrafyamızda yankılanmıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ömür ve Yunus Emre Akkor kardeşleri barıştırdıCumhurbaşkanı Erdoğan, Ömür ve Yunus Emre Akkor kardeşleri barıştırdı

Hakkı ve değişmez hakikati söyleyen böyle bir değerin yaşadığı dönemde, sırf kılık kıyafeti sebebiyle Ankara'nın Ulus ilçesinden atılması hafızalarımıza kazınmıştır. Aynı zihniyet, Türk müziğini tezek kokuyor diyerek yasaklamış, radyolarda çalınmasına engel çıkarmıştır. Millete ait ne varsa, kültür sanat hayatımızda açtıkları tahribatları ortadan kaldırmak kolay olmadı. Bu sene ki vefa ödümüzü Aşık Veysel'e vererek bir ayıbı tenzih ediyoruz. Hangi inanca ve kökene sahip olursa olsun, Türkiye'ye ve Türk kültürüne katkı sağlayan herkesin başımızın üstünde yeri var.

"EĞLENCE VERGİSİ ORANLARINI TAMAMEN SIFIRLANMASINI SAĞLADIK"

Vatandaşlıktan çıkarıldıktan 58 yıl sonra bakanlık kararıyla Nazım Hikmet'e vatandaşlık veren biz olduk. Ahmet Kaya'nın mezarını ülkemizi geri getirme teklifinde yine biz bulunduk. İstanbul'a AKM'yi, Ankara'ya Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasını kazandırdık. Tiyatrodan operaya kadar her alanda sanatın ve sanatçılarımızın yanında oldu. Ayrıca dün gece yayınlanan karar ile eğlence vergisi oranlarının tamamen sıfırlanmasını sağladık. Türkiye'nin Kültür Sanat ikliminin son 20 yılda giderek zenginleşmesinin, başarıdan başarıya koşmasının sebebi budur. Biz bu görevde olduğumuz sürece hiç kimse Türkiye'yi eski baskıcı, yasakçı günlerine döndüremeyecektir. İlhamını bu topraklardan alan, ülkesi, milleti ve dünya için eser üreten herkese destek olmayı sürdüreceğiz.

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 32
 • Sizde bilirsiniz 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu ödüllerin verilmesinde yeterince titiz çalışılmadığı görülüyor, umarız diğerlerinde aynı hata yapılmaz. Bunların yarıdan fazlası Erdoğan düşmanıdır.
  Cevapla
 • Tek gözlü balik 1 yıl önce Şikayet Et
  Ajda Pekkan´da her yil "Anam petrol Babam petrol"ayaklari ile her yil ödül aliyor.Ama almanyada cali$anlar 60 yildir THY yollari ile ucuyor yillarca kazandiklarini ülkelerine yollami$ emekli olmu$ bu insanlarimiza her yil bir kereye mahsuz indirimli bilet kimsenin aklina gelmiyor.!
  Cevapla
 • murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk müziği tezek kokar, toprak kokar, buğday kokar, gül kokar ama batı müziği gibi leş kokmaz.
  Cevapla
 • DERVİŞBABA 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizden olmayan Ayyaş bir zümrenin ağızda ki içki kokusundan tezek kokusu güzeldir.
  Cevapla
 • mersinli 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk müziğine tezek kokuyor diyenler TÜRK kelimesinden ve Türklerden gıcık kaptıklarından. bunları araştısan soyları Haçlı seferinden kalanlar çıkar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Küçükbaş hayvanda stokçuluğun kurban fiyatlarını artırdığı iddiası
Özgür F-16 testleri başarıyla geçti: Hedefi tam isabetle vurdu