TBMM Başkanı Şentop ay ve gün verdi: O tarihten önce seçim kararı alınmasını beklemiyorum

Son dakika haberine göre TBMM Başkanı Mustafa Şentop "Seçimlerin öne alınmasıyla ilgili karar yetkisi hem mecliste hem cumhurbaşkanlığında var. 6 Nisandan önce seçim kararı alınmasını beklemiyorum." dedi.

GİRİŞ 28.12.2022 12:29 GÜNCELLEME 28.12.2022 17:08
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Meclis Başkanı Mustafa Şentop muhalefetin erken seçime ilişkin açıklamaları hakkında "Seçimlerin normal tarihi 18 Haziran. Seçime yönelik bir karar alınsa bile bunun süresi 60 gündür. Seçimlerin öne alınmasıyla ilgili karar yetkisi hem mecliste hem cumhurbaşkanlığında var. 6 Nisandan önce seçim kararı alınmasını beklemiyorum." ifadelerini kullandı.

Meclis'te gazetecilerle bir araya gelen Şentop, gündemi değerlendirdi, soruları yanıtladı.

Seçimlerin erkene alınmasıyla ilgili bir soru üzerine Şentop, bu konuda karar yetkisinin hem Meclis'te hem de Cumhurbaşkanı'nda olduğunu ifade ederek, "Meclis karar alırsa o zaman seçimin tarihini de belirler diyor. YSK bakımından da bir takvimi var. Makul süre 60 gün falandır. Eğer Cumhurbaşkanı karar alırsa karardan 60 günden sonraki ilk pazardır seçim tarihi. Bu karar Meclis'ten de Cumhurbaşkanı'ndan alınabilir." diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN ADAYLIĞI

Şentop, Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili Anayasa'nın 101. maddesinin bütünüyle değiştiğini, yeni 101. maddenin eski maddeyi yürürlükten kaldırdığını ve yeni düzenlemeye göre Cumhurbaşkanı'nın iki defa seçilebileceğini bildirdi. Şentop, "Bu açıdan şu an bir sorun yok. Ancak ikinci dönem olduktan sonra mevzu olabilir. Yani 2028'de Meclis seçimleri yenileme kararı alırsa o zaman aday olması konuşulabilir." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: DHA, AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR 5
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Seçim Nisan'da zaten orası kesin sadece nisanın hangi günü o belli değil
  Cevapla
 • Can 2 ay önce Şikayet Et
  Bırakın işte Haziran'da seçime gidelim. 2 ay ne değiştirecek. Seçim zamanında yapılsın.
  Cevapla
 • mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  o zaman seçim kurbana denk geliyor. ayrıca yaz ayı tatil falan filan. çok mantıklı değil. ben Tayyibe verceğim. ancak yazın olursa nasıl oy kullancağım.
  Cevapla
 • Haber7 okuru. 2 ay önce Şikayet Et
  6 nisan sonrasını da muhalefet kabul etmiyor. Reise kaldı iş.
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  seçim için en uygun tarih 28 mayıs pazardır ,
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Tehlike çanları çalarken müjdeli haber! Tüm Türkiye'de etkili olacak!
Büyük kaçış sürüyor: Credit Suisse paniği Almanya'ya sıçradı