Sedat Peker suç örgütü davasından ayrılan cinayet dosyasında gerekçeli karar açıklandı

İstanbul'da 2017 yılında Cahit Çetin'in öldürülmesine ilişkin Sedat Peker suç örgütüne yönelik davada dosyası ayrılan 5 sanıkla ilgili hazırlanan gerekçeli kararda, sanıkların cinayetten önce olay yerinde keşif yaptıklarına yer verildi.

Sedat Peker suç örgütü davasından ayrılan cinayet dosyasında gerekçeli karar açıklandı
Sedat Peker suç örgütü davasından ayrılan cinayet dosyasında gerekçeli karar açıklandı
GİRİŞ 11.01.2023 12:51 GÜNCELLEME 11.01.2023 16:56
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi, Çetin'in 2017 yılında öldürülmesiyle ilgili 14 Ekim 2022'de bir sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 4 sanığa da müebbet hapis cezası verilen hükmün gerekçesinin yazımını tamamladı.

Kararda, olay günü Yusuf Yağma'nın da aralarında bulunduğu 5 sanığın maktul Cahit Çetin'i öldürmek için plan yaptıkları aktarılarak, sanık Burçin Bal'ın kendisine verilen görev doğrultusunda maktulü olayın meydana geldiği Çekmeköy'e götürdüğü belirtildi.

Sanıklar Yusuf Yağma ve Yahya Kemal Osmanoğlu'nun olay yerinde keşif yaptıkları ve maktulün olay yerine gelmesinin ardından sanık Yağma'nın silahla maktule ateş ettiği kaydedilen gerekçeli kararda, sanık Yağma'nın, maktule toplamda 9-10 el ateş ettiği anlatıldı.

Gerekçeli kararda, hakkında "kasten adam öldürme" suçundan dava açılan sanıklar Selçuk Köroğlu, Ayhan Sağıroğlu ve Özkan İşler'in atılı suçu işlemediği için beraatine karar verildiği ifade edildi.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca Sedat Peker suç örgütüne yönelik 17'si tutuklu 92 sanık hakkında hazırlanan iddianamede, 30 kişi "mağdur" olarak yer alıyordu.

İddianamede, suç örgütü elebaşı firari sanık Sedat Peker'in, Cahit Çetin'in silahlı saldırı sonucu ölümüne ilişkin "tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenmişti.

Peker hakkında ayrıca 19 ayrı eylemle ilgili çeşitli hapis cezaları da istenen iddianamede, diğer sanıklar için de "suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurma, yönetme ve üye olma" suçlarından hapis cezası talep edilmişti.

Mahkeme, 1 Temmuz 2022'deki duruşmada firari sanık Sedat Peker'in ifadesinin alınmadığı gerekçesiyle Cahit Çetin'in öldürülmesine ilişkin "kasten öldürme", "ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma veya bulundurma" suçlarından 8 sanığın dosyalarının ayrılmasına karar vermişti.

Karar

Dosyayı 14 Ekim 2022'deki duruşmada karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıklar Özkan İşler, Selçuk Köroğlu ve Ayhan Sağıroğlu'nun maktul Cahit Çetin'e yönelik "kasten adam öldürme" suçundan beraatlerine karar vermişti.

Tutuklu sanıklar Yusuf Yağma, Burçin Bal, Emre Topaloğlu, Ozan Batıgün ve Süleyman Onur Kepekçi'yi, maktul Cahit Çetin'e yönelik, "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme, Yusuf Yağma dışındaki 4 sanığa verilen cezayı müebbet hapse düşürmüştü.

Mahkeme, Yusuf Yağma'yı ayrıca "ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma veya bulundurma" suçundan 1 yıl hapis ve 600 lira adli para cezasına çarptırmıştı.

KAYNAK: AA
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş
YORUMLAR 5
 • Ah Türkiye Ahh 2 ay önce Şikayet Et
  ÇETELER ve MAFYALAR CENNETİ Türkiyem...
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Sedat peker olduğu ülkeden istenilmeli gelsin dediklerini türkiye de tekrarlasın hiç bir örgüt devlet den daha büyük olamaz
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Adam devletten büyüğüm dememiş ki, beni ülkeden kim kaçırdı araştırın demiş. Bu mafya babasıydı inkar etmedi ki. Sizin ne işiniz vardı bu adamlar kendinize sorun. Adam kimin mitinglerinde geziyordu diyorum tık cevap veren yok.
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  La bu adam sizin için mitinglerde oy topluyordu. Ne oldu bu da mı kandırdı? Sizi de kandıran kandırana. ABD ve ingiltere de kandırıyor ama kimse söyleyemiyor değil mi? Bu suç örtgütü lideri itirafçı oldu diğer suçlarını da araştırsanıza neler edecek miş size anlatıyor onları da araştırınsana.
  Cevapla
 • Deli dumrul 2 ay önce Şikayet Et
  5 sene önceki cinayetini bırakın ulan dün işlenen sinan ateşi kim öldürdü Türkiyenin merkezinde bulun o itleri.Reis bu cinayete tepki başsağlığı bile dilemedi yanlış yaptı çok tepki var bunu bilsin.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Yerli otomobil Togg, Anadolu seferine başladı
Türkiye, Rusya ve Çin'den altın hamlesi! 'Tuhaf görünüyor'