Pınar Gültekin davası yeniden görülecek

İzmir Bölge Adliyesi Mahkemesi, Pınar Gültekin davasının yeniden görülmesine karar verdi.

GİRİŞ 17.01.2023 12:46 GÜNCELLEME 17.01.2023 14:11
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi, Pınar Gültekin cinayeti davasının istinafta yeniden görülmesine karar verdi.

Daire, tarafların itirazı ve sanık Cemal Avcı hakkında kurulan hükmün ceza miktarının resen incelemeye tabi olması nedeniyle dosyayı değerlendirdi.

Daire kararında, "İlk derece mahkemesi kararında bulunan hukuka aykırı hususların ancak yeniden yargılama yapılarak giderilebileceği anlaşıldığından, istinaf başvurusu bu nedenlerle kabul edilerek 5271 sayılı kanunun 280/1g maddesi uyarınca davanın yeniden görülmesine ve duruşma hazırlığı işlemlerine başlanmasına karar verildi." ifadelerine yer verdi.

Duruşma, 15 Şubat'ta görülecek.

Pınar Gültekin'in ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, gazetecilere, dairenin yerel mahkeme kararındaki hukuka aykırı hususların ancak duruşma açılması ve yeniden yargılama yapılması suretiyle giderilebileceğini hükmettiğini belirterek, "Bu son derece önemli bir gelişmedir. Biz adaletin tecelli edeceğini, maddi gerçeğin ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Sonuna kadar hukuki mücadelemiz devam edecek." diye konuştu.

Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in öldürülmesiyle ilgili davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Cemal Metin Avcı'nın cezası, uygulanan haksız tahrik indirimiyle 23 yıla düşürülmüştü. Mahkeme, Avcı'nın kardeşi Mertcan Avcı ve diğer sanıkların beraatine hükmetmişti.

Karar, istinafa taşınmıştı.

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 5
 • Sivaslı 2 ay önce Şikayet Et
  Lafı dolandırmasalar iyi olur,caniyi serbest bırakın olsun bitsin,sizin düzeniniz batsın, onu öldürenler 2 cihanda hüsran olsun,
  Cevapla
 • Envers 2 ay önce Şikayet Et
  Bir kızı yak parçala varile kat üstüne beton dök ve bunu evli bir alçak yapıyor adınada tahrik indirimi diyorlar bu nasıl kanun bunu gündeme getirmek bu alçağın nefes bile alması insanın kanına dokunuyor.
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  münevver karabulut davası.??? katili mossad veya fetöcüler mi kaçırdı. mezar neden açılmıyor. intihar olayından sonra DNA raporu alındıysa ne kadar doğru bu rapor. tekrar gündeme gelmesin diye uyduruk bir rapor düzenleyemez mi . fetöcüler... adamlarda para çok.
  Cevapla
 • Osman 2 ay önce Şikayet Et
  Cezaevinden adamı kaçırıp dublör koyacaklar komik olmayın cezaevini bilmiyor sosyal medyanın dedikodusuna inanıyorsunuz ..
  Cevapla
 • Harun 2 ay önce Şikayet Et
  Gariboğlu yahudi olduğu için o dava yeniden açılmaz. Malum içimizdeki yahudiler ve yahudilerden korkan savcılar niye başını ağrıtsın ki! Türkiye'deki savcıların çoğu aldığı maaşı hak etmiyor. Görevlerini yapmıyorlar. Hakeza hakimlerin de çoğu böyle.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'nun yalanı ortaya çıktı: Kürtçe üzerinden algı operasyonu!
Görüşmede hangi sözler verildi? HDP, kendilerine teslim edilmesini istiyor!