Ölümle burun buruna geldi, damadı kahramanı oldu!

5 yıl önce karaciğer yağlanması teşhisi konulan Fikret Balta, geçtiğimiz günlerde yoğun kanamayla hastaneye kaldırıldı. Bir anda ölümle burun buruna gelen Balta, damadının karaciğerinden alınan parçayla yaşama tutundu.

Ölümle burun buruna geldi, damadı kahramanı oldu!
Ölümle burun buruna geldi, damadı kahramanı oldu!
GİRİŞ 19.01.2023 07:28 GÜNCELLEME 19.01.2023 07:28

Sakarya'da yaşayan Fikret Balta'ya (61) 5 yıl önce alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması teşhisi konuldu. Takipler sırasında kasık fıtığı ameliyatı olan Balta, geçtiğimiz günlerde yoğun bir kanama ile hastaneye kaldırıldı. Yapılan tetkiklerde siroza bağlı yemek borusu varislerinde kanama olduğu belirlendi.

Balta'nın sağlığı için tek seçenek karaciğer nakliydi. Balta, operasyon için Prof. Dr. Sabri Tekin'e başvurdu. Donör için önce kızından nakil yapılması uygun görülse de kızının karaciğeri Balta'ya uymadı. Bu kez devreye Balta'nın damadı Mehmet Meşe (37) girdi. Meşe'nin karaciğeri kayınpederiyle uyum sağladı. Böylece Balta, sağlığına kavuştu.

Damadının karaciğeriyle hayata dönen Balta, 4 kızı olduğunu söyleyerek, "Damadım bu operasyonla oğlum oldu. Allah ondan razı olsun. Hiç düşünmeden benim için böyle büyük bir ameliyata girdi. Operasyonda her şey yolunda gitti. İyi ki Sabri Hocamız ile yollarımız kesişti. Olmasaydı belki hayata veda edecektim" dedi.

ÖRNEK OLMAK İSTEDİM

Kayınpederine karaciğerini veren devlet memuru Meşe ise, "Ben öz babamı kaybetmiştim. Benim de 2 evladım var. Babasızlığın ne demek olduğunu biliyorum. Hem kendi evlatlarıma örnek olmak için hem de kayınpederimi öz babam yerine koyduğum için hiç düşünmeden donör olmak istedim. Kendi isteğimle daha faydalı olacağı için ameliyat öncesinde 1 ayda 10 kilo verdim. Karaciğerim uyumlu çıktı. Şükür ki kayınpederim iyileşti. Doktorumuz ikimiz için canla başla çalıştı. O kadar çok organ bekleyen var ve bu o kadar zor bir süreç ki başımıza gelince anladım. Herkes korkmadan, çekinmeden organ bağışı yapmalı" ifadelerini kullandı.

YAĞLANMAYA DİKKAT

Balta'nın operasyonunu gerçekleştiren Prof. Dr. Tekin, hastada alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması nedeniyle gelişen karaciğer yetmezliği olduğunu belirterek, "Bu tür durumlarda tek tedavi seçeneği karaciğer nakli oluyor. Yeterli sayıda kadavra bağışı olmadığı için de canlı vericiden nakil gerekiyor. Hastamızın damadı gönüllü oldu. İkisinin karaciğeri uyumlu oldu ve nakli gerçekleştirdik. Toplumun genel olarak karaciğer yağlanmasına karşı bilinçli ve dikkatli olması önemli. Sağlıksız beslenme, egzersiz yoksunluğu karaciğer yağlanmasına sebep olabilir. Karaciğer yağlanması siroza ve akabinde karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Yetmezlik son noktadır. Eğer karaciğer yağlanması nedeniyle son noktaya gelindiyse, nakil ilk ve tek yöntem. Bu hastamızda da süreç böyle gelişti" açıklamasında bulundu.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsrail'den yeni katliam saldırısı! Sinsi 'Ezan' planı! Çok sayıda Filistinli öldü
Murat Kurum: Kandil uzlaşısının adayı İmamoğlu'dur