Yargıda devrim gibi kararlar! Dikkat çeken düzenlemeler

AK Parti, Türkiye Yüzyılı konseptiyle hazırladığı yeni seçim beyannamesinde yargıda dikkat çekici düzenlemelere yer verecek. Her ailenin bri avukatı olmasını sağlayacak ‘aile avukatlığı’ uygulaması da düzenlemeler arasında.

GİRİŞ 22.01.2023 09:00 GÜNCELLEME 22.01.2023 09:20
Bu Habere 85 Yorum Yapılmış

AK Parti, Türkiye Yüzyılı konsepti ile yeni seçim beyannamesinin hazırlıklarını sürdürüyor. Bu kapsamda aile hekimliği gibi aile avukatlığı uygulamasına geçilmesi, adli kolluğun Adalet Bakanlığı'na bağlanması, 13 bin yeni hâkim alınması gibi projeler üzerinde duruluyor. Beyannamede yargıya ilişkin vatandaşı rahatlatacak, reform niteliğinde düzenlemelerin yer alması bekleniyor.

ADLİ KOLLUĞA YENİ DÜZEN

Adli kolluk Adalet Bakanlığı'na bağlanacak. Bu alanda görev yapacak polisler akademilerde özel eğitim alacak. Soruşturma, delil toplama, olayları yorumlama gibi konularda eğitilecek. Örneğin cinayet gibi belli bir konuda uzmanlaşacak.

SABAH BASKINI OLMAYACAK

Kamuoyunda tepki çeken konulardan biri olan sabahın erken saatlerinde ev baskınlarına "Ev bir devlettir, kimse işgal edemez" sloganı ile çekidüzen verilecek.

EŞİTLENECEKLER

Avukatların da hâkim ve savcılar ile aynı haklara sahip olmaları için adım atılacak. Böylece yıllardır tartışılan, ancak hayata geçirilemeyen bir konu da çözülmüş olacak.

AİLE AVUKATI

Aile hekimi gibi herkesin bir aile avukatı olacak. Vatandaş, her türlü hukuksal sıkıntıda avukatlarından yardım alacak. Parayı ise devlet ödeyecek. Yargının iş yükünün büyük bölümü, dilekçe ile bile kapanabilecek bir olayın vatandaşların haklarını ve hak arama yollarını bilmediği için uzamasından kaynaklanıyor. Aile avukatları ile aynı zamanda yargının iş yükü de büyük oranda rahatlayacak.

KAMU HİZMETİ

Toplumda cezasızlık algısının ortadan kaldırılması için en küçük cezalara bile bir yaptırım uygulanacak. Ertelemeye giren suçları işleyenler kamu hizmetinde çalıştırılacak. Örneğin okul, cami temizliği, huzurevlerinde çalışma gibi.

BİLİRKİŞİ MERKEZDEN ATANACAK

Bilirkişilik mesleğe dönüşecek. Bilirkişi atamaları merkezden online yapılacak.

13 BİN YENİ HÂKİM ALINACAK

Hâkim sayısı 10 binden 23 bine çıkacak.

HUKUK FAKÜLTESİ KONTENJANLARI DÜŞÜRÜLECEK

Hukuk fakülteleri kontenjanları azaltılacak. Böylece daha başarılı gençler arasından seçim yapılmış olacak.

KADASTRO VE MİRAS DAVALARI

Kadastro ve miras davaları çok uzun sürüyor. 30-40 yılı bulan davalar da bulunuyor. Bu davalarda süreç kısaltılıp hızla karar alınmasına ilişkin düzenlemeler yapılacak.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 85
 • Fazlı avcı 1 yıl önce Şikayet Et
  Güzel haber inşallah genel af çıkar biz de kurtuluruz
  Cevapla
 • Yagmur 1 yıl önce Şikayet Et
  Avukat degil biz babamizin haksiz yere ceza evinde yatmasini istemiyoruz onun cikmasi icin canimi bile veririm.iftiradan yatanlara af gelsin istiyorun adalet iki tarafli olsun tek tarafin sozune bakilip babam aldiniz bizden af ciksin herkes ailesine kavussun
  Cevapla
 • Çuvaldız 1 yıl önce Şikayet Et
  Haklarında şikayet bulunmayan erken evlilik mağduru babalar hapisten çıkartılsın.(Yaptıklarının suç olduğuna inanmadığım için affedilsin demiyorum). Çocuklar babalarına Kadınlar eşlerine kavuşsun. (Çocuk yaşta evlilikten bahsetmiyorum)
  Cevapla
 • Sedat 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir sefere mahsus 100 yilimiza yakişacak bı genel af verilmesi şart ve insani görevdir reisin kimin ne dediğine bakmaksizin bunu yapacağına canı gönülden inanıyorum
  Cevapla
 • Altan Acar 1 yıl önce Şikayet Et
  Hatalı karar veren hakime ceza yaptırımı gelsin ki, kafasına göre dosyayı başından savmak için karar vermesin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
En detaylı Türkiye ve Yunanistan'ın ordu ve askeri güç karşılaştırması
Hamas, Fetih ve diğer Filistinli gruplar Çin'de 'ulusal birlik' anlaşması imzaladı