MGK bildirisi yayınlandı... Dikkat çeken NATO vurgusu

Son dakika haberi... Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki yılın ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) sona erdi. Yayınlanan MGK bildirisinde "NATO'ya katılmak isteyenler müttefikliğe uygun davranmalı" ifadeleri kullanıldı.

MGK bildirisi yayınlandı... Dikkat çeken NATO vurgusu
MGK bildirisi yayınlandı... Dikkat çeken NATO vurgusu
GİRİŞ 25.01.2023 19:21 GÜNCELLEME 25.01.2023 21:01
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ: Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu, yılın ilk toplantısını yaptı. Toplantı 3,5 saat sürdü.

MGK Bildirisi'nde NATO mesajı:

1. 2022 yılında milli güvenliğimiz açısından önem arz eden siyasi, askeri ve iktisadi gelişmeler tüm yönleriyle değerlendirilmiş: 2023 yılında karşı karşıya kalınması muhtemel meseleler ile bu çerçevede yürütülecek faaliyetler ve alınacak tedbirler müzakere edilmiştir.

SURİYE'YE OPERASYON SİNYALİ

2. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, milli güvenliğimize, birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur. İhtiyaç duyulması halinde daha ileri adımların atılacağı, bunun için gereken iradenin ve hazırlıkların tam olduğu kaydedilmiştir.

3. PKK/KCK-PYD/YPG, terör örgütünün ve destekçilerinin, Suriye halkının barış, huzur ve refaha kavuşmasının önündeki en büyük engeli teşkil ettiği; terör örgütlerinin tamamen bertaraf edilerek Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini esas alan kapsayıcı ve bütüncül bir çözüme ulaşılmasının, kalıcı barışa giden yolu açacağı belirtilmiştir.

YUNANİSTAN'A NET UYARI

4. Yunanistan’ın sürdürdüğü kışkırtıcı eylem ve söylemleri ile silahlanma gayretlerinin, bölgemizdeki gerilimi artırmanın ötesinde bir fayda sağlamayacağı belirtilmiş Türkiye’nin milli güvenliğini ve menfaatlerini hedef alan herhangi bir oldubittiye hiçbir surette müsaade edilmeyeceği hususu, bir kez daha kuvvetle vurgulanmıştır.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'YA SOMUT ADIM MESAJI

5. Türkiye’nin NATO’nun açık kapı politikasını desteklediği, buna mukabil NATO İttifakı’na katılmak isteyen devletlerin de müttefiklik hukukuna ve ruhuna uygun hareket etmeleri gerektiğinin altı çizilmiştir. PKK/KCK-PYD/YPG ile FETÖ başta olmak üzere terör örgütleri ile mücadele konusundaki mutabakat zaptından kaynaklanan yükümlülüklerini somut adımlarla bir an evvel yerine getirmelerinin zaruri olduğu ifade edilmiştir.

İSLAM DÜŞMANLARINA SERT MESAJ

6. İslam karşıtı ırkçılığın bir tezahürü olan ve milyarlarca insanın kutsal değerlerini hedef alan menfur saldırılar şiddetle kınanmıştır. Din, vicdan ve düşünce hürriyeti gibi değerleri temellerinden sarsan, demokrasi ve ifade özgürlüğü ile de izah edilemeyecek eylemleri teşvik ve himaye edenlerin, insan haklarını hiçe sayan bu nefret suçuna ortak oldukları hatırlatılmıştır.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökyiğit ailesine taziye telefonuCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gökyiğit ailesine taziye telefonu

Miçotakis'ten Erdoğan'a 'Bir gece ansızın gelebiliriz' cevabıMiçotakis'ten Erdoğan'a "Bir gece ansızın gelebiliriz" cevabı

Uzaya gidecek adayları Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacakUzaya gidecek adayları Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak

Son seçim anketi geldi, rüzgar Erdoğan'dan yana esiyor! Altılı masada kayıp büyük Son seçim anketi geldi, rüzgar Erdoğan'dan yana esiyor! Altılı masada kayıp büyük

Bayburtlu Alime Nine'yle Erdoğan'ın diyalogu yüzleri gülümsettiBayburtlu Alime Nine'yle Erdoğan'ın diyalogu yüzleri gülümsetti

Nicolas Maduro: Türk halkı bilmeli ki Erdoğan'ı çok seviyoruz, o koca yürekli birisi!Nicolas Maduro: Türk halkı bilmeli ki Erdoğan'ı çok seviyoruz, o koca yürekli birisi!

Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 19
 • çorumlu19 10 ay önce Şikayet Et
  avrupa avrupa dediginiz bir avuç kan emici asalaklar toplulugu..bizler kendi özümüze dönmeliyiz bırakın avrupayı..
  Cevapla
 • enver 10 ay önce Şikayet Et
  lan yunanistan, senin savaş alanın hristiyan dünyası. hiç bilmiyorsan mezhep yoldaşın rusyanın tarafında savaşa gir.
  Cevapla
 • ahmet 10 ay önce Şikayet Et
  bir yere girmemiz lazım zaten seçim var
  Cevapla
 • Orhan 10 ay önce Şikayet Et
  Yakın zamanda Avrupa'nın ortasına Türk bayrağı dikilecektir.
  Cevapla
 • çıkarmak sıkar 10 ay önce Şikayet Et
  Türkiyeyi natodan çıkardıkları andan itibaren nato ayvayı kesin yer çünkü Türkiye natonun ABD sonrası 2. büyük ordusu ve jeopolitik konumu itibariyle çok önemli bir konumda ne almanın ne fransızın ne ingilizin...nede yunanın ordusu hatta isveç ve finlandiyayıda alsalar açık kapanamaz Türkiye hangi tarafta o taraf ihya olur kısacası Türkiyeyi natodan çıkarmak başta abd olmak üzere fena sıkar birde kore savaşında gördük abd askeri dahil geri kalanların hepsi tam bir çapulcu koreyi bizim asker kurtardı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hamas İsrail'i rezil etti - Gazete manşetleri
Başkan Erdoğan, Mehmet Büyükekşi'yi kabul etti