Terör örgütü PKK Suriye'nin petrolünü çalıp pazarlıyor

Suriye’deki petrol ve doğal gaz sahalarını işgal eden PKK/YPG, kurduğu şirketler üzerinden Suriyelilere ait petrolü çıkarıyor. Suriye’deki petrol ticareti, Irak’ta faaliyet göstermiş PKK’lılar tarafından yürütülüyor.

Terör örgütü PKK Suriye'nin petrolünü çalıp pazarlıyor
Terör örgütü PKK Suriye'nin petrolünü çalıp pazarlıyor
GİRİŞ 26.01.2023 12:03 GÜNCELLEME 26.01.2023 14:06
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Suriye’de Fırat nehrinin doğusunda yer alan petrol sahaları üzerindeki işgalini sürdüren PKK/YPG, Rumeylan ve Deyrizor’daki petrolü çeşitli ülkelerdeki yabancı şirketlere satmaya çalışıyor.

TERÖRİSTLER PETROL SATMAK İÇİN ŞİRKET KURDU 

PKK’lı teröristlerin yöneticilik yaptığı şirketler, Suriye’deki petrol sahalarını işgal ederken, PKK/YPG’ye bağlı olan Cezire Petrol Şirketi, PKK/YPG’ye gelir sağlamak için Suriye’deki petrolü satıyor. Terör örgütünün olduğu bölgelerde petrol arama ve üretim işlerini yürüten çok sayıda şirket de Cezire Petrol Şirketi’ne bağlı bulunuyor.

PYD'NİN ESKİ SÖZDE BAŞKANI ŞİRKETE YÖNETİCİLİK YAPIYOR 

Suriye’deki petrol ticareti, daha önce Irak’ta faaliyet göstermiş PKK’lılar tarafından yürütülüyor. Eski PYD Eş Başkanı Şahoz Hasan’ın Cezire Petrol Şirketi’nin yöneticisi olduğu, çeşitli ülkelerdeki firmalarla Suriye’deki petrolün pazarlanması için görüşmeler yaptığı belirtiliyor.

DAHA ÖNCE IRAK'TA FAALİYET GÖSTERİYORDU 

Şirketin yöneticisi Şahoz HASAN’ın, Suriye’deki birçok PYD/YPG sorumlusu gibi geçmişte Irak’ta faaliyet gösterdiği biliniyor.

1994’te PKK’ya katılan ve Irak’ın kuzeyinde faaliyet yürüten Şahoz Hasan, 2011’de Suriye savaşının başlamasıyla birlikte PKK’ın Suriye kolu PYD/YPG’de faaliyet göstermeye başladı.

ESED REJİMİ TERÖR ÖRGÜTÜ PKK'YI BM'YE ŞİKAYET ETMİŞTİ 

Şahoz Hasan, 2017’de PYD sorumluluğuna getirildi ve 2020’ye kadar görevini sürdürdü. Ardından Suriye’deki petrol ve doğal gazı pazarlayarak terör örgütü PKK/YPG’ye para kazandırmak için çalışmalar yürüttü.

Esed Rejimi Dışişleri Bakanlığı da geçtiğimiz Aralık ayında BM Güvenlik Konseyi’ne gönderdiği mektupta ABD’yi ve isim vermeden PKK/YPG’yi Suriye’nin petrol ve doğal gazını “çalmakla”  itham etmişti.

ABD'NİN DESTEĞİYLE FAALİYET YÜRÜTÜYORLAR 

Uzmanlar, ABD’nin de desteğiyle Suriye’de faaliyet yürüten PKK/YPG’nin, kurduğu şirketler aracılığıyla petrol ticareti yaparak uzun vadede bölgede kalıcı hale gelebilmek için terör örgütünü finanse etmeyi amaçladığını değerlendiriyor.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 30
 • Hans 1 yıl önce Şikayet Et
  Hani insansız insanlı hava araçları,! Haaaa burda ABD capulculari var hemiiiii pardon...!
  Cevapla
 • Serdar 1 yıl önce Şikayet Et
  Sihalat ne işe yarıyor
  Cevapla
 • Hyr 1 yıl önce Şikayet Et
  esede ültimatom vereceksiniz. petrolunu toparla terör örgütü kullanıyor. toparladın toparladın yoksa biz toparlarız petrolden de havanı alırsın diyeceksiniz.
  Cevapla
 • M3hk 1 yıl önce Şikayet Et
  Bombalayın gitsin.
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Geçmiş ola artık petrolleri var, devletleri var hatta onlarla iyi ilişkiler içinde olmalıyız diyan bir Kılıçdaroğlu muz bile var. Sınır komşumuz Deaş olacağına PKK olsun diyen bir CHP miz bile var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'li Jeff Flake'ten dikkat çeken Türkiye yorumu! Afrika ve Çin detayı
SGK'dan işveren genelgesi: Eksik prime destek verilmeyecek