Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın'dan İngiliz The Economist'e cevap: Küstahlık

"Türkiye diktatörlüğün eşiğinde" kapağıyla büyük tepki çeken İngiliz The Economist dergisinde Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın'ın mektubu yayınlandı: Son derece yanlış ve haksız.

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın'dan İngiliz The Economist'e cevap: Küstahlık
Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın'dan İngiliz The Economist'e cevap: Küstahlık
GİRİŞ 28.01.2023 19:04 GÜNCELLEME 28.01.2023 19:04

İngiltere'de yayımlanan haftalık The Economist dergisinin 21 Ocak'taki kapağında "Türkiye diktatörlüğün eşiğinde" başlığıyla yapılan haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan hedef alınarak çirkin ifadelere yer verilmişti.

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın hadsiz habere ilişkin kaleme aldığı mektubu The Economist'te yayınlandı.

Hadsiz ifadelerle Batı'yı Türkiye'ye müdahale çağrısında bulunmanın küstahlık olduğunu belirtilen mektup şu şekilde;

"Türkiye'nin yaklaşan diktatörlüğü" başlıklı haberiniz (21 Ocak) beni dehşete düşürdü. Özgür seçim ortamında ve halk oylamasıyla pek çok kez seçilmiş olan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden seçilme ihtimalini "diktatörlük" olarak nitelendirmek son derece yanlış ve haksızdır. Türkiye'nin seçim sisteminde temiz bir sicile sahip canlı bir demokrasiye sahip olduğunu hatırlatmak isterim. Ülkenin demokratik yollarla seçilmiş cumhurbaşkanı hakkındaki bu tür önyargılı iddialar, Türkiye'nin lekesiz seçim tarihini göz ardı etmektedir.

Dahası, "Batılı liderleri" bazı temelsiz varsayımlar üzerinden hareket etmeye çağırmak ve
Türk seçmeninin özgür iradesini küçümsemek en hafif tabirle küstahlıktır. Bu yaklaşım halkın özgür iradesine ve demokrasinin temel değerlerine aykırıdır.

KAYNAK: HABER7
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Müjdat Gezen’den cahilane ‘köpek’ yorumu! 'Attı' ama tutmadı
 Galatasaray'da Dursun Özbek yeniden başkan!