Türkiye'den ABD ve Avrupa ülkelerine 'Uyarı' misillemesi!

Türkiye'ye karşı algı operasyonuna imza atıp, terör saldırısı uyarısı yapan ABD ve bazı Avrupa ülkelerine Dışişleri Bakanlığı tarafından uyarı misillemesi geldi. Bakanlık, ABD ve bazı Avrupa ülkelerine seyahat uyarısında bulundu.

GİRİŞ 28.01.2023 23:54 GÜNCELLEME 29.01.2023 09:51
Bu Habere 188 Yorum Yapılmış

ABD, Fransa, İtalya, İspanya ve Almanya; İstanbul başta olmak üzere Türkiye için terör saldırısı uyarısında bulunmuş, Eş zamanlı yapılan uyarıların zamanlaması ve uyarı metinlerinde ki provokatif ifadeler ise dikkati çekmişti. Bu uyarıların ardından Dışişleri'nden yeni bir uyarı misillemesi geldi.

Dışişleri Bakanlığı, ABD'de polis şiddeti sonrasında ülkede yaşanan protestolar ve ırkçı saldırılar nedeniyle seyahat uyarısı yaptı.

TÜRKİYE'DEN ABD'YE SEYAHAT UYARISI

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Tyre Nichols isimli bir kişinin ABD’nin Tennessee eyaletinin Memphis şehrinde polis şiddetine maruz kaldıktan sonra hayatını kaybetmesi üzerine ABD çapında protestolar gerçekleştirilmektedir. Öte yandan, son dönemde ABD genelinde yabancı karşıtı ve ırkçı nitelikte sözlü ve fiziksel saldırılar yaşandığı da müşahede edilmektedir. Yaşanan protestolar uyarınca, ABD'de yaşayan veya bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında, gösterilerin yoğunlaştığı bölgelerden uzak durmalarında, olabilecek yabancı düşmanı, ırkçı tacizler ve saldırılar karşısında soğukkanlı davranarak yerel güvenlik güçlerine başvurmalarında, ayrıca, yerel basın-yayın kuruluşlarını yakından izlemelerinde ve ABD güvenlik güçleri ile Bakanlığımız, Vaşington Büyükelçiliğimiz ve ABD'deki Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmelerinde özellikle fayda görülmektedir. ABD'de yaşayan veya bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın ihtiyaç halinde, irtibat bilgisi sunulan Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne başvurmaları mümkündür” ifadeleri kullanıldı.

AVRUPA ÜLKELERİNE SEYAHAT ETMEYİ PLANLAYAN TÜRK VATANDAŞLARINA UYARI

Dışişleri Bakanlığı, bazı Avrupa ülkelerinde İslam karşıtı, yabancı düşmanı ve ırkçı nitelikteki eylemler ve terör örgütü iltisaklı gruplarca Türkiye karşıtı propaganda gösterilerinde artış meydana gelmesi nedeniyle Avrupa ülkeleri için seyahat uyarısı yaptı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Son dönemde bazı Avrupa ülkelerinde İslam karşıtı, yabancı düşmanı ve ırkçı nitelikteki eylemlerde, keza terör örgütü iltisaklı gruplarca ülkemiz karşıtı propaganda gösterilerinde artış meydana geldiği görülmektedir. Avrupa’da dini hoşgörüsüzlük ve nefretin eriştiği tehlikeli boyutları yansıtan bu gelişmeler, ırkçı ve ayrımcı akımların Avrupa’da ulaştığı kaygı verici seviyeyi de açıkça ortaya koymaktadır. Bu tarz eylemlerin vuku bulduğu ülkelerde yaşayan veya bu ülkelere seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında, gösterilerin yoğunlaşabileceği bölgelerden uzak durmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı tacizler ve saldırılar karşında soğukkanlı davranarak yerel güvenlik güçlerine başvurmalarında, ayrıca, yerel basın-yayın kuruluşlarını yakından izlemelerinde ve ilgili ülkelerin güvenlik güçleri ile Bakanlığımız, bulunulan ülkelerdeki Büyükelçiliklerimiz ve Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmelerinde özellikle fayda görülmektedir. Avrupa’da yaşayan veya Avrupa ülkelerine seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın ihtiyaç halinde, irtibat bilgisi sunulan Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne başvurmaları mümkündür” ifadeleri kullanıldı.

KAYNAK: İHA, AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici
YORUMLAR 188
 • Eren 1 ay önce Şikayet Et
  Almanya atombombasını bekler vaziyette. Kesinlikle Almanya uyarısı çok önemli.
  Cevapla
 • Murat 1 ay önce Şikayet Et
  madem öyle bunların tüm vatandaşları topluca sınırdışı edilsin maksat zarar görmesinler biz seviyoruz ülkemizi
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Benim anlamadıgım biz bunları daha önce yani onlardan önce neden yapmıyoruz da onlar illaki yayınladıktan sonra bu tür şeyleri yapıyoruz bunlara haddini bildirmiyoruz
  Cevapla
 • Haso 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar rusyaya hedeflenmisken bizde yunandan baslayip avrupayi tekrar cizelim
  Cevapla
 • Haso 1 ay önce Şikayet Et
  Bos laf istemiyoruz,harekete gecmeliyiz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da kentsel dönüşüme takoz: 11 durdurma davası açtılar
Kılıçdaroğlu'nun yalanı ortaya çıktı: Kürtçe üzerinden algı operasyonu!