Son dakika: Bakan duyurdu, 5 aydır planlanan operasyon başlatıldı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu sabah 06.00'da eş zamanlı olarak Antalya, Erzincan, Isparta ve Ordu'da başlatılan Kökünü Kurutma Operasyonu'nun detaylarını açıkladı. Operasyonda 241 kişi gözaltına alındı.

GİRİŞ 31.01.2023 10:01 GÜNCELLEME 31.01.2023 10:01
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya, Ordu, Isparta ve Erzincan'da düzenlenen Kökünü Kurutma operasyonlarında 260 şüpheliden 241'inin gözaltına alındığını açıkladı.

Bakan Soylu, operasyona ilişkin Antalya Emniyet Müdürlüğü Kent Güvenliği Yönetim Sistemleri binasında düzenlediği basın toplantısında, bu sabah itibarıyla Antalya'da 37'nci, Erzincan'da 38'inci, Isparta'da 39'ncu, Ordu'da 40'ıncı Kökünü Kurutma Operasyonu yaptıklarını söyledi.

5 AYDIR PROJELİ OLARAK TAKİP EDİLİYORDU

Antalya'da 5 aydır izlenen şüphelilere yönelik 1321 polis ve jandarma, 24 narkotik dedektör köpek ve hava araçları ile sabah erken saatlerde operasyon başladığını ifade eden Soylu, "Antalya'da 187 şüpheliden 181'i gözaltına alındı. Uyuşturucu satıcısı, imalat ve iştirak edenler 5 aydır projeli olarak takip ediliyordu." dedi.

 Uyuşturucu ile mücadele için sürekli sahada olduklarına dikkati çeken Soylu, şöyle konuştu: 

"Yakalamalarımız oluyor. Bu yakalamalar kısa süreli takiplerde olduğu gibi uzun süreli, projeli takiplerle gerçekleşmektedir. Projeli takiplerin farkı şudur. Bir çeteyi, uyuşturucu satış ağını çökertmek, imalat ve ticaretine en sert darbeyi vurmak için uzun zamanlı izleme ve takipler çerçevesinde gerçekleşmektedir. Bunu yapmamızın temel sebebi, mahkemelerimize delilleri en sağlam bir şekilde iletebilmek ve içeriye koyduktan sonra bir daha çıkmamasını temin edebilmektir. Bugün cezaevlerinde uyuşturucudan hükümlü sayısı 122 bindir. 6 yıl önce bu sayı 36 bindi. Burada sadece operasyonların sayısını 3 kat artırmadık. Aynı zamanda operasyonların sonucunda ulaştığımız tutuklu sayısı da çok ciddi bir şeklide sahaya yaptığımız baskı çerçevesinde artmış bulunmaktadır."

Soylu, operasyonlar kapsamında Antalya'nın yanı sıra Ordu'da 32 şüpheliden 25'inin, Isparta'da 20 şüpheliden 18'inin, Erzincan'da ise 21 şüpheliden 17'sinin bu sabah itibarıyla gözaltına alındığı bilgisini vererek, "4 ilde gerçekleşen 37, 38, 39 ve 40'ıncı Kökünü Kurutma operasyonlarında 260 şüpheliden 241'i gözaltına alındı." diye konuştu.

"TÜRKİYE DÜNYAYA ÖRNEK BİR MÜCADELE SÜRDÜRMEKTE"

Kökünü Kurutma operasyonlarının Türkiye'nin her noktasında devam edeceğini vurgulayan Soylu, "Aziz milletimizin şunu bilmesini isteriz. Avrupa ve Amerika uyuşturucuya karşı pes etmişken, narkoshoplar açıyorlarken, eroin kullanımı için şırıngayı bedava verirken, Avrupa'nın birçok ülkesinde şu kadar uyuşturucu kullanmak ve satılabilmeyi kendileri salık verirken Türkiye bu konuda amansız ve dünyaya örnek bir mücadele sürdürmektedir. Bunu sürdürmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, polis ve jandarma teşkilatı, sınırdaki Mehmetçikler, başsavcılıklar ve bütün birimlerin, hükümetin ortaya koyduğu irade ile uyuşturucunun kökünü kurutmak için amansız, büyük bir mücadele verdiğine dikkati çekerek, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları, çizdiği vizyon apaçık ortadadır. Biz büyük milletiz. Çocuklarımızı, gençlerimizi uyuşturucudan kurtarmak devletimizin asli sorumluluğudur. Biz bu sorumluluğu yerine getirmek için dünyaya uyuşturucu ile nasıl mücadele edilebileceğini, kökünün nasıl kurutabileceğini göstermek için bu mücadeleye baş koyduk. Allah bizi milletimize mahcup etmesin." diye konuştu.

Soylu, ardından Isparta, Ordu ve Erzincan illerine bağlanarak valilerden operasyona ilişkin bilgi aldı.

KAYNAK: AA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 46
 • Ümit 1 yıl önce Şikayet Et
  Gözaltına almak mesele değil.Kaçı tutuklanıp ceza alıyor?Dalga geçiyorlar,işte bir buçuk yıl izledik eeee serbest bırakıldılar . Sadece reklam gibi algılanıyor."Biz uyuşturucu operasyonu yapıyoruz." desinler.Bana kaç kişi ne Ceza aldı? Onu söyleyeyin.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  biri yazmış sen sahip çıkacaksın çocuğuna diye hele bir hayırsız evlada düşte gör gününü buda bir rabbimizin imtihanı hazreti Nuh aleyhisselamın oğlu kenanda iman etmemişti maalesef çocuklara huylarını vermeye bizim gücümüz yetmiyor
  Cevapla
 • Biz 1 yıl önce Şikayet Et
  S. Aleyküm. Insan hayatını aileleri evlatları yok eden bu zatları idam edin... İdam gelmeli
  Cevapla
 • cahit 1 yıl önce Şikayet Et
  Ela başları kesinlikle halkın gözü önünde infaz edilmeli tüm mal varlıklarına el konulmalı
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  sayın Bakanım metan denen uyuşturucu belasından bu ülkeyi kurtardı çocuklar çok zor durumda 13-14 yaşındaki kızlar çocukları kullanıyor Eşinden Ayrılan çocuklarından ayrılan evini satan ve ararsan işlerini bozan mı ararsın hepsi var sayın Bakanım bunun önüne geçmezse ülke biter bütün Gençlik onun peşinde
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kassam avlamaya devam: Gazze’nin merkezinde İsrail’in buldozerini uçurdular
Ticaret Bakanlığı çalışma başlattı! Fahiş fiyata ağır ceza geliyor