Tüm Türkiye deprem bölgesinde! TTB ve TMMOB yok

Türkiye'yi sarsan Kahramanmaraş depreminin ardından tüm ülke depremden etkilenen iller için seferber olurken, Türk Tabipler Birliği ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin deprem bölgesinde yer almadığı belirlendi.

Tüm Türkiye deprem bölgesinde! TTB ve TMMOB yok
Tüm Türkiye deprem bölgesinde! TTB ve TMMOB yok
GİRİŞ 15.02.2023 21:16 GÜNCELLEME 15.02.2023 21:16
Bu Habere 294 Yorum Yapılmış

Türkiye 6 Şubat günü tarihinin en büyük depremleriyle sarsıldı. 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremde binlerce bina yıkıldı, on binlerce insan hayatını kaybetti ve yaralandı. Yaşanan korkunç depremin ardından tüm dünyada yardım ve kurtarma seferberliği başladı.

Türkiye'nin tek yürek olarak hareket ettiği deprem sonrası yüzlerce kurum, kuruluş, dernek ve STK bölgeye intikal ederek kurtarma çalışmalarına destek verdi. Ancak olağan günlerde üstüne vazife olmayan işlere karışan 2 kuruluş deprem bölgesinde yer almadığı görüldü.

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ

Bu kurumlardan birincisi katıldığı PKK ile iltisaklı bir televizyon kanalında TSK'ya iftira atan, "Terör örgütü PKK propagandası" yaptığı gerekçesiyle hakkında dava açılan ve 2 yıl 18 ay 15 gün hapis cezası verilerek tahliye edilen Şebnem Korur Fincancı'nın başkanlığını yaptığı Türk Tabipler Birliği oldu. 

Depremin yaşandığı günden bu yana yapılan enkaz çalışmalarında hafriyatlardan yayılan asbestin sağlık sorunlarına neden olabileceği uyarısını yapan Türk Tabipler Birliği, deprem bölgesindeki enkaz altındaki vatandaşlarımıza yardıma gelmediği belirlendi. 

Türkiye gündeminde üzerine vazife olmamasına rağmen birçok konuda açıklamalar yapma gereği duyan Türk Tabipler Birliği'nin Türkiye'nin tek yürek olarak hareket ettiği, tüm ülkeden binlerce kurum, dernek ve STK'nın arama kurtarma çalışmaları için bölgeye gittiği günlerde deprem bölgesinde yer almaması tepki çekti. 

TÜRK MÜHENDİS VE MİMARLAR ODALARI BİRLİĞİ

Deprem bölgesinde yer almayan ikinci bir kuruluş ise 15 Temmuz alçak darbe girişiminin ardından OHAL ilan edilmesine tepki gösteren Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği olarak tespit edildi. Bilindiği üzere TMMOB deprem bölgesinde yıkılmayan binasıyla gündeme gelmişti. Ancak TMMOB'un, 10 ilimizi etkileyen deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılmadığı birçok ilden gelen madenci, belediye personeli ve kurtarma timlerinin yanında yer almadığı belirlendi.

Yalçın Taşbaşı Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Yalçın Taşbaşı

Editör Hakkında

Yalçın Taşbaşı 1991 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da, üniversite eğitimini ise Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nde tamamladı. 2014 yılında gazetecilik bölümünden mezun olmasının hemen ardından vatani görevini tamamlayarak iş hayatına giriş yaptı. 2015 yılında yeniakit.com.tr'de internet editörlüğü görevine başladı. Burada 7 yıl süren görevinin ardından 2022 yılında Haber7.com'da özel haber editörü olarak göreve başladı ve çalışmalarına devam ediyor.
YORUMLAR 294
 • Türk milleti olarak 1 yıl önce Şikayet Et
  Yüzleri yok gelemezler
  Cevapla
 • Tual 1 yıl önce Şikayet Et
  Büyük depremlerde bile yoklarda ozaman kurumlar niye var
  Cevapla
 • Yusuf 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunların isminin başındaki Türk kelimesi kaldırılmalı
  Cevapla
 • tr ysn 1 yıl önce Şikayet Et
  bunlar vatan millet hayrına olan hiç bir yerde olmazlar.sadece vatan aleyhine olan işlerde başı çekerler.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunların ilk "T" keri kaldırılmalı. Demek i Türkiyede değiller ve dahi Türk vatandaşı değiller.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray, Elias Jelert'i KAP'a bildirdi!
ABD'deki skandal 3 gerçeği açığa çıkardı: Filistinli gazeteci isyan ederek açıkladı!