Deprem bölgesindeki enkazın nereye döküleceği belli oldu

Çevre ve Enerji bakanlıkları uzmanları ile MAPEG yöneticilerinin yaptığı değerlendirmede, Deprem bölgesindeki enkazın bertarafı için atıl durumdaki açık maden sahalarının düşünüldüğü ve incelendiği belirtildi.

GİRİŞ 18.02.2023 09:34 GÜNCELLEME 18.02.2023 11:14
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Depremden zarar gören bölgede 20 bin maden sahasının bulunduğunu söyleyen uzmanlar, uydu görüntüleri ile her bir sahanın ve kapasitesinin incelendiğini anlattılar. İnceleme sonucunda enkazın doldurulması planlanan maden sahalarının bir listesinin hazırlandığı kaydedildi.

ENKAZ KİRLİLİĞİ SON BULACAK

4T (Temiz çevre, temiz enerji, temiz tarım ve temiz beslenme) Platformu Başkanı ve atık yönetimi uzmanı Ali Rıza Öner bir grup gazeteciye yaptığı değerlendirmede, bölgede ERCİYES DAĞI büyüklüğünde Enkaz yığını ortaya çıktığını belirterek, bu yığını ortadan kaldırmak için arayışların sürdüğünü söyledi. Öner, bu çalışma ile enkazın süratle ortadan kaldırılmasının sağlanacağını dile getirerek şunları kaydetti:

“Şimdi yapılan hesaplamalara göre Erciyes dağı büyüklüğünde olması düşünülen enkazın ayrıştırmadan sonra bu açık maden sahalarına dökülmesi devletimizin de elini rahatlatacaktır. Keşke yaşanmasaydı ancak maalesef böyle bir felaket yaşadık.

Yapılacak çalışmalarla hem maden sahaları rehabilite olacak hem de enkaz kirliliği son bulacak. Rehabilitasyonun ardından bu sahaların ağaçlandırılarak, çevre ile bütünleşik hale getirilmesi de söz konusu olabilecek.”

Deprem incelemesinden çıkan sonuç: İlk kez böyle bir sorunla karşılaştıkDeprem incelemesinden çıkan sonuç: İlk kez böyle bir sorunla karşılaştık

Büyük deprem sonrası 4 adımlı plan hazır! Harekete geçiliyorBüyük deprem sonrası 4 adımlı plan hazır! Harekete geçiliyor

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 40
 • EbûSaîd 1 yıl önce Şikayet Et
  Erciyes dağı kadarmış iyi atmışlar. Erciyes in %100 de 1 i kadar olur mu?
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  geri dönüşüm yapılıyor beton ve demir
  Cevapla
 • Erhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Asbest hikayesi anlatmıyoruz kardeşim. bazı bina yalıtımlarında var olduğu söylendi %1 bile olsa bu toprağa suya insana zararlıdır. buna göre ayrıştırma dönüşüme dikkat edilmelidir. hikaye diyip dikkatlerden kaçırmaya gerek yok. dikkat edilmeli bu kadar basit laga luga yapma fazla
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  paralar altınlar kıymetli eşyalar ne olacak
  Cevapla
 • kenan 1 yıl önce Şikayet Et
  sana verirler.
  Cevapla
 • Nefer 1 yıl önce Şikayet Et
  Enkazın geri dönüştürülmesi ülke ekonomisine büyük katkı sağlar. Hatta bu geri dönüşüm , işsiz gençlere iş imkanı , demir , cam , plastik hammadde imkanı , yol yapımlarında mucur , katı atıkları yakmak suretiyle elektrik enerjisi imkanı olabilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Aysever'den CHP'li belediye başkanlarına: Ekrem'in tetikçisi olamazsınız
3 penaltı kurtaran kaleci: Babam bana muska verdi!