Sözcü'nün haberine Bakanlık'tan yalanlama: Yalan, asılsız, mesnetsiz haber!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan Sözcü Gazetesi'nde yayımlanan ‘Deprem bölgesi riskli değilmiş’ başlığındaki habere yalanlama geldi. CHP İskenderun'da engellenen kentsel dönüşüm üzerinden kara propaganda başlatmıştı.

GİRİŞ 19.02.2023 01:56 GÜNCELLEME 19.02.2023 09:24
Bu Habere 133 Yorum Yapılmış

CHP medyası depremlerden sonra manipülasyonlara devam ediyor. "Deprem bölgesi riskli değilmiş!" başlığını atan CHP'nin yayın organı Sözcü "İktidar 2013’te Hatay İskenderun’daki 6 mahalleyi Riskli alan ilan etmişti.

Geçen yıl o karar kaldırıldı. O mahallelerde yüzlerce kişi öldü." şeklinde algı dolu ifadelerle acılar üzerinden Başkan Erdoğan'ı ve hükümeti hedef gösterdi. Ancak gerçek tüm ayrıntılarıyla ortaya çıktı. Kentsel dönüşüme itiraz eden CHP'nin başını çektiği muhalefetin 2015 ile 2017 yıllarında Bakanlar Kurulu kararını iki kez yargıya taşıdığı ve kararın bu sebeple iptal edildiği ortaya çıkmıştı.

Sözcü Gazetesi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan konuyla alakalı açıklama geldi.

BAKANLIK'TAN YAZILI AÇIKLAMA

Bugün bir gazetede “Deprem bölgesi riskli değilmiş” başlığıyla yayımlanan yalan, asılsız ve mesnetsiz bir haber nedeniyle açıklama yapılmasına ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.

Yüzde 65’inin ruhsatsız yapılardan oluşması nedeniyle Hatay’ın İskenderun ilçesindeki Meydan, Esentepe, Cumhuriyet, Numune, Pınarbaşı ve Modernevler mahalleleri Bakanlar Kurulu Kararıyla, 2013 yılında riskli alan ilan edilmiştir.

Ancak depreme hazırlık amacıyla yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarına bazı kesimler itiraz ederek Bakanlar Kurulu’nun bu kararını mahkemeye taşımıştır. Yapılan itiraz üzerine riskli alan kararı Danıştay tarafından iptal edilmiştir.

Bunun üzerine alandaki ruhsatsız yapıların herhangi bir can ve mal kaybına yol açmaması için Bakanlar Kurulu kararıyla bu alanlar yeniden riskli alan ilan edilmiştir.

İkinci kez yargıya taşınan bu kararın mahkeme tarafından tekrar iptal edilmesi üzerine kentsel dönüşüm süreci tıkanmış, sürecin önünü açmak için, bilimsel ve teknik raporlar da dikkate alınarak alan bazlı kentsel dönüşüm yerine parsel bazlı dönüşüm sürecinin başlatılmasına karar verilmiştir.

Nitekim Hatay’da TOKİ eliyle yürüttüğümüz kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında vatandaşlarımızın yüzde 80’i ile anlaşarak 460 konutun ihalesine başlanmış olup, süreç devam etmektedir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak; asrın felaketini yaşadığımız böylesi bir dönemde vatandaşlarımızın acılarını istismar edenlerle, her türlü tezviratla, mesnetsiz iddia ve siyasi manipülasyonla mücadele etmeyi kararlılıkla sürdüreceğiz.

Depremden etkilenen 11 ilimizi en kısa sürede ayağa kaldıracak, yeni yerleşim yerlerimize yeni yuvalarımızı kuracak, güvenli ve sağlıklı konutlar inşa etmeye devam edeceğiz.

Gülşah Kerimoğlu Haber7.com - Editör
Haber 7 - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Haber7.com sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı.
YORUMLAR 133
 • Atilla 1 yıl önce Şikayet Et
  Esas bu deprem bu tür yazılan yalancıları kökten bitirecek,ne yazarlarsa kendilerine dönecek hep beraber göreceğiz sonunuzu....
  Cevapla
 • Deprem 1 yıl önce Şikayet Et
  Her tarafı deprem fay hattı olan bir ülkede deprem cahiliyiz...Bu cehaletin diplomalı cehalet olduğunu da söylemek hiç yanlış olmaz ...
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  İnşaat Mühendisliği fakülteleri bu ülkede deprem mühendisliğine dönüştürülmeli...Bizim kentsel dönüşümden önce bu dönüşüme ihtiyacımız var...Deprem cahili inşaat yaparsa böyle olur maalesef...
  Cevapla
 • Türkoğlutürk. 1 yıl önce Şikayet Et
  Uyduruk gazetenin yazarları, ancak bu kadar uyduruk haber yazarlar. Hiç bir zaman insanca bir haber yazmadılar ki.
  Cevapla
 • Adnan. 1 yıl önce Şikayet Et
  Yaa kardeşim bu karaktersiz lerin yalanları niye yanlarına kâr kalıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin yerli ve milli uçak ile İHA'larının ilk uçuş görüntüleri
Canlı yayında son verileri açıkladı! 'CHP, AK Parti'nin yarısı kadar çıkıyor'