Kılıçdaroğlu'nun sözleri havada kaldı! İstanbul'da kentsel dönüşüm rezilliği

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, 2019 seçimleri öncesi "İstanbul'u teslim edin kentsel dönüşüm nasıl olur bütün Türkiye'ye bütün dünyaya gösterelim" demişti. Ancak deprem bütçesini kısan İBB yönetimi kentsel dönüşüm adına varlık gösteremedi.

GİRİŞ 25.02.2023 13:31 GÜNCELLEME 25.02.2023 13:31
Bu Habere 123 Yorum Yapılmış

    Haber7-Özel

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından İstanbul'un olası depreme hazırlığı tekrar tartışma konusu oldu. 11 ilimizi etkileyen depremde binlerce insanın hayatını kaybetmesinin ardından büyük İstanbul depremi için yapılan hazırlıklar gündeme geldi. 

Hatırlanacağı üzere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2019 yerel seçimleri öncesi katıldığı programlarda İstanbul'un CHP yönetimine geçmesi durumunda müthiş bir kentsel dönüşüm yaşanacağını söylemişti. Kılıçdaroğlu, 'Sizden sadece bir şey istiyorum. İstanbul'u teslim edin kentsel dönüşüm nasıl olur bütün Türkiye'ye bütün dünyaya gösterelim' şeklinde konuşmuştu. Ancak İstanbul'un CHP'de olduğu  4 yılda neredeyse kentsel dönüşüm adına hiçbir şey yapılmadığı ortaya çıktı.

İMAMOĞLU 100 BİN KONUT SÖZÜ VERMİŞTİ

Kılıçdaroğlu'nun "İstanbul'u teslim edin kentsel dönüşüm nasıl olur bütün Türkiye'ye bütün dünyaya gösterelim" sözlerinin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen büyük deprem beklenen İstanbul'da CHP yönetimi bir kentsel dönüşüm ortaya koyamadı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 2019 seçimleri öncesi verdiği 5 yılda 100 bin konut projesi de hayal oldu. İmamoğlu'nun İBB'de görev yaptığı 4 yıl boyunca sadece toplam 1396 konut yaptığı öğrenildi. 

REKLAM BÜTÇESİ DEPREM BÜTÇESİNİ GEÇTİ

Ancak kentsel dönüşüme önem vermeyen İmamoğlu yönetiminin reklama bir hayli önem verdiği tespit edildi. CHP'li İmamoğlu yönetimindeki İBB'nin 2021'de depreme ayrılan bütçeyi 6 kat, 2023 bütçesinde ise 4 kat küçülttüğü ortaya çıktı. İmamoğlu'nun 2022 bütçesinde sosyal konuta 12 milyon, kentsel dönüşüme 492 milyon, reklam organizasyon ve şov için ise 849 milyon bütçe ayırdığı belirlendi. İBB 2023 bütçesinde bulunan gizlenmiş reklam parası ise 1 milyar 822 milyon TL.

KENDİLERİ YAPMADI YAPANA DA TAKOZ OLDULAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 2019’da Üsküdar Kirazlıtepe’de başlatılan “kentsel dönüşüm” çalışmaları sırasında yaptığı konuşmada, “Allah göstermesin yarın bir gün buralarda bir deprem olursa ve hazmedemeyeceğimiz neticeler olursa ne yaparız? Kime ah edersiniz? Yine bana ah edersiniz” sözleriyle kentsel dönüşümün önemine dikkat çektiği ancak altılı masa üyelerinin neredeyse tamamının  kentsel dönüşüme karşı direndiği belirtildi.

CHP VE İYİ PARTİLİ ÜYELER; SOSYAL YARDIM VE KENTSEL DÖNÜŞÜME DE ‘HAYIR’ DEMİŞTİ

CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri, Esenler Belediyesi Meclisi'nde belediyenin 2021 yılı tahmini bütçesinde bir önceki yıla göre büyük artışlar gösteren sosyal yardım ve kentsel dönüşüm çalışmaları dahil bütçenin her kalemine ‘Hayır’ oyu verdi. Oylamada CHP ve İYİ Parti'ye mensup meclis üyeleri; bir önceki yıla göre kentsel dönüşüm hizmetleri bütçesini yüzde 83, aile ve gençlere yönelik hizmetlerin bütçesini yüzde 87, sosyal yardım bütçesini yüzde 120 artıran Esenler Belediyesi'nin önümüzdeki yıl bütçe kalemlerinin hepsine ‘Hayır’ oyu verdi.

DÖNÜŞÜMÜ ENGELLENEN PROJELERDEN BAZILARI

Muhalefet partileri şimdiye kadar birçok kentsel dönüşüm projesini engellemek istedi.
Bunlardan bazıları şöyle:

 • İyi Parti lideri Meral Akşener Beykoz Tokatköy'de, CHP Başkanvekili Engin Özkoç Hendek'te, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Esenler'de kentsel dönüşüme savaş açtı. HDP'li milletvekili Züleyha Gülüm ise İstanbul Tozkoparan'da halkı dönüşüme karşı kışkırtmaya çalıştı.
 •  
 • CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal Hatay'da, yine CHP destekli çevreler İskenderun'un şimdi yıkılan 5 mahallesinde insanlara güvenli ev sağlayacak projelere set çekti. Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş, dönüşüm karşıtı mitinge de katıldı.
 •  
 • TMMOB de Diyarbakır'da kentsel dönüşüme dava açtı. Şehirlerdeki CHP'li belediyeler, Mimar ve Şehir Plancıları, Peyzaj Mimarları Odaları mahkemelere ilk koşanlar oldu.
 •  
 • Çankaya Belediyesi'nde çalışırken 7.5 yıllık sürede sadece 60 kez işe giden ve İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu'nun kararıyla devlet memurluğundan çıkarılan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, kentsel dönüşümü baltalayan listenin başında yer aldı.
 •  
 • Başkanlığını yaptığı Ankara Mimarlar Odası hem riskli alan kararları hem de dönüşüm projelerine karşı 15 dava açtı.
KAYNAK: HABER7
Yalçın Taşbaşı Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Yalçın Taşbaşı

Editör Hakkında

Yalçın Taşbaşı 1991 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da, üniversite eğitimini ise Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nde tamamladı. 2014 yılında gazetecilik bölümünden mezun olmasının hemen ardından vatani görevini tamamlayarak iş hayatına giriş yaptı. 2015 yılında yeniakit.com.tr'de internet editörlüğü görevine başladı. Burada 7 yıl süren görevinin ardından 2022 yılında Haber7.com'da özel haber editörü olarak göreve başladı ve çalışmalarına devam ediyor.
YORUMLAR 123
 • Elif Su 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlara ülke mi emanet edilir Allah korusun
  Cevapla
 • Bariz 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar önce engelleyip sonra da suçu hükümete atmışlar. Vay pis adamlar vay..hakkaten bütün dünyaya gösterdiler ne olduklarını. Şimdi hesap zamanı..yalanlarımızla sandığa gömüleceksiniz. Enkaza gömülenlerin ahı sizi bırakmasın..
  Cevapla
 • Ergin 1 yıl önce Şikayet Et
  Bugüne kadar.milletin.kayrına olacak hangi işi yaptılar.Hayatlarını yalan üzerine inşa etmişler insanları aldatmak kandırmak meslekleri olmuş
  Cevapla
 • EvladıÜmmeh 1 yıl önce Şikayet Et
  Chp ye oy verenler bile bile lades; demekki depreme dayanıklı ev istemiyorlar kaderciler
  Cevapla
 • Arnavut Recep 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye Cumhuriyeti, chp yüzünden belini doğrultamaz.Allah ehli sünnet müslümanlara yardım etsin. Âmin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'den nükleer silah uyarısı: Üretmeye bir iki hafta uzaklıkta
F.Bahçe ve G.Saray transferde karşı karşıya! Pazarlıklarda aşama kaydedildi