YÖK Başkanı Özvar duyurdu: 34 yaşını tamamlayan kadınlara kontenjan fırsatı!

YÖK Başkanı Özvar, farklı nedenlerle üniversiteye gidememiş 34 yaşını tamamlayan kadınlara bu yıl ilk kez devlet üniversitelerindeki programlarda kontenjan ayırdıklarını bildirdi

YÖK Başkanı Özvar duyurdu: 34 yaşını tamamlayan kadınlara kontenjan fırsatı!
YÖK Başkanı Özvar duyurdu: 34 yaşını tamamlayan kadınlara kontenjan fırsatı!
GİRİŞ 08.03.2023 14:11 GÜNCELLEME 08.03.2023 14:56

YÖK Başkanı Özvar, yaptığı yazılı açıklamada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak, kadınların yükseköğretim sistemindeki önemine ilişkin değerlendirmede bulundu ve 34 yaş üstü kadınlara yönelik bu yıl ilk kez uygulanacak projeyle ilgili bilgi verdi. 1 Ocak 2023 itibarıyla 34 yaşını tamamlamış kadınlar için devlet üniversitelerinin merkezi yerleştirmeyle öğrenci alan ön lisans ve lisans programlarında '34 Yaş Üstü Kadınlar Kontenjanı' ayrıldığını belirten Özvar, konuya ilişkin kararın 'Özel Durumu Bulunan Adaylar' başlığı altında 2023-YKS Kılavuzu'nda yayımlandığını kaydetti.

Bu haktan daha önce herhangi bir lisans programından mezun olmayan kadınların yararlanacağını belirten YÖK Başkanı Özvar, daha önce ön lisans programından mezun olanların ise sadece lisans programları için ayrılan kontenjanları tercih edebileceklerini kaydetti. 34 yaş üstü kadınlar için ayrılan kontenjanların sınırlı olduğunu vurgulayan Özvar, kontenjanların merkezi yerleştirmeyle dolmaması veya kayıtlar sonrası boş kalması durumunda ek yerleştirme yapılacağını belirtti.

YÖK Başkanı Özvar, daha çok kadının yükseköğretim sistemine dahil olmasına katkı sağlayacak duyuruyu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde yapmaktan da memnuniyet duyduğunu kaydetti.

'KADIN PROFESÖR ORANI YÜZDE 33,64'E YÜKSELDİ'

Türkiye'nin, kadınların yükseköğretimdeki yeri açısından birçok gelişmiş ülkenin önünde yer aldığını vurgulayan Özvar, "Türkiye'deki 33 bin 385 profesörden 11 bin 230'u kadındır. Geçen yıl yüzde 32 olan kadın profesör oranı bu yıl yüzde 33,64'e yükseldi. Bu oran da yüzde 20,8 olan AB ülkeleri ortalamasının çok üstündedir. Kadınlarımızın yükseköğretimdeki bu başarısından büyük memnuniyet duyduğumuzu ve onları her zaman desteklemeye devam edeceğimizi vurgulamak isterim. Yükseköğretimde rektör, dekan, bölüm başkanı, yüksekokul müdürü gibi yönetici konumundaki kadın oranı da AB ülkeleri ortalamasının çok üzerinde. AB ortalaması yüzde 24 iken Türkiye'de bu oran yüzde 28'den bu yıl yüzde 32'ye yükseldi" dedi. 

Erol Özvar ayrıca üniversitelerde 84 bin 398 kadın akademisyenin görev yaptığını belirtti.

Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
EURO 2024'te Tadic'li Sırbistan'a şok! UEFA'ya şikayet ettiler
Netanyahu feshetti! Savaş kabinesi dağıldı