"Rus arama kurtarma personeli enkazdan para çaldı" iddiası yalanlandı

İletişim Başkanlığı, sosyal medyada yer alan "Türkiye'de deprem enkazında bulduğu 500 bin doları çalan Rus arama kurtarma personeli, polis baskını sırasında parayı pencereden attı" iddiasının doğru olmadığını açıkladı.

"Rus arama kurtarma personeli enkazdan para çaldı" iddiası yalanlandı
"Rus arama kurtarma personeli enkazdan para çaldı" iddiası yalanlandı
GİRİŞ 18.03.2023 22:19 GÜNCELLEME 18.03.2023 22:20
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

"Türkiye'de deprem enkazında bulduğu 500 bin doları çalan Rus arama kurtarma personeli, polis baskını sırasında parayı pencereden attı" iddiasının gerçeği yansıtmadığı açıklandı.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI YALANLADI

İletişim Başkanlığı tarafından oluşturulan Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamada, söz konusu iddialar yalanlanırken "Herhangi bir kaynakta gözaltılar ile ilgili, 'Türkiye'den para çalan arama kurtarma personeli' şeklinde bir iddiaya rastlanılmamış, Rus makamlarınca da böyle bir açıklama yapılmamıştır." denildi.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Rus medyasında yer alan haberlere göre, Federal Güvenlik Servisi ile Askeri Soruşturma Dairesi birimleri 'çok gizli' olarak işaretlenen bir soruşturma kapsamında Moskova'nın Rusakovskaya Caddesinde bulunan bir eve baskın düzenlemiştir. Bu sırada 100 dolar ve 500 avroluk banknotlarla dolu bir çanta pencereden dışarı atılmıştır. Güvenlik birimleri evdeki şahıs/şahısları gözaltına alırken, sokağa saçılan parayı da toplamıştır. Herhangi bir kaynakta gözaltılar ile ilgili, 'Türkiye'den para çalan arama kurtarma personeli' şeklinde bir iddiaya rastlanılmamış, Rus makamlarınca da böyle bir açıklama yapılmamıştır. 

"Türkiye'de deprem enkazında bulduğu 500 bin doları çalan Rus arama kurtarma personeli, polis baskını sırasında parayı pencereden attı" iddiası doğru değildir."

 

 

Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici
YORUMLAR 2
  • Namus Şeref 1 gün önce Şikayet Et
    Türkiyeye afet anında dışarında yardım edilmesini engellemek amaçlı ve sahiplerinin şerefiyle mütenasip bir yalan. İnsanda meslek namusu ve şerefi yoksa bunları rahatlıkla yapıyor.
    Cevapla
  • mustafa 2 gün önce Şikayet Et
    kasıtlı yapılıyor. gelecekte olabilecek kurtarma görevlerini zora sokacak bir propoganda. çok ayıp. devlet düşmanları işi zıvanadan çıkardı.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Merdan Yanardağ İYİ Parti'ye isyan etti!
Altılı Masa'yı karıştıracak Mansur Yavaş iddiası! Kılıçdaroğlu bunu yaparsa...