Ramazanın asırlık geleneği "mukabele" çadırlarda sürdürülüyor

Adıyaman'da, 18 noktada kurulan çadırlarda afetzede kadınlara yönelik ramazanın asırlık geleneği "mukabele" programı düzenleniyor.

Ramazanın asırlık geleneği "mukabele" çadırlarda sürdürülüyor
Ramazanın asırlık geleneği "mukabele" çadırlarda sürdürülüyor
GİRİŞ 31.03.2023 16:05 GÜNCELLEME 31.03.2023 16:05
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde deprem sonrası kente gelen gönüllülerin ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik yardımlar ile manevi rehberlik hizmetleri devam ediyor.

Ramazan dolayısıyla kentteki çadır ve konteyner kentlere kurulan 18 çadırda sabah, öğle ile ikindi namazlarından önce ve sonra gönüllüler tarafından okunan mukabeleye çok sayıda depremzede kadın katılıyor.

Gönüllü Kur'an kursu öğretici Rukiye Duman Bilgiç, AA muhabirine, yaşanan depremlerden dolayı büyük üzüntü duyduklarını söyledi.

Kendisinin de depremzede olduğunu, dört katlı binanın ikinci katında depreme yakalandıklarını belirten Bilgiç, şunları kaydetti:

"İlk defa bu büyüklükte bir deprem yaşadık. O an panikledik, çok korktuk. Bir halının silkelenmesi gibi şiddetliydi. Ne yapacağımızı bilemedik. Apar topar çıktık dışarıya. Can havliyle oğlum Muhammed Yasin'i evde unuttuk. Sonradan onu almaya çıktık. Mahşeri yaşadık. Yağmur vardı, şimşekler çakıyordu. Sokak lambaları söndü. İnsanların bağırışları yükseliyordu. O gece kıyameti yaşadık."

Depremzedelere yardım etmek için gayret gösterdiklerini ifade eden Bilgiç, gönüllüler olarak afetzedelerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışma yaptıklarını anlattı.

"Ramazanı manevi bir havası içinde geçirmeye çalışıyoruz"

Çadırlarda mukabele geleneğini sürdürmeye çalıştıklarını aktaran Bilgiç, şunları kaydetti:

"Ramazanın güzelliklerinden biri de vakit namazların öncesi ve sonrası okunan mukabelelerdir. Kurduğumuz 18 çadırda mukabele geleneğini sürdürmeye gayret ediyoruz. Depremzede kardeşlerimiz katılıyor. Ramazan-ı Şerif'i manevi havası içinde geçirmeye çalışıyoruz. Mukabele sonunda kadınlarımızın sorularını yanıtlıyoruz. Sohbet ediyoruz. Onların acılarını paylaşamaya çalışıyoruz."

Mukabeleye katılan 4 çocuk annesi Elvan Ocak ise depremde evlerinin ağır hasar aldığını belirterek, "Depremzedeyiz. Diyanetin düzenlediği programlara katılmaya çalışıyoruz. Kur'an okuyoruz. Burada manevi olarak rahatlıyoruz. Devletimizden Allah razı olsun." diye konuştu.

KAYNAK: AA
Furkan Uyar Haber7.com - Editör
Haber 7 - Furkan Uyar

Editör Hakkında

1984 yılında Denizli'de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Eskişehir Anadolu Üniversitesinin Halkla İlişkiler ve İşletme bölümlerinden mezun oldu. 2004 yılında televizyon sektöründe çalışma hayatına başladı. 2012 yılında giriş yaptığı internet haber editörlüğüne Haber7.com'da devam etmektedir.
YORUMLAR 3
 • ADEM ÇOBAN 8 ay önce Şikayet Et
  Mukabele gelenek değil peygamberimizin sünnetidir
  Cevapla
 • öneri 8 ay önce Şikayet Et
  kızılay konteyner benzeri bir çadır geliştirsin. çadırı toprağa değil yerden yükletilmiş tahta plastik karışımı bir tabanlığın üstüne kursun yağmurdan selden etkilenmeyecek şekilde yere çakılabilen bir altlık yapsın.
  Cevapla
 • irfan 8 ay önce Şikayet Et
  Allah hepisinden razi olsun ins
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Şırnak'tan petrol akıyor! 2028'de kadar Türkiye'nin enerji ithalatı %15 azalacak
Ticaret Bakanlığı hazırladı! Taşınmazların satışına yönelik yeni düzenleme