MİT işaretledi, SİHA'lar vurdu: Kandil'de derin temizlik

MİT sahada istihbarat topladı. SİHA'lar, Suriye ve Irak'ta PKK elebaşlarını yerli ve milli mühimmatlarla sahadan sildi. Öldürülen toplam terörist sayısı 800'ü (100'den fazlası üst düzey yönetici) aştı.

GİRİŞ 16.04.2023 06:48 GÜNCELLEME 16.04.2023 09:21
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Suriye ve Irak’ta son bir yıl içerisinde terör örgütü PKK’nın 100’den fazla üst düzey ismi Millî İstihbarat Teşkilatının (MİT) SİHA operasyonu ile imha edildi. MİT, elde ettiği saha istihbaratı ile kıskaca aldığı terör örgütünü Kandil, Gara, Süleymaniye, Çemçemal, Zap, Sincar, Sidekan, Zaho, Münbiç, Hakurk, Ayn İsa, Kamışlı, Metina, Dırbesiye ve Mahmur gibi merkezi noktalarda vurdu. Etkisiz hâle getirilen teröristler arasında PKK kurucu isimleri, KCK üst yönetimi, lojistik, haberleşme, istihbarat, eğitim ve sözde saha komutanları gibi üst düzey örgüt mensupları var. Son bir yıllık dilimde emniyet ve askerî birimlerin SİHA operasyonları ile birlikte bu sayı 800’ü aştı.

KANDİL’DE DERİN TEMİZLİK

MİT’in yer-hava koordinasyonu ile imha ettiği teröristler arasında örgüt merkezi Kandil ve çevresinden birçok yönetici de yer alıyor. Suriye ve Irak’ta 80 bin kilometrekareyi aşan alanda izlenen terör baronları, MİT’in özel hedefleri olma özelliği taşıyor. Son dönem öldürülen PKK’lılar arasında çok sayıda terör yapılanmasının en üst yönetim organı KCK üyesi, PKK kurucu isimleri, sözde eyalet, eğitim, kadın yapılanması, dış ilişkiler, lojistik, haberleşme, sınır ve mali sorumlular bulunuyor. Irak’ın kuzey koridorunun tamamını içine alan özel operasyonlarda etkisiz hâle getirilen tepe isimlerden bazıları şöyle:

PKK kurucularından ve KCK Başkanlık Konseyi Üyesi “Fuat” kod adlı Ali Haydar Kaytan, terör merkezi Kandil’de KCK Yürütme Kurulu Üyeliği verilen “Mirhan” kod adlı Dalokay Şanlı, “Hacer Guyi” kod adlı Nazife Bilen, “Dozdar Hamo” kod adlı Abdurehman Hamo, “Doktor Jiyan” kod adlı Saliha Kaytar, Sözde Sincar Sorumlusu “Zeki Şengali” kod adlı İsmail Özden, KCK Yürütme Kurulu Üyesi “Emine Erciyes” kod adlı Nazlı Taşpınar, “Demhat” kod adlı Seyithan Ayaz.

Örgütün Suriye uzantısı YPG kadroları da MİT’in özel hava operasyonları ile büyük kayıplar verdi. PKK telsizleri ve yazışmalarda SİHA’lardan korunma amaçlı özel önlem çağrıları öncelik taşırken öldürülen sözde saha sorumlularının yerine yeni görevlendirme yapılamama şikâyetleri de yer alıyor.

HAREKET HÂLİNDEKİ ARACINDA VURULDU

Türkiye’nin teröre karşı verdiği mücadele birçok ilke de sahne oluyor. Güvenlik güçlerimiz geçtiğimiz hafta içerisinde dünyada eşi olmayan bir operasyona imza attı. Türk televizyonlarında teröre karşı verilen haklı ve mücadeleyi anlatan çok sayıda dizi gösterime girdi. Kamuoyunda farkındalığı artırma amaçlı çekilen ve TRT 1’de yayınlanan Alsancak dizisi 13 Nisan Perşembe gecesi yayımlanan son bölümünde Suriye’de “Boran” isimli bir katilin yakalanmasını ve konu aldı. Uğur Güneş ve Gülsim Ali İlhan’ın başrolde olduğu dizinin bitiminden sadece iki saat sonra Suriye’nin Haseke ili Kamışlı ilçesinde örgütün silah-mühimmat sorumlusu “Baran” kod adlı terörist hareket hâlindeki aracının iki füze ile vurulması sonucu öldürüldü. Şöforü ile birlikte 01.45 sıralarında Kamışlı-Hizam kara yolunda imha edilen Baran kod adlı teröristin Nusaybin nüfusuna kayıtlı Mehmet Sarı olduğu öğrenildi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / YILMAZ BİLGEN
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 52
 • Can 10 ay önce Şikayet Et
  Elleriniz dert görmesin yiğitler,bu kandlideki elebaşların kökünü secimden kazirsınız inşallah.Bu temizliğe karşı çıkanlar ve pkk katil sururüsün umut bagladıklarının Allahım soylarını,köklerini kurutsun ve fırsat vermesin Amin..
  Cevapla
 • Hakan 10 ay önce Şikayet Et
  Kandilin bi tarafafı ırak bi taraf iran.bu nedenle iran engel teşkil etmekte öyle vurduk böyle vurduk demeyin ,sarıp girmeden bi halt olmaz.
  Cevapla
 • Erkan doyar 10 ay önce Şikayet Et
  Büyük stratejist konuştu!
  Cevapla
 • Vurun 10 ay önce Şikayet Et
  Öldürülen her terörist için 100 bin tl ödül
  Cevapla
 • Alaeddin 10 ay önce Şikayet Et
  Allah âli devletimiz'e güç versin, zeval da vermesin. Bayram'a bir kaç büyükbaş leş ikramiye olarak bekliyoruz.
  Cevapla
 • Nsn 10 ay önce Şikayet Et
  Kahve nasıl olsun efendim sevgimi saygımı kattım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'li Jeff Flake'ten dikkat çeken Türkiye yorumu! Afrika ve Çin detayı
SiHA'ların 'keskin gözü' seri üretimde