Üniversiteden kaydı silinen öğrenciler için KDK'dan çözüm

KAMU Denetçiliği Kurumu (KDK), eksik evrak nedeniyle üniversiteden kaydı silinen öğrencilerin başvurusu sonrası Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile görüşüp, sorunlarını çözüme kavuşturdu.

Üniversiteden kaydı silinen öğrenciler için KDK'dan çözüm
Üniversiteden kaydı silinen öğrenciler için KDK'dan çözüm
GİRİŞ 23.04.2023 01:51 GÜNCELLEME 23.04.2023 01:51

KDK'ya başvuru yapan çok sayıda yabancı öğrenci, 'Yurt Dışından Öğrenci Kabulü Yerleştirme Esasları' kapsamında üniversiteye başvuruda bulunduklarını ve kayıt hakkı kazanıp, çevrim içi kayıt yaptırdıklarını belirtti. Okul harcını da yatırdığını belirten öğrenciler, hiçbir sorun olmadan okula başladıklarını, derslerde yoklama ve ıslak imzaları alınarak normal eğitim- öğretim sürecine katılıp, vize ve final sınavlarına girdiklerini ifade etti.

Daha sonra kendilerine 'öğrenci kaydınız silinmiştir' diye mesaj geldiğini belirten öğrenciler, öğrenci işleri birimini arayıp, neden böyle bir durum olduğunu sorduğunda, diplomanın ve diğer belgelerin aslını getirmedikleri şeklinde cevap verildiğini bildirdi.

YÖK, EK SÜRE VERDİ

Öğrenciler, eksik diye bildirilen evrakın kendilerinden hiçbir şekilde istenmediğini belirterek, konuyla ilgili KDK'ya başvuruda bulundu. Başvuruyu alan KDK, mağduriyetin giderilmesi için YÖK ile görüşmeler yaptı. Görüşmelerin ardından üniversiteye kesin kayıt için fiziki evrak sunmayan öğrencilerin sorunu çözüldü.

YÖK, 'öğrencilerin kesin kayıt için gerekli evrakı fiziki olarak sunmaları için ek süre verilmesi'ne karar verdi. Böylece KDK'nın girişimleri aynı durumda olan tüm üniversitelilerin eksik belgelerinin tamamlanması ve silinen kayıtların yeniden yapılması sağlandı.

 

KAYNAK: DHA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Galatasaray'ın eski gözdesinden EURO 2024'te 'Puskas'lık gol!
Sedef Güler cinayetinde yeni gelişme! Korkunç ifadeler