Bakan Bozdağ'dan "teröristbaşı Abdullah Öcalan'la görüşme yapıldı" iddiasına sert tepki

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "PKK elebaşı Abdullah Öcalan'la görüşme yapıldığı" iddiasına karşı, "Böyle bir görüşme yoktur. 'Görüşme vardır' diyenler milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyorlar. Böyle bir şey yok. Çok net yalan" dedi.

GİRİŞ 28.04.2023 23:12 GÜNCELLEME 28.04.2023 23:34
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Şanlıurfa'dan AK Parti milletvekili adayı olan Bozdağ, Mozaik Müzesi'nden yapılan, Haber Global canlı yayınında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı. Bozdağ seçimin sonuçlarına dair dikkat çeken ifadeler kullandı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın sağlığının yerinde olduğunu ifade eden Bozdağ, Erdoğan'la bugün yaptığı telefon görüşmesinde Türkiye'yi ve Şanlıurfa'yı konuştuklarını söyledi. Bozdağ, Başkan Erdoğan'ın çalışmaları takip ettiğini dile getirdi.

"14 Mayıs akşamı Türkiye'de iki fotoğraftan biriyle karşılaşılır. Ya şampanya patlatıp bunu sabaha kadar kutlayanlar olacak ya da temiz alnını şükür için secdeye koyup Rabb'ine hamdedenler olacak" açıklamasının tepki gördüğünün aktarılması üzerine Bozdağ, bunların istismar tepkileri olduğunu belirtti.

Bozdağ, "Bizim söylediğimizde ne var? Seçim olduğu gün, akşam seçim sonuçlarını insanların nasıl kutlayacağına dair bir değerlendirme. Bu da benden kaynaklanmıyor, sosyal medyada bir sürü, kim nasıl kutlayacağına dair biliyorsunuz videolar var, haberler var." diye konuştu.

"BİZ AYRIŞTIRMA, KUTUPLAŞTIRMA DİLİ HİÇBİR YERDE KULLANMIYORUZ"

İngiliz The Guardian gazetesinin eski dış politikalar şefinin "14 Mayıs akşamı Erdoğan kaybederse Washington'dan Berlin'e kadar şampanyayla kutlama yapılacak" açıklamasında bulunduğuna dikkati çeken Bozdağ, şöyle devam etti:

"Başkaları da açıklamalar yapıyor. Ben de bu açıklamalar, bu değerlendirmeler üzerine vatandaşlarımıza değerlendirmemi yapıyorum. O gün çıkan seçim sonuçlarını ülkemizde bazıları böyle kutlayacak, bazıları da böyle kutlayacaktır. Bunda anormal olan, yanlış olan ne var? Biz doğru bir tespiti yapmayacak mıyız? Yapmışız ama siyaseten onlar bunu istismar ediyorlar. 'Bak ayrıştırıyor, bak kutuplaştırıyor'. Çok net söylüyorum. Biz ayrıştırma, kutuplaştırma dili hiçbir yerde kullanmıyoruz, kullanmadık da. Birleştiren bir dil kullanıyoruz. Türkiye'de cebir, şiddet ya da tehdit ya da hukuka aykırı başka bir davranışla yaşam tarzlarına herhangi bir müdahale yoktur. AK Parti 20 yıldır iktidarda. Bize aralıksız hep söylediler, 'Yaşam tarzına müdahale edecek, şöyle olacak, böyle olacak'. Biz, 20 yıldır hem Türkiye'nin kudretli bir iktidarıyız hem de yerel yönetimlerde iktidarız. Kimin yaşam tarzına müdahale edilmiş? Kime, hukuka aykırı bir müdahale söz konusu? Kimin giyimine, kuşamına, yemesine, içmesine, eğlenmesine karışılmış? Kimse bu noktada bir örnek gösteremez."

"BENİM YAPTIĞIMDA BİR YANLIŞ YOK"

Türk Ceza Kanunu'na, yaşam tarzına müdahaleyi suç sayan düzenlemeyi kendilerinin koyduğunu aktaran Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi kalkıp yediği domuz etiyle övünen insanlar var bu ülkede. Ben bunu söylemeyecek miyim? Elbette söyleyeceğim. O gün nasıl kutlayacağını anlatan insanlar var. Ben bunu seçmenlerimizin dikkatine sunmayacak mıyım? Ben bunu sunacağım. Bu ayrıştırma değil, bu bir tespittir. Bu, ülkede olan durumu, milletin takdirine sunmaktır. Bunun değerlendirmesini vatandaşımız yapacaktır. Benim yaptığımda bir yanlış yok. Yanlış, benim bu yaptığımı çarpıtarak, 'şunlar kazanacak, bunlar kazanacak' demiyorum. Bu seçim sonucunu birileri böyle kutlayacak, birileri böyle kutlayacak. Bunda yanlış olan ne var? Yalan olan ne var? Doğru bir tespit yaptık diye suçlanmak gerçekten kabul edilebilir bir yaklaşım değildir."

"Ayrıştırıcı dil kullanıyorlar" denildiğine değinen Bozdağ, "Bizi suçlayarak kendi tabanını bir yandan konsolide ederken insanların bize yönelişini engellemek istiyorlar. Esas istismarı, bizim yaptığımız doğru tespiti yapanlar yapıyor. Zaten onlar kendileri de nasıl kutlayacaklarını söylüyorlar. Ben sizin söylediğinizi biraz yüksek sesle tekrar etmiş oldum. Bundan niye rahatsız oluyorsunuz?" ifadesini kullandı.

"TERÖR ÖRGÜTLERİ KILIÇDAROĞLU'NU DESTEKLİYOR"

Emek ve Özgürlük İttifakı'nın, Cumhurbaşkanı Seçimi'nde, Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini açıkladığının anımsatılması üzerine Bozdağ, Cumhur İttifakı'nın, sırtını millete dayayanların ittifakı olduğunu vurguladı.

Adalet Bakanı Bozdağ, şunları kaydetti:

"Ben şimdi soruyorum, HDP, Yeşil Sol Parti, Emek ve Özgürlük İttifakı, bu ittifakın fiili ortağını böyle açıklamalarla resmileştirmiş olmuyorlar mı? Eğer bu desteği kabul etmiyorlarsa bunların demesi lazım gelmez mi, 'Biz sizin desteğinizi kabul etmiyoruz'. Demiyorlar. Bu çok net, şu anda orada, bu masada artık Yeşil Sol Parti'ye, HDP'ye oy vermiş ve oy verecek seçmenler, onlar da bu masanın bir yerinde. Bazı genel başkanlar 'Onlar masada olursa biz kalkarız' diyor ama şimdi artık masada olmalarına gerek yok. Hepsi aynı hedefe odaklanmış durumdalar ve hepsi Cumhurbaşkanımıza ve Cumhur İttifakı'na karşı müttefik hareket edeceklerini hedef birliğiyle ortaya koymuş durumdalar. Burada biz bunu söyleyince de eleştiriliyor. Şimdi sadece o değil. Kandil de açıklama yaptı. FETÖ de yaptı. Diğer terör örgütleri de Sayın Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini söylediler, söylüyorlar da. Yani şimdi Bese Hozat, terörist, 'Kılıçdaroğlu kazanmazsa iç çatışma çıkar' diyor. Terör örgütlerinin elebaşları Sabri Ok'tur, öbürüdür, berikidir, Bese Hozat'tır, hepsi açıklama yapıyor, 'Biz Kılıçdaroğlu'nu destekliyoruz' diyor. Ben şimdi onların Kılıçdaroğlu'nu desteklediğini söyleyince yanlış yapmış oluyorum. Neresi yanlış? Açıklama ortada, beyanlar ortada ve bunları söylemek yanlış değil."

"TERÖRÜN DESTEĞİNİ GİZLEMEYE ÇALIŞIYORLAR"

Millet İttifakı'nın terör örgütleri tarafından desteklendiğini dile getiren Bozdağ, "Neden bunların hepsi Sayın Kılıçdaroğlu'nu destekliyorlar? Ne konuştular? Hangi taahhütlerde bulunuldu?" sorularını yöneltti.

Terör örgütlerinin açıklamalarını gündeme getirmeleri nedeniyle eleştirildiklerine işaret eden Bozdağ, "Sizin, 'Bizim terör örgütlerinin oyuna, desteğine ihtiyacımız yok' diye haykırmanız gerekmez mi? Böyle bir şey yok. Bize lafları var, Kandil'e lafları yok. Bize lafları var, bu teröristlere lafları yok. Bize lafları var, bu Emek ve Özgürlük İttifakı'na lafları yok. Biz bunu milletin gözünün önüne getireceğiz ve zaten millet görüyor. Öte yandan milletimize de saygısızlık yapıyorlar. Alemi kör, herkesi sersem sanan bir yaklaşım içindeler. Terörün bu desteğini gizlemeye çalışıyorlar." görüşünü dile getirdi.

İbrahim Kalın'dan 'İmralı ile görüşme oldu' iddiasına açıklamaİbrahim Kalın'dan 'İmralı ile görüşme oldu' iddiasına açıklama

"MANSUR BEY DE YALAN SÖYLÜYOR"

"PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'la görüşme yapıldığı" iddiaları hatırlatılarak, bu konuda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın da açıklama yaptığının belirtilmesi üzerine Bozdağ, şöyle konuştu:

"Çok net söylüyorum, Mansur Bey de yalan söylüyor, bunu dile getiren başkaları da yalan söylüyor. Buradan çağrıda bulunuyorum, ellerinde ne delil varsa koysunlar ortaya. Cezaevleri yönetimi Adalet Bakanlığında. Böyle bir görüşme yoktur. 'Görüşme vardır' diyenler milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyorlar. Ayıptır, günahtır. Siyaseten kendileri istismar edecek konu bulamayınca 'orada görüşme yapıldı' diye konuşuyor. Yani böyle bir şey yok. Çok net, yalan, yalan, yalan."

"SEÇİM YAKLAŞTIKÇA BU TARTIŞMALARIN DOZU DA YÜKSELECEK"

Deprem bölgesinde seçimlerin nasıl yapılacağının sorulması üzerine Bozdağ, deprem bölgesinde seçimlerin sağlıklı yapılması için herhangi bir eksikliğin söz konusu olmadığını bildirdi.

Bozdağ, seçim güvenliği tartışmalarına ilişkin ise Türkiye'nin seçim güvenliği açısından dünyanın en saygın ülkelerinden birisi olduğunu ifade etti.

Sandık kurullarında partilerin temsilcilerinin bulunduğunu, işlemlerin bu temsilcilerin huzurunda yapıldığını anlatan Bozdağ, şunları paylaştı:

"Türkiye'de seçim sistemi ve Seçim Kanunu nedeniyle uygulama bakımından seçimde hile, hurda yapılması fiili bir imkansızlıkla karşı karşıyadır. Bunun aksini iddia edenler ya bizim seçimimizin nasıl yapıldığını bilmiyordur, kanunlarımızı bilmiyordur, seçim sürecine dair kulaktan dolma bilgileri vardır ya da biliyordur, bile bile bunu söylüyordur. Bir kısmı bilmeden bunları söylüyor. Bir kısmı bile bile yanlışı yayanlara inanarak, onların doğru söylediğine inanarak bunları yapıyor. 'Seçimde hile olacak' diye konuşmalar başladıysa, bu konuşmaları yapanlar seçimi kaybedeceklerine dair sinyalleri almış demektir. Neden? Çünkü 'seçimi kaybediyoruz, hiç olmazsa suçlayacak biri lazım, bir bahaneye ihtiyaç var'. Ben o yüzden de bu konuşmalar şimdi çoğalmaya başladı, diyorum ki tamam, sinyali almış Millet İttifakı, 'Seçim gidiyor'. Şimdiden güvenlik tartışmalarını arttırmaya başladılar. Göreceksiniz, seçim yaklaştıkça bu tartışmaların dozu da yükselecek."

BAŞKAN ERDOĞAN VE CUMHUR İTTİFAKI SEÇİMİ İLK TURDA KAZANIR MI?

Bozdağ, Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ilk turda sonuçlanacağını ve Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçileceğini, Cumhur İttifakı'nın da TBMM'de salt çoğunluğu elde edeceğini sözlerine ekledi.

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 25
 • ASIL 1 yıl önce Şikayet Et
  Chp artık Kandilin isteği doğrultuda Bebek katili için Yol arayor, Güya siz görüştünüz bizde Bebek katilinin ipini çözeceğiz yolu arıyorlar. İşleri güçleri İftira.
  Cevapla
 • FİKRET 1 yıl önce Şikayet Et
  Kurt aç kalır ama köpekleşmez. Bu topraklar dualarla fethedildi kafa çekilerek yönetilemez.
  Cevapla
 • E.T 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğu ve güneydoğu daki 20 milyon TURKMEN SOYDAŞIMIZ I ORTAYA ÇIKARIN MILLET BILSIN ÖĞRENSİN ARTIK ORALAR TÜRK TÜR.
  Cevapla
 • Bandırmalı 1 yıl önce Şikayet Et
  " Kör ile yatan Şaşı kalkar" demiş atalarımız.
  Cevapla
 • Kaleli 1 yıl önce Şikayet Et
  Tescilli YALANCI lar Averel Mansur cambaz eko ve maystro Baş YALANCI Ka mal....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Lugano - Fenerbahçe! CANLI
Dünya yaşlanıyor! Bu millet 100 yıl sonra olmayacak