Anket yasağı öncesi son seçim anketi yapıldı! İşte ipi göğüsleyen aday

ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, 26 ilde yaptığı anket çalışmasında vatandaşlara "Bu Pazar Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa hangi adaya oyunuzu verirsiniz?" sorusunu da yöneltti.

GİRİŞ 03.05.2023 09:14 GÜNCELLEME 03.05.2023 12:42
Bu Habere 274 Yorum Yapılmış

ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, 27 Nisan - 2 Mayıs 2023 tarihleri arasında İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Mersin, Denizli, Burdur, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Ağrı, Bingöl, Van, Elazığ ve Mardin dahil toplamda 26 ilde 2 bin 523 kişiyle yaptığı anket çalışmasında vatandaşlara, "Bu pazar milletvekili genel seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" sorusunu yöneltti.

Mayıs ayı anketinde kararsızlar dağıtıldıktan sonra AK Parti'nin oy oranı yüzde 38.5, CHP'nin oy oranı yüzde 26.7, HDP'nin oy oranı yüzde 9.4, İYİ Parti'nin oy oranı yüzde 8.2, MHP'nin oy oranı yüzde 8.0, Memleket Partisi'nin oy oranı yüzde 2,1, Türkiye İşçi Partisi'nin oy oranı yüzde 1.8 ve Yeniden Refah Partisi'nin oy oranı yüzde 1.5 çıktı.
 
BU PAZAR MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ? (KARARSIZLAR DAĞITILDIKTAN SONRA)

AK Parti: %38.5
CHP: %26.7
HDP: %9.4
İYİ Parti: %8.2
MHP: %8.0
Memleket Partisi: %2.1

TİP: %1.8

Yeniden Refah Partisi: %1.5
Diğer Partiler: %3.8

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İLK TUR

ASAL Araştırma, katılımcılara, "Bu Pazar Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa hangi adaya oyunuzu verirsiniz?" sorusunu da yöneltti. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra Cumhur İttifakının adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın oy oranı yüzde 49.1, Millet ittifakının adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy oranı yüzde 46.3, Muharrem İnce’nin oy oranı yüzde 2.7 ve Ata İttifakının adayı Sinan Oğan’ın oy oranı ise yüzde 1.9 çıktı.

BU PAZAR CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ OLSA HANGİ ADAYA OY VERİRSİNİZ? (KARARSIZLAR DAĞITILDIKTAN SONRA)

Recep Tayyip Erdoğan: %49.1
Kemal Kılıçdaroğlu: %46.3
Muharrem İnce: %2.7
Sinan Oğan: %1.9

SEÇİM İKİNCİ TURA KALIRSA

Araştırmada katılımcılara, “Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalsa ve ikinci turda yalnız Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu olsa, siz oyunuzu hangisine verirdiniz?” sorusu da yöneltildi. Kararsızlar, oy vermeyeceğim ve cevap yok yanıtları oransal olarak dağıtıldığında;

Recep Tayyip Erdoğan:%50.8
Kemal Kılıçdaroğlu:%49.2

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 274
 • Güçlü Türkiye 1 yıl önce Şikayet Et
  her gün terörist ilan ediyoruz chp ve ip o kadar oy hayatta alamaz.
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Yurtdışı oyların kaldırılması lazım. Türkiyede yaşamayanlar türkiye yönetimi için oy vermemeli
  Cevapla
 • Hüsamettin 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğru !!! Yazlıkçılar da yazlık beldelere gidip yerel seçim zamanı orada oy kullanmamalı! Turistik yerlerin kaderini sürekli olarak orada yaşamayan tatilciler belirlememeli!!!
  Cevapla
 • okan 1 yıl önce Şikayet Et
  %90 la seçilmemesi bile içler acısı durum. Reis ölümüne yanındayız.
  Cevapla
 • Aslan 1 yıl önce Şikayet Et
  3 4 bin kisiye sormak olmaz bu isler,hepsi çöp bu anketlerin,reis ezer gecer,izmir mugla istanbulun sahil kesimleri kurtarmaz muhalefeti,anadolu var,yurtdisi oylari var .reis yuzde 55 e yakin alir
  Cevapla
 • dağlı 1 yıl önce Şikayet Et
  İnşALLAH
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trump'ın paylaşımı ortalığı karıştırdı! Silmek zorunda kaldı
Kurbanlıklarda fiyatlar değişti