Bakan Koca'dan Mansur Yavaş'a zor sorular! 14 Mayıs göndermesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'SMA' paylaşımı yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a 9 maddelik sorıuyla cevap verdi. Bakan Koca ayrıca Yavaş'a 14 Mayıs göndermesinde nulundu.

GİRİŞ 26.05.2023 00:22 GÜNCELLEME 26.05.2023 10:04
Bu Habere 212 Yorum Yapılmış

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesabından Bakan Koca'nın paylaşımı alıntılayarak SMA ile ilgili paylaşımda bulundu. Mansur Yavaş'ın paylaşımına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca cevap verdi.

Yavaş paylaşımında, ''Bildiğiniz gibi Türkiye’de bir ilke imza atarak 27 Şubat 2021 tarihinde ücretsiz SMA testini yapmaya başladık. Aralık 2021 tarihinde ise Sağlık Bakanlığı uygulamaya başladı. Bakanlıklarımıza örnek olmanın gururunu yaşıyoruz.'' ifadelerini kullandı.BAKAN KOCA'DAN MANSUR YAVAŞ’A ZOR SORULAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mansur Yavaş'ın paylaşımına cevap verdi.

Bakan Koca paylaşımında şu ifadeleri kullandı;

Mansur Bey,

Örnek olmak ne kadar değerliyse örnek almak da o kadar değerlidir. Ancak yaptığınızı iddia ettiğiniz SMA tarama testleri ile ilgili örnek bir durum söz konusu değil. SMA taramaları sadece evlenecek çiftlere değil yeni doğan bebekler için de merkezi programa alınmış ve Bakanlığımızca etkin şekilde yürütülmektedir. Size biraz da bilgi içeren bazı sorularım var.

BİR MÜRACATINIZ OLDU MU?

1. Belli hastalıkların toplumda taramalarının yapılması bir halk sağlığı görevidir ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünce yürütülür. Bu faaliyetlerin yürütülmesinde rol almak isteyenler de Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünden izin alarak bu faaliyetlere katkı sunarlar. Bunun temel sebebi de atılan her adımın kaydının tek merkezde tutulması ve etkin mücadele için tedbir alınmasıdır. Kayıtlarımızda izin müracaatınıza rastlanmamıştır. Bizim bilmediğimiz bir müracaatınız oldu mu?

TESTLERİ NEREDE YAPTINIZ?

2. İzinsiz olarak ve “örnek olmak” amacıyla bu taramaları yapmışsanız bile nerede yaptığınızı öğrenmek isterim. Kayıtlarımızda  belediyenize ait bu imkanları haiz bir laboratuvar ruhsatı bulunmamaktadır. Yaptık dediğiniz testleri nerede yaptınız?

3. Tarama testlerinin sonuçlarının Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile paylaşılması bir zorunluluktur. İddia ettiğiniz gibi örnek bir uygulama başlatarak test yapmışsanız bu testlerin neticesini Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüze bildirdiniz mi?

4. İddia ettiğiniz testlerin toplam sayısı kaçtır?

KAÇ ÖRNEK TEST YAPTINIZ?

5. Belirttiğiniz tarihten itibaren, 2021 yılında, 2022 yılında ve 2023 yılında yılda kaç “örnek” test yaptınız?

6. Yaptığınızı iddia ettiğiniz testler neticesinde hiç taşıyıcı çift çıktı mı? Çıktıysa bunları kanuni ve insani bir zorunluluk olarak Bakanlığımıza bildirdiniz mi?

7. İddia ettiğiniz taramalarda eğer taşıyıcı tespit etmişseniz bunlarla ilgili bir tedbir ya da tasarrufunuz oldu mu?

BAKANLIĞA BİLDİRDİNİZ Mİ?

8. Hiç yeni doğan SMA taraması yaptınız mı? Yaptıysanız Bakanlığa bildirdiniz mi?

9. Tespit ettiğiniz vaka var mı? Varsa kanuni ve insani bir zorunluluk olarak Bakanlığımıza bildirdiniz mi?

14 MAYIS AKŞAMI GİBİ OLMAMASINI TEMENNİ EDERİM

Sayın Yavaş,

Ben bu soruların hepsinin cevabını biliyorum. Sizin cevap vermenizi bekleyeceğim. Cevabınızın 14 Mayıs akşamı milletimizin huzurunda yaptığınız açıklamalar gibi olmamasını temenni ederim.
 

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 212
 • evet 10 ay önce Şikayet Et
  kapak.
  Cevapla
 • CEBİKELİ 10 ay önce Şikayet Et
  Bay bay Kemal Yavaş yavaş Mansur. Hadi! Millet cevap bekliyor.
  Cevapla
 • hacıdayı 10 ay önce Şikayet Et
  Sana diyor Yavaş!!! hadi bakiim ver cevabını
  Cevapla
 • Yerli ve Milli 10 ay önce Şikayet Et
  Öyle bir şut atılmış ki...Yavaş yavaş hedefe ulaşır..Sonucunu tahmin edemiyorum daaa..İlgili yavaş yavaş yer bitirir....
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  hocam bunların hakkından gelmesini bilelim Allah razı olsun güzel üslup kullanmışsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP’nin afişlere sığmayacak borç listesi
Kassam avlamaya devam: Gazze’nin merkezinde İsrail’in buldozerini uçurdular