2. tur seçimlerinde oy verme işlemi saat kaçta bitecek? YSK açıkladı

28 Mayıs Pazar günü yapılacak olan 2. Cumhurbaşkanlığı seçiminde de katılımın yoğun olması bekleniyor. İkinci turda oy kullanacak vatandaşların seçmen kağıtları yeniden dağıtıldı. Vatandaşların oy kullanacağı pusulalarda yer alan bilgiler ilk seçimdekiyle aynı olacak. Peki 2. turda oy kullanma işlemi saat kaçta başlayacak ve kaçta bitecek?

2. tur seçimlerinde oy verme işlemi saat kaçta bitecek? YSK açıkladı
2. tur seçimlerinde oy verme işlemi saat kaçta bitecek? YSK açıkladı
GİRİŞ 28.05.2023 12:42 GÜNCELLEME 28.05.2023 12:42
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Oy kullanmak için seçimin 2. turunda bir kez daha sandık başına gitmeye hazırlanan seçmenler, YSK tarafından seçimler için belirlenen oy verme saatlerini sorgulamaya başladı. Tüm yurtta gerçekleşecek olan oy verme işlemleri için saat bilgisi belli oldu. İşte Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen oy kullanma saatleri...

OY VERME İŞLEMİ SAAT KAÇTA BAŞLAYIP SAAT KAÇTA BİTECEK?

28 Mayıs Pazar günü yapılacak olan 2. tur seçimlerinde oy verme işlemi 08.00-17.00 saatleri arasında olacak. Pusulada sadece iki adayın ismi yer alacağından oy kullanma işlemi de sayım işlemi de daha kolay olacak.

NASIL OY KULLANILIR?

 • Sandığa gitmeden önce nerede oy kullanacağınızı öğrenin.

 • Üzerinde T.C. kimlik numarası olan kimlik belgenizi yanınızda bulundurun.

 • Cep telefonuyla kabine girmeyin.

 • Oy pusulasına mühür dışında işaret koymayın.

 • Pusulalarınızı tek zarfa koyun.

 • Oy kullandıktan sona imza atmayı unutmayın.

OYLAR HANGİ HALLERDE GEÇERSİZ OLACAK?

Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettiği cumhurbaşkanı adayı için ayrılan bölümden dışarı taşırmadan "TERCİH" veya "EVET" mührünü basarak oyunu kullanacak.

Oy pusulasının bütünlüğünün bozulacak şekilde yırtılması veya koparılması, pusula üzerine mühür dışında veya mühür yerine herhangi bir özel işaretin, isim, imza kaşesi veya parmak izinin basılması da kullanılan oy geçersiz kılacak.

Ayrıca, oy pusulasının belirgin bir şekilde karalanması, çizilmesi veya işaretlenmesi, zarftan işaret amacı taşıyan herhangi bir madde çıkması hallerinde de oylar geçersiz sayılacak.

SEÇİM SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Seçim sonuçları www.ysk.gov.tr internet sitemizin "Sandık Sonuçları ve Tutanakları" bölümünde 2009 yılından bugüne kadar yapılan seçimlerin sonuçları sandık-muhtarlık-ilçe-il bazında yayımlanmaktadır.

YSK'nın kararlarına göre saat 18.00'a kadar basın yayın organlarında seçimler ve sonuçlarına ilişkin haber tahmini ve yorum yapılması yasak olacak. Saat 18.00 ile 21.00 arasında ise YSK tarafından seçime ilişkin verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Saat 21.00'den sonra ise bütün yayınlar serbest olacak, YSK bu saati daha erkene alabilecek. Bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısı il ve ilçelerde 360 ila 380 kişi olacak. Köylerde seçmen sayısının 400'ü aşmaması halinde bir sandıkta oy kullanılabilecek.

SEÇMEN KAYDI NASIL SORGULANIR?

Seçmen kaydı sorgulama işlemleri sadece aşağıdaki kanallar aracılığıyla yapılabilmektedir:

1- https://secmen.ysk.gov.tr

2- Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının “Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması"

3- 444 9 975 (Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı Çağrı Merkezi)

4- www.turkiye.gov.tr (e-devlet)

 
Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık

Editör Hakkında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünden (İngilizce-Almanca) 2015 yılında mezun oldu. 6 yıllık gazeteci. TRT’de staj yaptı. Haber7.com’da mesleğe ilk adımı atarak internet haberciliğine başladı. Halen Haber7.com’da SEO editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 7
 • tepki 1 yıl önce Şikayet Et
  oy verecek herkes sadece muhur olacak cicek bøcek cin ali yaparsan oyun cøpe gidiyor bunu anlamayan cok mal var daha adam gibi kural ne ise oyunu ver cik bence erdogan icin butun turkiye bir olup oyunu versin yada pkk kazandigi zaman aglamayin gerci 1 yil demez secim olur da o arada devlette yuz yil geriye gider suriye gibi oluruz kesin zaten chp pkk onu hedefliyor sonra aglama
  Cevapla
 • MiSaFiR 1 yıl önce Şikayet Et
  ŞART-ŞART-ŞART !!! Birinci turda REİS'i tercih edenlerin oyları SANDIKLARDA DURMUYOR ARTIK. Aynı kişilerin öncelikle, MUTLAKA İKİNCİ TURDA DA GİDİP OY VERMESİ GEREKİR...Çünkü, diğer yerlerden ilave oy katkısı olabilmesi için, birinci turdaki oyların GARANTİ OLMASI ŞART-ŞART-ŞART !!!
  Cevapla
 • isimsiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah , bu milleti münafıkların şerrinden korusun. Amin
  Cevapla
 • MiSaFiR 1 yıl önce Şikayet Et
  ŞART-ŞART-ŞART !!! Birinci turda REİS'i tercih edenlerin oyları SANDIKLARDA DURMUYOR ARTIK. Aynı kişilerin öncelikle, MUTLAKA İKİNCİ TURDA DA GİDİP OY VERMESİ GEREKİR...Çünkü, diğer yerlerden ilave oy katkısı olabilmesi için, birinci turdaki oyların GARANTİ OLMASI ŞART-ŞART-ŞART !!!
  Cevapla
 • ali uzalp 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlısıyla bay bay kemal diyelim.. durmak yok yola devam İnşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya saygı duydu onlar yine değişmedi! Muhalif medyada Selçuk Bayraktar hazımsızlığı
Bakan Güler'den Yunan Bakan'a net mesaj: Buyursun turistik geziye gelsin