Tüm insanlık merak ediyordu! NASA'dan UFO'larla ilgili tarihi açıklama!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA), UFO olarak bilinen tanımlanamayan hava cisimlerini incelemek üzere kurduğu kurulun başkanı Princeton Üniversitesi Öğretim Üyesi David Spergel, UFO'larla ilgili tarihi bir açıklama yaptı.

GİRİŞ 01.06.2023 00:25 GÜNCELLEME 01.06.2023 12:03
Bu Habere 173 Yorum Yapılmış

NASA’nın ordu, akademi ve özel şirketlerin yöneticilerinden oluşan ve tanımlanamayan hava cisimlerini inceleyen kurulu, yaptığı çalışmalara ilişkin 16 kişilik uzman ekiple brifing düzenledi.

Temmuzda yayımlanması planlanan kurulun raporunun ilk bulgularına ilişkin 4 saatlik brifinge Spergel başkanlık ederken, toplantıya Savunma Bakanlığı, Federal Havacılık İdaresi (FAA) ve NASA yetkililerinin yanı sıra birçok akademisyen konuşmacı olarak katıldı.

"ŞİMDİYE DEK 800'DEN FAZLA TANIMLANAMAYAN HAVA CİSMİ İHBARI ALDIK"

Toplantıda konuşan Savunma Bakanlığı Tüm-Sahalar Anomali Çözüm Ofisi Direktörü Dr. Sean Kirkpatrick, şimdiye dek 800’den fazla tanımlanamayan hava cismi ihbarı aldıklarını, aylık 50 ile 100 civarında ihbar geldiğini söyledi. Kirkpatrick, bunlardan çok azını tanımlanamayacak anormallikler olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

Toplantıda son zamanlarda alınmış bir görüntüyü paylaşan Kirkpatrick, üç nokta şeklinde parlak nesnenin görüldüğü bu görüntünün ABD üzerinde keşif uçuşu yapan bir P-3 uçağı tarafından alındığını, uçağın pilotlarının nesneleri yakalayamadıklarını söylediğini ifade etti.

Kirkpatrick daha sonra yapılan incelemede nesnelerin aslında P-3 uçağının pilotlarının düşündüğünden çok daha uzak bir noktada ve bir havalimanına inmek üzere olan uçaklar olduğunun tespit edildiğini belirtti. Kirkpartrick, ellerinde oldukça geniş kapsamlı gözetleme araçları bulunduğunu ancak uluslararası kısıtlamaların da küresel incelemeleri zorlaştırdığını söyledi.

"SPACEX LANSMANINDAN SONRA TANIMLANAMAYAN CİSİM RAPORUNDA ARTIŞ OLDU"

Toplantıda konuşan FAA Hava Trafik Gözetim Hizmetleri Ofisinde Teknik Danışman olarak görev yapan Mike Freie, ABD genelinde 880 binden fazla kayıtlı dron olduğunu ve günlük olarak on binlerce dronun uçtuğunu kaydetti. Bu sistemlerin hava gözetleme süreci için önemli bir zorluk oluşturduğunu belirten Freie, özellikle de SpaceX’in Starlink lansmanından sonra FAA’ya gelen tanımlanamayan cisim raporu sayısında artış olduğunu dile getirdi.

"ÇİN'İN BALONUNDAN SONRA İHBARLAR ARTTI"

Freie, şubatta ABD hava sahasından bir Çin balonunun tespit edilip düşürülmesinden sonra tanımlanamayan cisim ihbarlarında “önemli bir artış” gördüklerini bildirdi.

UZAYLILAR VAR MI?

Toplantıda, tespit edilen cisimlerin arkasında "insan dışı bir zeka" olup olmadığını sorusu yöneltildi. George Mason Üniversitesinde Hesaplama ve Veri Bilimi Doçenti Anamaria Berea, ekibin, bilim adamlarından oluştuğunu ve verileri takip edeceklerini söyledi.

Görevlerinin söz konusu anormal görüntüleri daha fazla nasıl inceleyebileceklerine dair bir yol haritası ve çerçeve oluşturmak olduğunu kaydeden Berea, "Olağanüstü iddialar olağanüstü kanıtlar gerektirir. Evrende yalnız olup olmadığımız sorusu, muhtemelen bilim ve insanlık tarihimizdeki en büyük sorulardan biridir." dedi.

"HENÜZ OLAĞANÜSTÜ BİR KANIT GÖRÜLMEDİ"

Aynı soruya yanıt veren Spergel ise uzmanlar tarafından henüz böyle olağanüstü bir kanıtın görülmediğini vurguladı.

"HENÜZ DÜNYA'NIN ÖTESİNDE YAŞAM BULAMADIK"

Spergel, NASA'nın yaptığı işin çoğunun dünya dışında "herhangi bir biçimde yaşam aramak" olduğunu ifade ederek, "Yaşam arayışı gerçekten önemli bir şey. Henüz Dünya'nın ötesinde yaşam bulamadık ama arıyoruz." diye konuştu. Spergel, öte yandan NASA'nın henüz "insanüstü bir zeka veya buna dair olağanüstü kanıtları görmediğini" dile getirdi.

Dünya dışında hayat olduğu keşfedildiği takdirde NASA'nın ne yapacağı sorusuna yanıt veren ABD’li bilim adamı, aslında dünya dışında hayatın mümkün olup olmadığının ajansın ilgilendiği en büyük soru olduğunu ancak henüz böyle bir duruma ilişkin kanıt bulamadıklarını aktardı.

Toplantıda değerlendirmelerde bulunan Redwire yöneticilerinden Mike Gold ise aradıkları şeyin henüz tanımını yapamamalarının büyük sorun teşkil ettiğini söyledi.

Gold, "Samanlıkta iğne aramıyoruz, samanlıkta anormallik arıyoruz. Yani iğne aradığımızı bile bilmiyoruz." dedi.

Söz konusu kurul 20 Ekim 2022'de ABD ordusu ve istihbaratının yanı sıra FAA'nın elindeki verileri incelemek üzere kurulmuştu.

GÖRÜNTÜLER PAYLAŞILDI

NASA, dünya genelinde sıkça karşılaştığı ancak henüz tam olarak çözemediği uçan metal kürelerin görüntülerini paylaştı. Görüntülerin, Ortadoğu’da uçan bir MQ-9 Reaper İHA tarafından kaydedildiği belirtildi.

KAYNAK: NTV
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 173
 • Mustafa Akın 11 ay önce Şikayet Et
  CHP lilerdir onlar CHP liler. Artık oralarda seçim kazanmaya çalışıyorlar.
  Cevapla
 • battalgazili 11 ay önce Şikayet Et
  Bu saçma yorumu yapıp durmayın. Niye yani kur'anın ayetlerini bilimsel olarak ispatlasalar da kur'anın değeri anlaşılsa kötü mü olur. Kur'an araştırmayı incelemeyi teşvik eder. Kur'an neden "ta'kılun" diyor acaba
  Cevapla
 • Eren 11 ay önce Şikayet Et
  Uzay gizemleri barındıran konu inanılmaz bir sistemler zinciri kususrsuz yaratılış örneği şüphesiz Allahın eşsiz kudreti.Güneş sistemimizde okyanus tesbit edilen uydular keşfedildi halen keşif bekleyen kütleler olabilir aslında enerji kaynakları bu canlıları bizlerden üstün kılıyor.Dünya büyüklüğünde ufo olduğu belirtiliyor uzay bilimcilerince özetle gizemler sırlarla dolu konu.
  Cevapla
 • Chp Teşkilatı 11 ay önce Şikayet Et
  Bu Ufolar komşu Dünyadan Chp Ziyarete Geliyorlar. Mahsur Beyle İmamoğluna Teneke Parcalarından Bir takım Görünmeyen Adamlar fısıldayıp Gidiyormu Vay beeeee...
  Cevapla
 • aaaaa 11 ay önce Şikayet Et
  kafayı bozmuşsun sen
  Cevapla
 • Y.A. 11 ay önce Şikayet Et
  sözün özü, cennet,cehennem arıyorlar... nafile,zamanı gelmeden göremeyiz..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Süleyman Soylu'dan Özgür Özel'e cevap!
Süper Lig'de sezonun en iyi oyuncuları seçildi! Gol kralına büyük şok